Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

JAK UNIKNĄĆ KARY, GDY NIE ZAPŁACIMY PODATKU OD SPRZEDAŻY W E-COMMERCE? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Od początku lipca zaczęła działać unijna dyrektywa, na mocy, której urzędy skarbowe będą otrzymywać raporty o kwocie i liczbie transakcji dokonanych na tychże platformach, służących do sprzedaży internetowej, takich, jak m.in. OLX, Allegro czy Vinted. Dyrektywa obejmuje jednak również platformy do wynajmu nieruchomości. Z nami jest Radosław Żuk, doradca podatkowy – partner w kancelarii Żuk Pośpiech. Dzień dobry.

RADOSŁAW ŻUK, KANCELARIA ŻUK POŚPIECH: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Zacznijmy od transakcji i ich wartości. Powyżej jakiego pułapu i liczby transakcji operator ma obowiązek poinformować fiskusa?

RŻ: Jest to albo ponad 30 transakcji, bądź też kwota przekraczająca 2 tysiące euro w okresie sprawozdawczym. Okres sprawozdawczy to jest okres roku.

MD: Dwa tysiące euro to jest już kwota, którą łatwo można przekroczyć, kiedy się wynajmuje nieruchomość właśnie na tego typu platformach. Kwota graniczna jest łatwa do przekroczenia. Co uratuje nas przed, no właśnie karą? I jaka ta kara mogłaby być, jeżeli nie płacimy podatku od wynajmu nieruchomości np. na Airbnb czy Bookingu?

RŻ: Pamiętajmy o tym, że tutaj możemy mówić o dwojgu rodzajach rodzaju kary. Pierwszy rodzaj kary to jest oczywiście kara karno-skarbowa. I tutaj w tym przypadku jest możliwe, żebyśmy złożyli tak zwany czynny żal, czyli takie przyznanie się, zawiadomienie fiskusa o tym, że popełniliśmy takie przestępstwo polegające na nieujawnieniu informacji na temat opodatkowania, które powinno nastąpić. No i ten czynny żal trzeba byłoby złożyć jeszcze zanim fiskus się dowiedział o tym naszym wykroczeniu czy czasami przestępstwie. No i tutaj pamiętajmy o tym, że ten okres sprawozdawczy to jest okres za rok 2023.

Za rok 2024 platformy będą miały obowiązek zgłoszenia tego w ciągu miesiąca od końca tego ostatniego okresu, czyli od końca 2024. Więc czas mamy na to przyznanie się do końca stycznia 2025 roku. I taki czynny żal w teorii do tego momentu byłby na pewno, powinien być skuteczny. No chyba, że fiskus nam udowodni, że wcześniej już takie informacje posiadał, że dokonujemy tego typu wynajmu przez różnego rodzaju platformy i zresztą nie tylko.

MD: To jest zresztą bardzo ciekawe, zwłaszcza ja muszę przyznać się Państwu, że ta dyskusja wyniknęła przy okazji rozmowy z przyjaciółmi, którzy w trakcie wakacji wynajmują mieszkania, kiedy odbywają się popularne koncerty w dużych miastach – swoje mieszkania wynajmują osobom, które przyjeżdżają na te koncerty, bo cena wtedy jest bardzo wysoka.

I faktycznie może się tak zdarzyć, że zaledwie kilka takich transakcji wystarczy nam do tego, aby te 2 tysiące euro przekroczyć. Więc ktoś może nie myśleć zupełnie o tym, żeby zapłacić podatek, bo nie traktuje tego, jako swojego źródła stałego dochodu.

RŻ: Zgadza się, panie redaktorze. Tutaj faktycznie w tych okresach koncertowych czy sezonu w niektórych miejscowościach te kwoty wynajmu są naprawdę bardzo wysokie i dosłownie kilka dni wynajmu może spowodować przekroczenie takiej kwoty. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku mamy do czynienia z osiągnięciem przychodów z tytułu najmu. Można tutaj w tym przypadku mówić o tak zwanym najmie prywatnym i ewentualnie ryczałtem opodatkować.

Ale też pamiętajmy o tym, że brak opodatkowania spowoduje również oprócz tej ewentualnej kary karno-skarbowej, odsetki od zaległości podatkowej. Tym samym im szybciej zapłacimy, tym będzie to na pewno dla nas korzystnie. Bo jeżeli fiskus takie informacje pozyska od platform cyfrowych, będzie miał też czas na to, żeby przyjrzeć się tej naszej działalności. I im później to zrobi, tym wbrew pozorom jest to mniej dla nas korzystne, gdyż przez ten cały czas będą biegły odsetki od zaległości podatkowej.

MD: Jaka kara grozi w takiej sytuacji? Jaki podatek grozi? Powiedział Pan o ryczałcie. Pytanie w jakiej kwocie?

JAK UNIKNĄĆ KARY, GDY NIE ZAPŁACIMY PODATKU OD SPRZEDAŻY W E-COMMERCE? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

RŻ: Do 100 tysięcy złotych będzie to kwota 8,5%, a ponad tą kwotę 12,5% będzie tutaj wymagane ze strony fiskusa. Tak, że podatek no, może nie jest bardzo wysoki, ale trzeba pamiętać o tym tak, że on jest należny. I tutaj w tym przypadku nie ma żadnego zwolnienia z opodatkowania od przekroczenia, jakby co, do której kwoty mamy zapłacić podatek. Czyli w teorii wynajem nawet za pięćset złotych, tysiąc powoduje takie obowiązki podatkowe.

MD: Przypominamy Państwu, że odsetki są bardzo wysokie, ponieważ wysokie mamy stopy procentowe i tutaj również odsetki, które są naliczane od tych kwot przez urząd skarbowy, będą niestety boleć. Bardzo dziękuję. Radosław Żuk, doradca podatkowy był z nami i tłumaczył, jak się wywinąć karze w sposób legalny absolutnie, np. poprzez czynny żal. Dziękuję pięknie.

RŻ: Dziękuję również.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

JAK UNIKNĄĆ KARY, GDY NIE ZAPŁACIMY PODATKU OD SPRZEDAŻY W E-COMMERCE? (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV