Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

PRACODAWCO, PRACOWNIK TWOIM ZAGROŻENIEM (?) (ROZMOWA)

O zmianach w Kodeksie postępowania cywilnego, dotyczących prawa pracy, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Krzysztofem Gąsiorem, partnerem w Kancelarii PCS.

PRACODAWCO, PRACOWNIK TWOIM ZAGROŻENIEM (?) (ROZMOWA)
Krzysztof Gąsior, partner w kancelarii PCS Littler

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Nowa forma ochrony nastąpiła, jeżeli chodzi o spory sądowe pracowników z pracodawcą. Muszę powiedzieć, że zapisy, które są zawarte w ustawie nie są zbyt łatwe do wytłumaczenia. Dlatego poprosimy o to eksperta, Krzysztofa Gąsiora, partnera w kancelarii PCS. Dzień dobry Panie mecenasie.

KRZYSZTOF GĄSIOR, KANCELARIA PCS: Dzień dobry panu. Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Od kiedy i co przysługuje pracownikom, którzy postanowiliby podjąć się tego karkołomnego często wyzwania i oskarżyć pracodawcę?

KG: No właśnie. Od niedawna to wyzwanie, o którym pan wspomniał, czyli wejście w spór z pracodawcą, stało się zdecydowanie mniej karkołomne. I zmiany, które obserwujemy, część z nich weszła od 22 września, a część od 28 września – one nawet nie tyle sprawiają, że dochodzenie swoich roszczeń od pracodawcy jest ułatwione, tylko wręcz jest, można powiedzieć niezdrowo prostym w określonych okolicznościach. Już powiem, o co chodzi.

Wiele zmian w prawie pracy zaszło na początku pierwszej połowy tego roku. Pamiętamy: Trzeźwość, praca zdalna przepisy z zakresu tzw. work-life-balance. Na tym się wszyscy skupialiśmy. Okazuje się, że w cieniu tych dużych zmian weszły dwie nowe zupełnie instytucje, jeżeli chodzi o spory pracowników i pracodawców. I co istotne: to nie są zmiany do Kodeksu pracy. Jedna to zmiana do Kodeksu postępowania cywilnego, co istotne, wprowadzona ustawą zmieniającą przepisy o emeryturach pomostowych. Więc który pracodawca tam by szukał przepisów, które będą teraz definiowały jego spory z pracownikiem? Ale tak to właśnie nastąpiło. I to jest zmiana, która weszła 22 września. Za chwilę o niej powiemy w szczegółach.

Druga zmiana dotyczy kosztów postępowań po stronie pracowników. Więc jeżeli teraz chodzi o tę pierwszą zmianę: chodzi o to, że jeżeli mamy pracownika szczególnie chronionego przed rozwiązaniem stosunku pracy…

MD: A takim jest, no właśnie, członek ciał statutowych związków zawodowych.

KG: Dokładnie tak. Chociaż muszę Państwu powiedzieć, że redakcja przepisów zupełnie nie daje odpowiedzi, jak szeroki krąg pracowników jest nim objęty. Ale posłużmy się przykładem tego chronionego pracownika.

MD: Kto oprócz związkowca może być szczególnie chroniony w miejscu pracy? Zastanawiam się.

PRACODAWCO, PRACOWNIK TWOIM ZAGROŻENIEM (?) (ROZMOWA)
Krzysztof Gąsior, partner w kancelarii PCS Littler

KG: Może to być np. społeczny inspektor pracy. I to mamy sprawę jasną. Taka osoba szczególnie chroniona – jest to działacz związkowy, o którym wspominaliśmy. Ale czy taką osobą szczególnie chronioną w rozumieniu tych przepisów będzie przykładowo osoba korzystająca z uprawnień macierzyńskich, czy osoba np. pozostająca na zwykłym urlopie wypoczynkowym, nie jest to do końca wiadome.

Posłużmy się przykładem tego związkowca, który wyrządził nam, jako pracodawcy jakąś krzywdę i my go zwolniliśmy w trybie dyscyplinarnym. On składa pozew do sądu, odwołuje się od tego rozwiązania i w tym odwołaniu może od razu złożyć taki wniosek, że ja chcę, nieważne jak się zakończy proces finalnie, to na czas tego procesu – ja chcę pracować.

I tutaj sąd w zasadzie nie ma wyboru. Na czas całego procesu nakazuje nam-pracodawcy jego dalsze zatrudnianie. Czyli w efekcie mamy potencjalnie pracownika, który wyrządził nam szkodę, z którym jesteśmy w ogromnym konflikcie, a którego mamy obowiązek zatrudniać.

Co również bardzo istotne: przepisy tak są skonstruowane, że w zasadzie nie przewidują mechanizmu obrony pracodawcy przed takim rozwiązaniem. Bo pracownik składa pozew do sądu i z takim wnioskiem sąd ma tylko 7 dni na jego rozpatrzenie i w zasadzie sąd nie ma mocy oceny merytorycznej tego wniosku. Ma obowiązek przywrócić takiego pracownika do pracy na czas procesu i nakazać jego zatrudnianie.

MD: Panie mecenasie, a gdybyśmy na przykład zdecydowali o likwidacji stanowiska pracy i w ten sposób pozbyli się związkowca, to może by przeszło?

KG: Może finalnie tak. I byśmy się o tym dowiedzieli po trzech, czterech latach procesu.

MD: A on musiałby pracować w tym czasie?

KG: Musiałby w tym czasie pracować. Dlatego tak ważne jest, żeby pracodawcy o tym pamiętali już na etapie podejmowania decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy i już mieli z tyłu głowy możliwość nakazania zatrudniania takiego zwolnionego pracownika i już tak konstruowali wypowiedzenia, tak zwane dyscyplinarki, żeby przed tym się bronić.

I co niezwykle istotne: po takim zwolnieniu bardzo ważne jest i to naszym klientom polecamy – monitorowanie sądów. Dlatego, że może się okazać, że postanowienie o obowiązku zatrudniania takiego pracownika zostanie wydane, zanim nawet my otrzymamy pozew, zanim sąd nam doręczy pozew. Dlatego tak ważne jest monitorowanie spraw w sądzie. I to jest jedna strona medalu.

MD: Panie mecenasie. No dobrze, ale mówił Pan jeszcze o kwestiach kosztowych. To wróćmy do nich. Co tutaj się zmieniło?

KG: Tu zmieniło się bardzo wiele. Do tej pory, czyli do 28 września pracownik, który chciał się sądzić z pracodawcą był zwolniony z tzw. kosztów sądowych, przede wszystkim z opłaty od pozwu, jeżeli jego roszczenie nie przekraczało 50 tys. zł. Obecnie to zwolnienie jest generalne, czyli pracownik bez względu na to, o jaką kwotę chce się sądzić, to jest zwolniony z opłat sądowych. Co to oznacza w praktyce?

MD: Jasne, ale pytanie, dlaczego to miałoby być złe w jakikolwiek sposób?

KG: To może zaczniemy od tego, dlaczego to mogłoby być dobre. Dlatego, że pracownik, który czuje, że został zwolniony w sposób niezgodny z przepisami i zarabiał te 6000 i żądał przywrócenia, to wtedy być może kilka razy, by się zastanowić, czy warto mu iść do sądu, bo w końcu jest ta opłata. Obecnie nie będzie, więc może swobodnie bronić swoich praw. I to jest ta dobra strona. Teraz możemy powiedzieć o ryzyku, które powodują takie przepisy.

MD: No dobrze, to jest tak bardzo krótko poprosiłbym o tym ryzyku, bo istnieje ryzyko, że nie zdążymy z programem, więc mikrofon jest Pański.

KG: To bardzo szybko powiem, jakie to jest ryzyko. Mamy pracownika, z którym jesteśmy w zatargu, jesteśmy w konflikcie i tak naprawdę wszystko robiliśmy zgodnie z przepisami. A on teraz składa do sądu pozew o odszkodowanie, o zadośćuczynienie, o cokolwiek – na kwotę 2 miliony zł. Nie ponosi żadnych kosztów z tym związanych. A my po swojej stronie mamy ogromny spór sądowy, który musimy raportować, który musimy w różnych sprawozdaniach uwidaczniać. I to stawia pracownika, można powiedzieć w niezdrowo komfortowej pozycji negocjacyjnej.

MD: Powiem tak. Najlepiej unikać sytuacji, które mogą być potem przez pracownika wyciągnięte w takich sytuacjach. No ale życie bywa różne. Zdaję sobie z tego sprawę. Czasami związkowcy uporczywie domagają się spotkania z prezesem spółki, co miało miejsce w przypadku jednej ze spółek publicznych. I takiego związkowca zwolniono, bo się domagał spotkania z zarządem. Ale to jest zupełnie inna historia. Panie mecenasie. Bardzo dziękuję za te wyjaśnienia. Myślę, że do tego tematu – tematu prawa pracy będziemy jeszcze wracać z Krzysztofem Gąsiorem, partnerem w kancelarii PCS. Bardzo dziękuję za rozmowę.

KG: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

To co może wpływać na studzenie euforii rynku po danych o inflacji są dane o liczbie wniosków o zasiłek. Amerykański Departament Pracy podał najnowsze...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jakie wyniki przyniosło badanie ryku pracy Ranstad Polska, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mateuszem Żydkiem z Instytutu Badawczego Randstad Polska.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy wszystkie przypadki samozatrudniania będą analizowane oraz kontrolowane przez Krajową Administrację Skarbową, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Sylwią Bulzacką, z Biura...

GOSPODARKA

Poturbowana po latach rządów PiS PKP Cargo szykuje się do zwolnień grupowych. Pracę może stracić ponad 4 tys. osób. Według „Pulsu Biznesu” pracę straci...