MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A za nami pierwszy weekend chyba mogę powiedzieć letniego sezonu. Miejscowości turystyczne szykują się na przyjęcie gości, o których w tym roku może być trudno, bo wciąż oszczędnie wydajemy swoje pieniądze. Czy tak jest? Czy miejscowości turystyczne są gotowe na sezon? Artur Ciepliński, założyciel mazorylodki.pl Jest z nami. Dzień dobry, Witam w BIZNE24.
ARTUR CIEPLIŃSKI, MAZYRYLODKI.PL: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Jakie oczekiwania przed rozpoczynającym się sezonem?
AC: Niezmienne, jak od kilku lat, czyli czekamy na turystów. Główny sezon to sezon typowo wakacyjny, czyli od końcówki czerwca do początku września, czekamy na turystów. Tak, jak na samym początku powiedziałem, sezon jest typowo wakacyjny, więc to jest dla nas najważniejsze. Oczywiście druga rzecz, żeby omijały nas niepotrzebne koszty związane z funkcjonowaniem naszych houseboatów.
MD: No właśnie. Houseboaty. Co to są za dzieła ludzkiego umysłu? To to są łódki, w których jak rozumiem, można mieszkać?
AC: Można sobie wyobrazić, każdy wie jak wygląda kamper, prawda? A tutaj jest taki kamper na wodzie, gdzie mamy możliwość wykonania wszystkich czynności, łącznie ze spaniem, gotowaniem. Mamy tam też toaletę, prysznic, mamy ogrzewanie, więc możemy na tych w tych łódkach normalnie komfortowo wypoczywać i spać.
MD: A jak Panu, jako biznesmenowi, jak Pan ocenia ten biznes? To znaczy jak szybko zwraca się koszt inwestycji w taką łódkę?
AC: Powiem szczerze oczywiście liczyłem to. Generalnie to jest około 5-6 lat, kiedy łódka się spłaca, ale patrząc też z perspektywy długości trwania sezonu to wiadomo sezon jest dosyć krótki, bo to jest praktycznie tylko wakacyjny sezon. My się nastawiamy, bo ja prowadzę to razem z przyjacielem. Mamy 2 takie nowoczesne houseboaty, my się nastawiamy głównie na turystów wakacyjnych, czyli na czartery tygodniowe. Od soboty do soboty.
Oczywiście na Mazurach funkcjonują też krótko krótkie wynajmy, gdzie wynajmowane są łódki – houseboaty czy łódki żaglowe tak zwane na godziny. Więc wydaje mi się, że tak licząc globalnie to jest około 5-6 lat na spłacenie się danej łódki. Oczywiście wykonanie takiej łódki i finansowanie takiej łódki to już zależy od każdego przedsiębiorcy.
My, jako osoby, które nie mają doświadczenia w produkcji bądź wykańczaniu takich łódek, zamówiliśmy po prostu w stoczni u producenta dwie gotowe łódki.
MD: Czyli kupiliście zupełnie nowe łódki?
AC: Zupełnie nowe, zamówione w szkutni u producenta łódek. W stoczni.
MD: Kto je wynajmuje, proszę powiedzieć, kto jest Waszym klientem?
AC: Powiem szczerze, jakbym miał tak patrzeć na osoby czy narodowości to tu nie ma jakiegoś podziału sztywnego na osoby, które są bardziej zamożne czy mniej zamożne, czy to są obcokrajowcy czy Polacy. Generalnie tego typu łódki wynajmują wszyscy, którzy lubią wodę, nie potrafią za bardzo pływać na żaglówkach, bo to już jest dosyć wymagające dodatkowych umiejętności i chcą po prostu poczuć tą atmosferę Mazur jeszcze jak są pasjonatami wędkarstwa to już dla nich tego typu łódka, którą się przypomnę jeszcze o tym nie wspomniałem. Wynajmuję bez żadnego patentu. To jest najlepsza opcja.
MD: Jakie są koszty prowadzenia takiej działalności? Próbuję dociec w głowie za co jeszcze możecie płacić. Jakie są koszty właśnie w takim biznesie?
AC: No, rozkładając po prostu tak jakby trochę na części pierwsze, oczywiście finansowanie łódki to jest największy koszt startowy. Następnie kosztem jest utrzymanie tej łódki w sezonie, czyli znalezienie odpowiedniego portu, który, że tak powiem pobiera opłaty za sezonowanie danej łódki. Oczywiście zimowanie łódki – trzeba łódkę wyjąć, łódkę dostosować, przygotować do zimy. No i nieprzewidziane koszty, które się na pewno zdarzają, bo tymi łódkami pływają, że tak powiem, różni ludzie. Różni mają różne doświadczenia.
Są nieprzewidziane sytuacje na wodzie, więc taka obsługa serwisowa podczas trwania sezonu też jest bardzo ważna. Co do kwot, no to ciężko tutaj mówić, bo każdy sezon jest inny. Co do przychodów i co do kosztów związanych z funkcjonowaniem danej łódki.
MD: Panie Arturze, a proszę powiedzieć ile kosztuje taki tydzień na Waszej łódce?
AC: Tydzień na łódce to jest koszt około trzech i pół tysiąca złotych i w tym już jest praktycznie wszystko. Dodatkowo rodzina, osoby, które wynajmują muszą zapłacić za porty. W każdym porcie jest inna stawka w zależności od tego gdzie się wpływa. No i oczywiście za jedzenie. Takie normalne rzeczy, które są niewliczone w obsługę, że tak powiem po naszej stronie.
MD: Ile osób tam się mieści w środku?
AC: Łódka jest docelowo na 6 osób. Komfortowo to jest rodzina 2+2 bądź znajomi – trzy pary, więc to jest komfortowo do spania na trzy miejsca dwuosobowe.
MD: Dobrze. To na koniec jeszcze Panie Arturze, proszę powiedzieć: Obserwuje Pan rynek turystyczny na Mazurach od lat i jak on się zmieniał w ostatnich latach? Czy pandemia, a potem wojna w Ukrainie uderzyły w jakikolwiek sposób w ten biznes turystyczny?
AC: Powiem w ten sposób. My zaczynaliśmy w 2017 roku. Na początku wiadomo – my, jako osoby, które nie miały doświadczenia w tym biznesie, musieliśmy powoli startować. Następnie przyszła pandemia i pandemia w związku z tym, że były zamknięte granice to mieliśmy, że tak powiem, bardzo szybko wyprzedane nasze czartery.
Wtedy naprawdę praktycznie co puszczaliśmy wolny czarter, to (…) praktycznie w ogóle nie zmieniło się podejście do czarterów. Po pandemii spadło zapotrzebowanie na czartery. Ludzie po prostu zaczęli wyjeżdżać. A jeszcze zeszły rok, no powiem szczerze, koszty utrzymania, że tak powiem, wakacyjne rodziny na Mazurach wzrosły w związku z tym, że była podniesiona inflacja i mocno ceny poszły w górę. Chociaż u nas ceny czarterów się nie zmieniły, mieliśmy takie same i w Pandemii i w zeszłym roku i w tym roku. Natomiast koszty związane z wyżywieniem z takimi rzeczami, które są niezbędne, poszły mocno w górę.
MD: No tak, siedem lat już działacie, więc jak rozumiem, one się już spłaciły? Już nastąpił zwrot z tej inwestycji?
AC: Tak, naturalnie. Łódki nam się spłaciły rok temu.
MD: Bardzo dziękuję Panu za rozmowę. Naszym gościem był Prosto z Olsztyna Artur Ciepliński, współzałożyciel mazurylodki.pl. Dziękuję bardzo.
AC: Dziękuję bardzo. Do widzenia.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV