Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

NIE BĘDZIE NOWELIZACJI BUDŻETU. A, DOBRZE BYŁ SKONSTRUOWANY? (ROZMOWA)

O tym czy Polska może uniknąć procedury nadmiernego deficytu rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Maciejem Grabowskim, byłym wiceministrem finansów i prezesem Centrum Myśli Strategicznych.

RYNKI W TYM TYGODNIU

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Zdaniem Andrzeja Domańskiego sytuacja makroekonomiczna w kolejnych miesiącach powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu z optymizmem można patrzeć na przyszły strumień podatków. Z drugiej strony resort finansów liczy się z tym, że Komisja Europejska może wprowadzić wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu, ponieważ zeszłoroczna różnica między wydatkami a dochodami w finansach publicznych wyniosła 5,1 procent PKB, czyli była sporo powyżej kryterium konwergencji, które oznacza deficyt nie większy, niż 3% PKB. To oznacza, że nie ma także, co liczyć na jakieś nowe ekstra pozycje wydatków w budżecie.

O tym porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest dr Maciej Grabowski, były wiceminister finansów, prezes Centrum Myśli Strategicznych. Dzień dobry.

MACIEJ GRABOWSKI, CENTRUM MYŚLI STRATEGICZNYCH: Witam panią. Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Nie ma potrzeby, by nowelizować budżet. Czyli wychodzi na to, że ten budżet przygotowany przez poprzedników był dobrym budżetem?

MG: To znaczy ja myślę, że co do struktury to można mieć jakieś zastrzeżenia, co do samych wydatków czy struktury wydatków w szczególności. Natomiast najwyraźniej, jeżeli popatrzymy na te dwa duże agregaty, czyli dochody, wydatki i deficyt to minister finansów stwierdził, że on jest do realizacji a tego głównego parametru, a więc zmiany deficytu w tej chwili nie planuje.

Natomiast komentując to, co usłyszeliśmy przed chwilą, no początek roku zawsze był taki, że deficyt rósł znacznie wolniej niż na przykład dochody i często zresztą mieliśmy też po lutym jakąś nadwyżkę tak, że ten deficyt 8 miliardowy po lutym, ja bym do niego jakiejś specjalnej wagi nie przywiązywał.

NG: A co się stanie tak właściwie i kiedy? No, bo to już właściwie jest niemalże pewne, kiedy wejdzie procedura nadmiernego deficytu? Co to właściwie zmieni?

MG: No, to zmieni to, że będziemy zmuszeni niejako w tym planie, takim średniookresowym schodzić do, tak sądzę no, bo to jeszcze rozumiem, po pierwsze decyzja, a po drugie warunki tej decyzji no, bo to jest chyba zasadnicza sprawa.

A więc ta decyzja będzie też wskazywała ścieżkę dochodzenia może nie do równowagi, ale do tego poziomu deficytu poniżej 3% PKB, a więc niemalże dwukrotnie mniejszego, niż to jest założone w obecnym – na bieżący rok, deficycie.

No i też znacznie mniej, niż to było w roku 2023. Więc co do samej ścieżki schodzenia i tempa schodzenia z deficytem do tych 3%, no to tutaj jest więcej chyba znaków zapytania w tej chwili niż odpowiedzi.

Natomiast zgadzam się, że będziemy w tej procedurze nadmiernego deficytu – to jest raczej pewne. Ze względu na to, że w 2023 mieliśmy tak potężny deficyt, sięgający ponad 5% PKB.

NG: No i właśnie. Do tej pory wydatki budżetowe były traktowane, powiedzmy z dużym rozmachem. Minister Domański powiedział, że raczej nie ma co liczyć, ale raczej to z tego, co powiedział wynika, że raczej nie ma co liczyć na jakieś ekstra pozycje w budżecie. No, ale jeżeli ten deficyt ma się zmniejszyć, no to zakładam, że na pewne rzeczy raczej pieniędzy nie wystarczy. To, jakie wydatki trzeba będzie ciąć, z czego trzeba będzie zrezygnować w tej sytuacji?

MG: To znaczy my mówimy w tej chwili o roku 2024, to ja myślę, że ten deficyt – 184 miliardy wydaje się realny do wykonania to znaczy, że my go nie przekroczymy i w związku z tym kolejna nowelizacja, znaczy pierwsza nowelizacja, czyli jedyna nowelizacja budżetu nie będzie potrzebna tak, jak minister finansów mówił.

NG: Panie prezesie, ale czy np. w takiej sytuacji stać nas chociażby na nowy program mieszkaniowy? No, dzisiaj poznaliśmy szczegóły Mieszkania na Start.

MG: No, trzeba się zastanowić na ile on obciąży bieżący budżet, a na ile on będzie rozłożony na kolejne lata. Tak, jak program ubiegłoroczny – kredyt na 2%, to będzie obciążał budżety kolejnych lat, prawda? Więc to niekoniecznie te programy muszą obciążać bieżące budżety.

Natomiast tak, jak premier również zapowiedział na przykład 60 tys., czyli kwota wolna w picie z pewnością nas nie czeka w tym roku, więc różne takie symptomy oszczędności w sektorze publicznym już słyszeliśmy z ust polityków.

NG: A jak to właściwie wygląda w praktyce? Jak rząd może poradzić sobie z zadłużeniem, które mamy i tak już potężne? Jakie działania podejmuje się w takim przypadku?

MG: No tak, jak powiedziałem, ta ścieżka dochodzenia do bardziej zrównoważonego budżetu, bo nie sądzę, żebyśmy w najbliższych latach mogli mówić o budżecie bez deficytu, musi być określona. Tutaj wydatki czy możliwości ograniczania wydatków w szczególności czy podwyższanie podatków chyba jest już dosyć ograniczone, czy składek.

Ja bym szukał raczej oszczędności po stronie wydatkowej przede wszystkim. Natomiast to oczywiście nie jest proste, no, bo z jednej strony były obietnice polityczne z ubiegłego roku, które cały czas niejako wiszą przynajmniej w części, a z drugiej strony no, tutaj kasa, no nie jest pełna, więc…

Natomiast ja bym przede wszystkim widział to po stronie dochodowej. Popatrzmy też na wzrost dochodów z vatu w bieżącym roku, on jest przewidywany o 30%, to będzie bardzo trudno go wykonać. Ja myślę, że on będzie jednak niższy. Znaczy wykonanie dochodów z vatu będzie pewnie niższe o jakieś 20 miliardów. A więc to wszystko razem pokazuje, że te działania będą musiały być wykonane przede wszystkim po stronie wydatkowej.

NG: Dr Maciej Grabowski, były wiceminister finansów, prezes Centrum Myśli Strategicznych był moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo za spotkanie i za rozmowę.

MG: Dziękuję również.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NIE BĘDZIE NOWELIZACJI BUDŻETU. A, DOBRZE BYŁ SKONSTRUOWANY? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CZECHY

Gdy członkowie naszej Rady Polityki Pieniężnej odpoczywają na majówce ich koledzy z czeskiego banku centralnego coraz śmielej tną stopy procentowe.

INNE

Brytyjski gigant naftowy Shell ogłosił dzisiaj wyższy niż oczekiwano zysk za pierwszy kwartał do czego przyczyniły się głównie wyższe marże rafineryjne i wzrost wolumenu...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zmianach w przepisach BHP obowiązujących od 17 maja tego toku rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Donatą Hermann, autorką bloga Kadry w Pigułce...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O pogarszających się danych dotyczących polskiej gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mariuszem Adamiakiem, szefem działu strategii inwestycyjnych PKO BP.