Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

POJEDYNCZE OPODATKOWANIE SPÓŁEK JAWNYCH. JAK UNIKNĄĆ PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA? (ROZMOWA)

O tym jak uniknąć podwójnego opodatkowania będąc udziałowcem w spółce jawnej płacącej CIT rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Juszczykiem, doradcą podatkowym w inFakcie.

POJEDYNCZE OPODATKOWANIE SPÓŁEK JAWNYCH. JAK UNIKNĄĆ PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA? (ROZMOWA)
Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A teraz o koszmarze przedsiębiorców, czyli o podwójnym opodatkowaniu. Spółki jawne mogą być opodatkowane dwukrotnie. Wspólnicy zapłacą PIT, a sama spółka CIT. Jeśli chcemy utrzymać niskie, jednokrotne opodatkowanie to spółka musi spełniać warunki. Ale problem w tym, że fiskus zastawił pułapki, a spełnienie tych warunków jest uciążliwe.

Z nami jest Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Dzień dobry Piotrze.

PIOTR JUSZCZYK, INFAKT: Dzień dobry, witaj.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Zaskoczenie Podwójne opodatkowanie może być bardzo nieprzyjemne, ale też bardzo wymierne. Jakie mogą być różnice wymiaru podatku?

PJ: Jeżeli chodzi o różnice, jak od razu przechodzimy do wyliczeń – to jest około 10%, gdyż, jeżeli mamy wspólnika, osobę fizyczną będącego opodatkowanym w formie podatku liniowego 19% i mówimy jeszcze o składce zdrowotnej, która 4,9 więc właściwie 23,9%. Natomiast, gdy staniemy się podatnikiem CIT, czyli spółka jawna stanie się podatnikiem CIT to w takim przypadku już opodatkowanie 9 na etapie jawnej i 19 potem wypłaty dywidendy dla wspólnika. To rodzi już 34% opodatkowania, czyli 10% różnicy.

MD: No właśnie. Jak tego uniknąć? Jak uniknąć podwójnego opodatkowania zarówno podatkiem CIT i PIT?

PJ: PIT akurat być może nie unikniemy, gdyż, jeżeli jesteśmy wspólnikami spółki jawnej, jako osoby fizyczne, same osoby fizyczne w spółce jawnej – to tutaj nie ma problemu, bo w tym przypadku, gdy są osoby fizyczne to tylko i wyłącznie jesteśmy opodatkowani podatkiem PIT według wybranej formy opodatkowania, bo wspólnicy mogą również być opodatkowani chociażby na skali podatkowej – to już w zależności, jaka forma jest bardziej opłacalna.

Natomiast, gdy w spółce jawnej wspólnikiem jest też spółka z o.o., czyli już osoba prawna to w takim przypadku co do zasady spółka płaci podatek CIT. Natomiast ustawodawca wprowadził, że w przypadku łączenia osób fizycznych i osób prawnych obowiązek zawiadamiania fiskusa na odpowiednim formularzu a jest to CIT-15J, informacji o wspólnikach. I te informacje trzeba składać do końca każdego roku. A jeżeli coś się zmieni w spółce, czyli zmienią się osobowo, to w takim przypadku również w ciągu 14 dni należy zgłosić do fiskusa na formularzu właśnie zmianę wspólników.

I co chyba najbardziej takim, gdzie podatnicy właśnie uchybiają tego, czyli składania do końca roku właśnie tego formularza, czyli za 2024 rok do końca roku należy złożyć również CIT-15J – informacje o wspólnikach. Jeżeli wspólnicy nie zrobią tego to automatycznie od przyszłego roku, jeżeli mówimy o tym roku w tym roku nie złożyliby, przeszliby na CIT. I co najistotniejsze: nie można już wrócić. Czyli spółka jawna będzie już na zawsze opodatkowana podatkiem CIT.

MD: A właśnie. To jest ten element, który znacząco może utrudnić życie przedsiębiorcom. To wszystko są zmiany wprowadzone przez sławetny i zdałoby się już pogrzebany Polski Ład?

POJEDYNCZE OPODATKOWANIE SPÓŁEK JAWNYCH. JAK UNIKNĄĆ PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA? (ROZMOWA)
Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt

PJ: To było troszeczkę wcześniej. Ja kiedyś to tak nazwałem, że ustawodawca mówiąc kolokwialnie, gonił tego przysłowiowego króliczka, bo mieliśmy – początkowo w 2021 roku spółki komandytowe zostały obowiązkowo objęte citem, natomiast spółki jawne, jeżeli w spółce właśnie jest osoba prawna i nie zostanie dokonane zgłoszenie odpowiednie to również jest objęta właśnie podatkiem CIT.

Potem sławne spółki komandytowo-akcyjne, a następnie po spółkach komandytowo-akcyjnych, gdzie objęto je składką zdrowotną. Ale to jest właśnie ten przełom 2021, a właściwie 2022/3, gdzie właśnie ustawodawca zmieniał te przepisy.

No i tutaj w tym przypadku akurat mocno się nie zgadzam z tym, żeby corocznie składać to zawiadomienie z uwagi chociażby, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą to przecież np. raz zawiadamiamy naczelnika urzędu skarbowego o tym, w jakiej formie się rozliczamy i nie musimy, co roku tego powielać. Uważam, że jeżeli coś się nie zmienia, to też tak nie powinno być. A druga rzecz – brak możliwości powrotu. Jeżeli już zostaniemy objęci właśnie citem w spółce jawnej, to nie ma już możliwości powrotu. Jedyne wyjście na tę chwilę to tylko likwidacja spółki jawnej.

MD: Nawet 34% opodatkowania, jeżeli nie zauważymy tego niedopatrzenia, nam grozi w przypadku spółki jawnej opodatkowanej zarówno podatkiem PIT na wspólników i podatkiem CIT na spółkę. Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu był z nami. Piotrze, bardzo dziękuję za rozmowę.

PJ: Dzięki bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POJEDYNCZE OPODATKOWANIE SPÓŁEK JAWNYCH. JAK UNIKNĄĆ PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Jednolita ładowarka m.in dla smartfonów, tabletów i laptopów, a także wprowadzenie obowiązkowego namierzania osób dzwoniących pod numer alarmowy 112, a umowy zawierane z operatorami...

BANKI

Ekonomiści BNP Paribas zrewidowali w dół swoją prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2024 r. do 3,0 proc. Wcześniej ekonomiści francuskiego banku szacowali nasz tegoroczny...

GPW

Akcjonariusze największej rodzimej spółki odzieżowej LPP, zdecydowali się przeznaczyć na dywidendę aż 1 mld 130 mln zł. To o ponad 300 mln zł więcej...

BANKI

WELLS FARGO Blisko 6% traciły w handlu przedseyjnym akcje amerykańskiego Banku Wells Fargo. Mimo wyższych od oczekiwań przychodów i zysku na akcję, inwestorów zaniepokoił...