MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A teraz o koszmarze przedsiębiorców, czyli o podwójnym opodatkowaniu. Spółki jawne mogą być opodatkowane dwukrotnie. Wspólnicy zapłacą PIT, a sama spółka CIT. Jeśli chcemy utrzymać niskie, jednokrotne opodatkowanie to spółka musi spełniać warunki. Ale problem w tym, że fiskus zastawił pułapki, a spełnienie tych warunków jest uciążliwe.
Z nami jest Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Dzień dobry Piotrze.
PIOTR JUSZCZYK, INFAKT: Dzień dobry, witaj.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Zaskoczenie Podwójne opodatkowanie może być bardzo nieprzyjemne, ale też bardzo wymierne. Jakie mogą być różnice wymiaru podatku?
PJ: Jeżeli chodzi o różnice, jak od razu przechodzimy do wyliczeń – to jest około 10%, gdyż, jeżeli mamy wspólnika, osobę fizyczną będącego opodatkowanym w formie podatku liniowego 19% i mówimy jeszcze o składce zdrowotnej, która 4,9 więc właściwie 23,9%. Natomiast, gdy staniemy się podatnikiem CIT, czyli spółka jawna stanie się podatnikiem CIT to w takim przypadku już opodatkowanie 9 na etapie jawnej i 19 potem wypłaty dywidendy dla wspólnika. To rodzi już 34% opodatkowania, czyli 10% różnicy.
MD: No właśnie. Jak tego uniknąć? Jak uniknąć podwójnego opodatkowania zarówno podatkiem CIT i PIT?
PJ: PIT akurat być może nie unikniemy, gdyż, jeżeli jesteśmy wspólnikami spółki jawnej, jako osoby fizyczne, same osoby fizyczne w spółce jawnej – to tutaj nie ma problemu, bo w tym przypadku, gdy są osoby fizyczne to tylko i wyłącznie jesteśmy opodatkowani podatkiem PIT według wybranej formy opodatkowania, bo wspólnicy mogą również być opodatkowani chociażby na skali podatkowej – to już w zależności, jaka forma jest bardziej opłacalna.
Natomiast, gdy w spółce jawnej wspólnikiem jest też spółka z o.o., czyli już osoba prawna to w takim przypadku co do zasady spółka płaci podatek CIT. Natomiast ustawodawca wprowadził, że w przypadku łączenia osób fizycznych i osób prawnych obowiązek zawiadamiania fiskusa na odpowiednim formularzu a jest to CIT-15J, informacji o wspólnikach. I te informacje trzeba składać do końca każdego roku. A jeżeli coś się zmieni w spółce, czyli zmienią się osobowo, to w takim przypadku również w ciągu 14 dni należy zgłosić do fiskusa na formularzu właśnie zmianę wspólników.
I co chyba najbardziej takim, gdzie podatnicy właśnie uchybiają tego, czyli składania do końca roku właśnie tego formularza, czyli za 2024 rok do końca roku należy złożyć również CIT-15J – informacje o wspólnikach. Jeżeli wspólnicy nie zrobią tego to automatycznie od przyszłego roku, jeżeli mówimy o tym roku w tym roku nie złożyliby, przeszliby na CIT. I co najistotniejsze: nie można już wrócić. Czyli spółka jawna będzie już na zawsze opodatkowana podatkiem CIT.
MD: A właśnie. To jest ten element, który znacząco może utrudnić życie przedsiębiorcom. To wszystko są zmiany wprowadzone przez sławetny i zdałoby się już pogrzebany Polski Ład?
PJ: To było troszeczkę wcześniej. Ja kiedyś to tak nazwałem, że ustawodawca mówiąc kolokwialnie, gonił tego przysłowiowego króliczka, bo mieliśmy – początkowo w 2021 roku spółki komandytowe zostały obowiązkowo objęte citem, natomiast spółki jawne, jeżeli w spółce właśnie jest osoba prawna i nie zostanie dokonane zgłoszenie odpowiednie to również jest objęta właśnie podatkiem CIT.
Potem sławne spółki komandytowo-akcyjne, a następnie po spółkach komandytowo-akcyjnych, gdzie objęto je składką zdrowotną. Ale to jest właśnie ten przełom 2021, a właściwie 2022/3, gdzie właśnie ustawodawca zmieniał te przepisy.
No i tutaj w tym przypadku akurat mocno się nie zgadzam z tym, żeby corocznie składać to zawiadomienie z uwagi chociażby, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą to przecież np. raz zawiadamiamy naczelnika urzędu skarbowego o tym, w jakiej formie się rozliczamy i nie musimy, co roku tego powielać. Uważam, że jeżeli coś się nie zmienia, to też tak nie powinno być. A druga rzecz – brak możliwości powrotu. Jeżeli już zostaniemy objęci właśnie citem w spółce jawnej, to nie ma już możliwości powrotu. Jedyne wyjście na tę chwilę to tylko likwidacja spółki jawnej.
MD: Nawet 34% opodatkowania, jeżeli nie zauważymy tego niedopatrzenia, nam grozi w przypadku spółki jawnej opodatkowanej zarówno podatkiem PIT na wspólników i podatkiem CIT na spółkę. Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu był z nami. Piotrze, bardzo dziękuję za rozmowę.
PJ: Dzięki bardzo.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV