MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A teraz będzie o goglach VR dla wojska tworzonych przez firmę Sunway Network, polsko-hongkońską firmę, której jednym z twórców jest Arnold Adamczyk, prezes Sunway Network. Dzień dobry, witam w BIZNES24
ARNOLD ADAMCZYK, SUNWAY NETWORK: Dzień dobry, witam Państwa. Panie redaktorze, witam.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: To jest technologia. Technologia gogli VR, którą rozwijacie. Ona ma szansę stać się jednym z tematów, które pojawiają się na warszawskiej giełdzie. Mówiąc wprost, czy planujecie wejście na giełdę?
AA: No, właściwie już jesteśmy na NewConnect, ale oczywiście główny indeks jest naszym celem i może jeszcze dalej. Tak dla ścisłości to będą gogle AR, czyli rozszerzona rzeczywistość. VR działa trochę inaczej. On odcina nas od realnej rzeczywistości. Widzimy wszystko, co generuje komputer, a w rozszerzonej rzeczywistości widzimy realny świat uzupełniony o to, co może wygenerować właśnie komputer i to będą gogle ER.
MD: Tak jest. Czyli po prostu pojawiają się w naszej przestrzeni i mogą być wykorzystywane do, jak rozumiem, szkolenia specjalistów. O Was się mówi konkretnie w kontekście szkoleń dla wojska. To się już dzieje? Czy dopiero będzie realizowane?
AA: To znaczy już mamy kilka produktów. Gogle AR to jest ta nowość, właściwie podejrzewam, że to będą jedyne chyba na rynku takie rozwiązania. Pracuje nad nimi tylko Microsoft, ale ostatecznie zdecydowali się, że będą to urządzenia do treningów. Nie będą wykorzystywane na pole walki. My natomiast chcemy stworzyć urządzenie, które będzie wykorzystywane przez żołnierzy na polu walki.
Zamiast kosztownych i nienajdoskonalszych rozwiązań, noktowizorów nasze będą bardziej zaawansowane no i zdecydowanie lepsze, uważamy i tańsze. I będą nie tylko wykorzystywane do treningów. A jeśli chodzi o inne produkty treningowe to już mamy i w Polsce są wdrażane i właściwie już używane na przykład w akademickich związkach sportowych nasze rozwiązania, które my opracowaliśmy, własne, autorskie w stu procentach polskie produkty i należące do spółki w stu procentach polskiej. Tu bym chciał dodać, że Sunway Network jest teraz spółką w stu procentach polską.
MD: No właśnie, powiedział Pan teraz spółką w stu procentach polską. Ale skąd to zawahanie?
AA: Wcześniej to była spółka też polska z kapitałem stuprocentowym, polskim, ale ona miała główną siedzibę w Hong Kongu. Teraz jest to spółka z główną siedzibą w Polsce w Warszawie.
MD: Ten Hongkong mógł być pewną wątpliwością dla wszystkich tych, którzy mogliby się troszczyć np. o kwestie bezpieczeństwa. Rozumiem, że już została przeniesiona do naszego kraju. Dobrze, ale proszę jeszcze wyjaśnić, dlaczego czy w jakim elemencie gogle AR – Augmented Reality są lepsze od testowania, trenowania na żywo z prawdziwą bronią z prawdziwym np. strzelaniem do celu?
AA: To znaczy rzeczywiście możemy mówić o dwóch zastosowaniach. Jedno to jest treningowe i ono może symulować sytuacje, których w rzeczywistości nie mamy możliwości przeprowadzić z wykorzystaniem realnych celów, realnych osób, bo one mogą być albo zbyt niebezpieczne, albo skrajnie kosztowne.
I takie symulacje można przeprowadzić i one są bardzo realistyczne i nie wymagają takich nakładów kosztów i ryzyka, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Ale druga rzecz, to jest o tyle poza szkoleniem, to jest rzeczywiste wykorzystanie ich na polu walki, zamiast bardzo kosztownych i niezbyt doskonałych noktowizorów. To są urządzenia albo analogowe albo cyfrowe, ale obarczone wieloma wadami.
Chociażby ich gabaryty, wrażliwość na urazy i też, no koszty są to powiedzmy, rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów jedno takie urządzenie, noktowizyjne. I więcej – nawet i sto tysięcy dolarów może kosztować takie jedno urządzenie – taki jeden noktowizor. W naszym przypadku to będzie ułamek tej kwoty, a jesteśmy pewni, że to będzie urządzenie zdecydowanie tańsze i sprawniejsze.
MD: Na jakim jesteście etapie, jeżeli chodzi o proces badawczy, wdrożeniowy?
AA: Nad projektem już pracujemy od 4 lat, już były pierwsze konkursy, bo na początku to jeszcze były inne czasy, zanim jak zaczęliśmy nad nim pracować. To miało być urządzenie głównie przeznaczone dla ratownictwa i wspierania serwisów w trudnych warunkach pracy. Zresztą zrealizowaliśmy jeden projekt dla wydziału komunikacji w Hongkongu realnie, który wspiera serwisantów wież telekomunikacyjnych z wykorzystaniem tych gogli AR. Ale to było dawno. To były zupełnie inne wymagania dla sektora publicznego, cywilnego. I sytuacja, oczywiście, wiemy o tym, potoczyła się, losy świata potoczyły się trochę inaczej, niż tego się spodziewaliśmy cztery lata temu i teraz modyfikujemy to nasze rozwiązanie dla zastosowań wojskowych.
I już we wrześniu jesteśmy w stanie je zaprezentować na targach w Kielcach, jako prototyp produkcyjny. Czyli to nie będzie jeszcze urządzenie z produkcji, ale jak będzie wyglądał już produkt końcowy. To będzie prototyp produkcyjny.
MD: Macie konkurencję w Polsce? I na świecie?
AA: To znaczy są produkowane właśnie te tradycyjne noktowizory i różne oddzielne urządzenia, na przykład kamery termowizyjne, lornetki termowizyjne. To jest wiele różnych urządzeń, które albo wszystkie razem to są kosztowne i trzeba tego ekwipunku mieć przy sobie wiele.
My chcemy to zrobić w formie lekkich okularów zakładanych na hełm i wiem, że nad takim rozwiązaniem i to obserwujemy chyba wszyscy wiedzą, którzy się interesują tą tematyką, nad tym pracuje Microsoft w ramach projektu IVAS. Jest to o potężnym budżecie 20 mld dolarów, projekt zlecony przez armię amerykańską dla Microsoftu.
MD: Potężnego macie konkurenta, Panie Arturze, będziemy trzymać kciuki za polską technologię. Spółka Sunway Network teraz na NewConnect jest na 2,5 złotego za akcje wyceniana. Kiedy przejście na główny parkiet? Proszę o szybką odpowiedź.
AA: No, chyba w tym roku nie, ale myślę, że w przyszłym to jest możliwe.
MD: Bardzo dziękuję Panu za ten komentarz. Dziękuję za szybką wypowiedź na temat Waszego produktu. Arnold Adamczyk, prezes Sunway Network był naszym gościem. Bardzo dziękuję.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV