Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

UNIQA TRZY LATA PO PRZEJĘCIU AXA OSIĄGNĘŁA MILIARD W WYNIKACH (ROZMOWA)

O wynikach Uniqa rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marcinem Nedwidkiem, prezesem Uniqa S.A.

UNIQA TRZY LATA PO PRZEJĘCIU AXA OSIĄGNĘŁA MILIARD W WYNIKACH (ROZMOWA)
Marcin Nedwinek, prezes Uniqa Polska

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Uniqa w Polsce osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy przypis składki na poziomie ponad 4,5 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 11% rok do roku. Tym samym firma przekroczyła próg 1 miliarda euro, który w przypisie całej grupy Uniqa stanowi około 15%. Rentowność firma zwiększyła dwukrotnie. Z nami jest Marcin Nedwidek, Prezes Uniqa polska. Dzień dobry Panie prezesie, witam w BIZNES24.

MARCIN NEDWIDEK, UNIQA POLSKA: Witam serdecznie Państwa.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Trzy lata temu Uniqa przejęła polskie spółki ubezpieczeniowe AXA i doszło do fuzji. I wszędzie chwalicie się wynikami i sukcesami, więc zapytam przekornie – co Wam się nie udało w ciągu tych 3 lat?

MN: Myślę, że z dużych rzeczy możemy powiedzieć, że wszystko nam się udało, aczkolwiek nie było tak, że nie obyło się bez jakichś operacyjnych potknięć. Mieliśmy generalnie taką zasadę, żeby tą fuzję przeprowadzić w jak najszybszym możliwie czasie. Myślę, że też udało nam się. Była to na pewno o tej skali jedna z szybszych, jak nie najszybsza fuzja na rynku instytucji finansowych w Polsce.

Ale z tym związane było podejmowanie szybkich decyzji. Powiedzieliśmy sobie już od samego początku, że będziemy podejmować decyzje szybko. Nawet jak nie będą idealne to będziemy szybko się dostosowywać. No i mieliśmy pewnego rodzaju potknięcia operacyjne, które adresowaliśmy.

MD: Panie prezesie, a trzy lata za Wami już po połączeniu z AXA. A jaką macie strategię na 3 lata? Przygotowaliście ją właśnie, co ona zakłada i jakie wyniki sobie zakładacie?

MN: Tak, myślę, że w takim rzeczywiście przełomowym momencie, bo 3 lata po fuzji przez ostatni rok przygotowaliśmy strategię na kolejne 3 lata. Ona nie zakłada rewolucji, dlatego, że myślę, że wyniki przez te ostatnie 3 lata świadczą o tym, że ten kurs, który objęliśmy się sprawdza, redaktor te wyniki na początku przytoczył, aczkolwiek nie oznacza to, że nie mamy tutaj nowych pomysłów na rozwój.

Tak w skrócie: chcemy rozwijać się szybciej niż rynek. Chcemy utrzymywać nadal bardzo wysoką rentowność, jedną z najwyższych w sektorze. Aczkolwiek nie robimy tego tylko po to – nie budujemy tej rentowności tylko po to, aby generować dywidendę dla inwestorów, ale również właśnie żeby w ten rozwój inwestować. Jak widzimy ten rozwój, on się zarówno dotyczy naszej obecnej bazy klientów.

W naszej bazie klientów mamy aktywnych ponad 604 miliona klientów, więc jest to olbrzymi potencjał, myślę, że porównywalny z bankami. Jest to naprawdę skala bardzo duża i chcemy się opiekować tymi klientami.

MD: Rentowność Wasza w Pańskiej ocenie w planach, które zakładacie zmniejszy się? Zwiększy? Utrzymacie dwukrotny wzrost rentowności?

MN: Nie. Myślę, że nie będziemy już dwukrotnie zwiększać rentowności, tak jak to było w ostatnim czasie z tego względu, że to były czyste efekty integracji zakładane w planach. No, powiedziałbym w skrócie, że procentowo chcemy utrzymać…

MD: To może będziecie przyjmować kolejnych ubezpieczycieli?

MN: Tylko dokończę. Jeżeli chodzi o wskaźnik procentowy, chcemy ją utrzymywać, aczkolwiek chcemy rozsunąć skalę i to powinno na pewno zwiększać wolumenowo w złotówkach naszą rentowność. Czy chcemy przejmować? Na pewno nie jest to oczywiście nasza decyzja lokalna. Jest to decyzja właściciela.

Aczkolwiek myślę, że tym jak przeprowadziliśmy tę fuzję, dowiedzieliśmy, że umiemy to robić i wiemy, że nasz właściciel jest bardzo aktywny, jeżeli chodzi o przegląd nadarzających się okazji i wszystkie nadarzające się okazje do przejęcia analizuje bardzo, bardzo wnikliwie, więc oczywiście nie wykluczamy takich decyzji. Aczkolwiek my koncentrujemy się na wzroście i rozwoju organicznym.

MD: A kto tam jest do przejęcia na polskim rynku? Czysto hipotetycznie oczywiście zakładając. Albo inaczej: który rynek, portfel jakich klientów jest najbardziej w Pańskiej ocenie atrakcyjny, gdybyście mieli kogoś przejmować?

MN: Myślę, że na polskim rynku nie ma zbyt wielu atrakcyjnych podmiotów do przejęcia. Myślę, że to też jest dobry znak dla rynku, bo duzi inwestorzy, którzy są obecni, zagraniczni inwestorzy, którzy są obecni, chcą inwestować na tym rynku, chcą się rozwijać, więc też nie chcą sprzedawać swoich operacji. Więc bardzo ciężko mi spekulować, kto jest potencjalnie bardziej czy mniej, nie mam takich informacji.

MD: Bliska zagranica?

MN: Bliska zagranica, jeżeli chodzi o przejęcia, to z perspektywy Uniqa jest firmą z Europy wywodzącą się z Austrii, ale bardzo, bardzo rozwija się na rynkach lokalnych i regionalnych. Jesteśmy obecni w 18 krajach regionu, więc na pewno nie wykluczamy, jeżeli takie możliwości by się pojawiły w innych krajach, niż Polska, na pewno byśmy dokupywali, tak zakładam, oczywiście powtarzam, że to jest decyzja właścicielska, ale zakładam, że byśmy chętnie kupowali w tym regionie.

MD: Dobrze, Panie prezesie, to jeszcze pytanie o składki na OC, bo Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt ustawy dostosowujący wysokości minimalnych sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz ubezpieczenie OC rolników. To jest dosyć skomplikowane, ale spróbuję streścić pytanie w krótkim zdaniu: Czy składki na OC wzrosną?

MN: Odpowiem: i tak, i tak. W sensie składki na OC rosną. Jesteśmy teraz w trendzie wzrostowym. Nie wynika to, albo w bardzo małym stopniu wynika to ze wzrostu sumy ubezpieczeń. Jest dużo innych większych czynników wzrostu, takich chociażby, jak inflacja i rosnące ceny części zamiennych czy robocizny. Co do wzrostu ceny OC – oczywiście sum gwarancyjnych na OC my oczywiście bierzemy to pod uwagę przy taryfikacji.

Tutaj bym chciał jeszcze podkreślić też dla naszych widzów, a szczególnie dla naszych klientów może to nie do końca być zawsze ta pełna świadomość, że klient kupując OC często za kilkaset złotych w przypadku wypadku ma ochronę na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych. I to jest ta wartość, która z tego naszego produktu OC dla klientów dostarczamy. I tak, rzeczywiście dostosowujemy w górę tę sumę ubezpieczenia.

MD: Mamy nadzieję, że niewiele w górę. Marcin Nedwidek, prezes Uniqa S.A. był naszym gościem. Panie Prezesie, bardzo dziękuję za rozmowę i gratulacje z powodu pierwszego miliarda euro w wynikach osiągniętego. Dziękuję bardzo.

MN: Serdecznie dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

UNIQA TRZY LATA PO PRZEJĘCIU AXA OSIĄGNĘŁA MILIARD W WYNIKACH (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Elena Jouronova, analityczka z JP Morgana, na słabe wyniki Jeronimo Martins zareagowała obniżką ceny docelowej akcji Dino Polska.

INNE

PlayWay rozpoczyna proces budowy księgi popytu na sprzedaż do ponad 2 mln 200 tys. akcji Big Cheese Studio, stanowiących 53 proc. w kapitale zakładowym...

PRAWO AUTORSKIE

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z nimi to prezes Urzędu...

MOTORYZACJA

O ponad poło w ujęciu rocznym spadła w Polsce produkcja baterii do aut elektrycznych. Polski przemysł motoryzacyjny znalazł się na wirażu - alarmuje dzisiejsza...