Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

RYNEK PRACY PO REWOLUCJI AI. CZEGO UCZYĆ DZIECI BY MIAŁY PRACĘ? (ROZMOWA)

O pracy w przyszłości i kierunkach wykształcenia jakie będą potrzebne w najbliższych 5-10 latach rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Krzysztofem Inglotem, prezesem Personnel Service.

RYNEK PRACY PO REWOLUCJI AI. CZEGO UCZYĆ DZIECI BY MIAŁY PRACĘ? (ROZMOWA)
Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Teraz o rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływie na rynek pracy. Według niektórych źródeł z powodu automatyzacji może zniknąć nawet 85 mln miejsc pracy. I to niebawem, bo do 2025 roku. W ich miejsce powstawać będą, no i już powstają nowe. Jakie i jakich kompetencji będą wymagały? O tym porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Kiedy ja chodziłam do szkoły, obowiązkiem były korepetycje z języka angielskiego. Później troskliwi rodzice zaczęli wysyłać swoje dzieci na zajęcia z programowania, a na korepetycje, z czego warto teraz u progu, a właściwie w trakcie tej „AI-rewolucji”, wysyłać nasze dzieci?

KRZYSZTOF INGLOT, PERSONNEL SERVICE: (…)…Staż kształcenia, uczelnie wyższe, do których idąc można mieć podbudowę pod te zawody w przyszłości. I tutaj mam na myśli te zawody spodziewane za około 5 lat na rynku pracy, czyli to jest ostatni dzwonek, żeby pójść raczej w tym kierunku, a nie w kierunku np. księgowości. Bo wydaje się, że za 5 lat księgowość może być całkowicie opanowana przez sztuczną inteligencję. Więc mamy za 5 lat wymagane zawody na rynku popularne, spodziewane przez nas i przez sztuczną inteligencję, która nam pomagała pisać ten materiał. To są psycholodzy i psychiatrzy, na przykład.

To są eksperci do edukacji online. Czyli zakładamy, że edukacja będzie się głównie opierała o online. I energia odnawialna, czyli w dalszym ciągu fotowoltaika, instalacja tych systemów – to są te zawody, gdzie dzisiaj już można iść na politechnikę, dzisiaj można iść na uczelnię edukacyjną, dzisiaj można iść na uczelnie humanistyczną i zdobyć np. wykształcenie psychologa, czy po medycynie: psychiatry. Natomiast są też takie zawody już za 5 lat, w których my w tej chwili nie za bardzo mamy widzieć nauki, już za moment.

NG: Czy jest szansa w związku z tym, że wykształcenie humanistyczne i te kompetencje miękkie zaczną zdobywać przewagę w tym świecie zdominowanym przez AI?

RYNEK PRACY PO REWOLUCJI AI. CZEGO UCZYĆ DZIECI BY MIAŁY PRACĘ? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

KI: Tak, wydaje się tutaj ciekawe bardzo, bo jeszcze 5-10 lat wszyscy, łącznie ze mną mówili- informatyka, matematyka i koniec. A potem humaniści to już to nie te czasy, to już nie będzie potrzeba tych ludzi w przyszłości. A tu nagle widzimy, że to bycie człowiekiem, te kompetencje miękkie, te kompetencje kreatywne, te kompetencje, które wynikają z doświadczenia, też ze sposobu rozumienia psychologii drugiego człowieka wracają do łask, ponieważ sztuczna inteligencja dużo lepiej radzi sobie właśnie w kwestiach takich związanych np. z przeliczeniami, czyli z matematyką.

Tutaj wydaje się, że może być nie do pobicia w niedalekiej przyszłości dla mózgu człowieka. I mamy, dlatego też cyberbezpieczeństwo, bo już ona będzie coraz silniejsza. No to musimy się zabezpieczać. Mam na myśli takie interakcje między sztuczną inteligencją jednego państwa a sztuczną inteligencją innego państwa. I bioinformatyka, czyli sama kwestia połączenia organizmu ludzkiego, ale też umiejętności przeliczania liczb, zliczania różnych kwestii dotyczących kwestii organicznych.

Mamy też już w tej chwili pierwsze testy kliniczne cyberlinka amerykańskiego, który ma pomóc łączyć sztuczną inteligencję z mózgiem człowieka. To już jest w fazie testów klinicznych: została wydana zgoda. To już jest za 5 lat. Proszę zwrócić uwagę, że tak jak wszystko w naszym życiu przyspiesza strasznie. I od czasu, kiedy rozmawiamy sobie miło na antenie… i wojnę mamy, i mieliśmy wcześniej już problemy z wirusami. Więc za 10 lat… i znowuż kolejne przyspieszenie.

Duże zapotrzebowanie na specjalistów sztucznej inteligencji, genetyka, modelowanie genotypu, ingerencja w DNA. To są też te specjalności, które będą niezbędne i można się w tej chwili w ich kierunku kształcić. Ekonomiści kryptowalut to jest kolejna specjalność i technologia żywności, ale nierozumiana tak jak teraz: technolodzy żywności, którzy pomagają, by krowy dawały więcej mleka a świnie żeby były szczęśliwsze. Natomiast taka technologia żywności, która opiera się o produkcję czy drukowanie jedzenia, drukowanie białka czy drukowanie związków organicznych, namnażanie. Czyli mamy do czynienia z dosyć technologicznym podejściem do wytworzenia środków dla żywienia świata. I zmiany klimatu. Coś, co specjaliści od zmian klimatu za 10 lat to będzie ta specjalność, która będzie potrzebna.

NG: Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service był moim i Państwa gościem. Dziękuję pięknie za spotkanie i za rozmowę.

KI: Dziękuję.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy i są to dane nieco gorsze od oczekiwań analityków

AI

W tajemnicy przed światem, w biurach Amazona powstaje METIS – chatbot oparty o sztuczną inteligencję, który ma rzucić wyzwanie konkurentom firmy Jeffa Bezosa. Analitycy...

INNE

W ubiegłym tygodniu liczba nowych bezrobotnych spadła o 5 tys. osób i wyniosła 238 tys. wynika z danych Departamentu Pracy.

RYNEK PRACY

63 proc. Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu. Za więcej wolnego oczekujemy takiej samej pensji, jak za pięciodniowy tydzień pracy. Największymi zwolennikami pomysłu...