Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

IMPACT 2024

Impact2024

BIZNES24 na Impact CEE 2024 w Poznaniu. Relacje 15 i 16 maja w telewizji BIZNES24

Potrzebujemy euro, żeby polskie firmy przestawić na konkurencję z najlepszymi – mówi były prezes NBP, prof. Marek Belka

Niskie płace i umiarkowane ceny surowców – to paliwo, które przestaje już napędzać polską gospodarkę. Pozostaje wciąż słaby złoty – i powinniśmy się go jak najszybciej pozbyć, żeby firmy nie chroniły się przed konkurencją ze światem pod jego parasolem – mówi BIZNES24 prof. Marek Belka, były prezes NBP i były premier.
Z profesorem Belką o tym dokąd zmierza polska gospodarka rozmawialiśmy w czasie konferencji Impact w Poznaniu.

Oglądaj telewizję BIZNES24 m.in. na platformach satelitarnych Canal+ i Orange, w sieciach kablowych UPC/Play, Vectra, Toya, Inea i wielu innych, oraz na https://biznes24.tv

5 sposobów na kolejne 30 lat szybkiego rozwoju Polski – prof. Marcin Piątkowski, ekonomista ALK

Najlepsze 30 lat w gospodarczej historii Polski wyniosło naszą gospodarkę z grona 30 najbiedniejszych państw świata – w końcu lat 80-tych dochód na głowę mieszkańca Polski był zbliżony do dochodu w Gabonie i Trynidadzie – do grona 30 najbogatszych państw. Ale te 30 lat już za nami. Co zrobić, żeby utrzymać się w stawce najbogatszych państw? Ekonomista, prof. Marcin Piątkowski, ma odpowiedź na to pytanie.
Rozmawialiśmy z prof. Marcinem Piątkowskim w czasie konferencji Impact 2024 w Poznaniu.

Kiedy BLIK za granicą? Pierwsze będą Rumunia i Słowacja – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP

Polski Standard Płatności (operator systemu BLIK) wciąż pozostaje tylko polski – bo Polska jest poza wspólnym, unijnym systemem płatniczym. Dwa lata zajęło PSP uzyskanie zgody rumuńskiego regulatora na wdrożenie płatności. Przyczółkiem do rozszerzenia najliczniejszego (jeśli chodzi o użytkowników) systemu mobilnych płatności w całej UE na strefę euro ma być spółka przejęta przez PSP w Słowacji – mówi BIZNES24 Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Czy Ikea będzie rozwijać produkcję mebli w Polsce? rozmowa z Małgorzatą Dobies-Turulską, prezeską Ikea Industry Polska

Płace w Polsce rosną dwucyfrowo, branża drzewna narzeka że ceny drewna należą do najwyższych w drogiej Europie, a energia dawno nie jest już tania. Czy Polsce – producentowi 20 procent mebli sprzedawanych na całym świecie przez koncern Ikea – grozi spadek produkcji i przenoszenie produkcji do tańszych państw? Jak Ikea radzi sobie z rosnącą presją kosztową i niedoborem pracowników? BIZNES24 rozmawiał o tym na konferencji Impact z Małgorzatą Dobies-Turulską, prezeską Ikea Industry Polska, dyrektorką generalną Ikea Industry Zbąszynek – największej fabryki mebli Ikea na świecie.

Dlaczego Japonia dołączyła do Inicjatywy Trójmorza? – mów Beata Daszyńska-Muzyczka, ambasador Prezydenta RP przy Inicjatywie Trójmorza

Japonia – trzecia największa gospodarka świata – dołączyła do środkowoeuropejskiej inicjatywy Trójmorza jako trzeci partner strategiczny – po USA i Unii Europejskiej . Akuszerem partnerstwa Japonii z 13 krajami CEE była Polska, największy kraj Inicjatywy. Beata Daszyńska-Muzyczka, ambasador Prezydenta RP przy Inicjatywie Trójmorza i była prezes Banku Gospodarstwa Krajowego mówi BIZNES24 o tym jakie konsekwencje dla państw Inicjatywy ma partnerstwo z Japonią.

Czy firmom w Polsce będzie łatwiej o kredyt? Mirosław Skiba, prezes SGB Bank na konferencji Impact

Przyspieszający wzrost gospodarczy i oczekiwanie na spadek stóp w Polsce powodują, że przedsiębiorcy odważniej myślą o inwestycjach – mówi BIZNES24 w czasie konferencji Impact Mirosław Skiba, prezes SGB Banku. Spółdzielcza Grupa Bankowa to grupa niemal 180 banków spółdzielczych o sumie bilansowej sięgającej 70 miliardów złotych (co daje grupie miejsce w końcówce pierwszej dziesiątki banków w Polsce). Jak na ten rosnący popyt zareagują banki? Czy myślą o rozluźnieniu polityki kredytowej? O tym BIZNES24 rozmawiał w Poznaniu z Mirosławem Skibą, prezesem SGB Banku.

Jak przekuć AI w sukces swojej firmy? Ewa Jeżak, prezes IDC Polska

Sztuczna inteligencja taka jaką zna większość z nas – czyli tzw. duże modele językowe – to naśladownictwo inteligencji. Naśladownictwo wcale nie jest złe, kiedy sztuczną inteligencję chcemy wdrażać we własnej firmie – mówi BIZNES24 Ewa Lis-Jeżak, prezes IDC Polska. Jak AI przekuć w biznesowy sukces?

Najgorsze za firmami, widać wzrost zamówień – mówi Robert Dobrzycki, prezes Panattoni Europe

Najgorsze już za gospodarką – w gospodarce widać wzrost zamówień – mówi BIZNES24 na konferencji Impact Robert Dobrzycki, twórca Panattoni Europe, jednej z nielicznych polskich firm o światowym zasięgu. Zdaniem Dobrzyckiego znacząco szybciej rośnie popyt operacyjny, niż inwestycyjny. Ale oczekiwany spadek stóp przyniesie również ożywienie w inwestycjach – spodziewa się prezes Panattoni.

Pieniądze z KPO są już do wzięcia – mówi Joanna Smolik z Banku Gospodarstwa Krajowego

Pierwsze programy z pieniędzmi z KPO są już w trakcie rozdysponowywania, nowe konkursy z silnym nastawianiem na biznes ruszą niebawem. Jak zawalczyć o niskooprocentowene kredyty z Krajowego Planu Odbudowy? Mówi BIZNES24 Joanna Smolik, dyrektor partnerstw strategicznych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Do końca czerwca Velo Bank przejdzie w amerykańskie ręce – Adam Marciniak, prezes Velo Banku

Zamknięcie procesu sprzedaży Velo Banku nowemu inwestorowi – amerykańskiemu funduszowi Cerberus Capital – nastąpi do końca czerwca – mówi BIZNES24 Adam Marciniak, prezes Velo Banku. Cereberus to jedna z największych amerykańskich firm private equity, zarządza majątkiem wartym 60 miliardów dolarów – czyli niecałe 10% rocznego PKB Polski. W naszym regionie posiada znaczący, ale niekontrolujący pakiet akcji BAWAG (Bank für Arbeit und Wirtschaft und Österreichische Postsparkasse Aktiengesellschaft), 4. największego banku w Austrii. Jakim bankiem chce być Velo Bank w ciągu najbiższych 5 lat?