Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

BRANŻA FUNERALNA NA NEWCONNECT, PIERWSZA FIRMA POGRZEBOWA NA GPW (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Moim i Państwa gościem jest teraz Marek Cichewicz, prezes grupy Klepsydra. Dzień dobry.

MAREK CICHEWICZ, GRUPA KLEPSYDRA: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Porozmawiajmy najpierw o tym, jak branża funeralna wygląda w Polsce teraz. Przeważnie to domena spółek prywatnych zwykle o wąskiej, lokalnej specjalizacji działających w bliskiej okolicy. Wy planujecie zbudować grupę 20 podmiotów, co będzie prawdziwym ewenementem w skali kraju. Jakimi podmiotami, zakładam, że zagranicznymi się w tym inspirujecie?

MC: Niewątpliwie polski rynek usług pogrzebowych jest bardzo rozdrobniony. Konsolidacja tego rynku W tym momencie uważamy, że jest to najbardziej właściwy moment abyśmy rozpoczęli ten proces. Jeśli chodzi o inspiracje, niewątpliwie działając na arenie, czy to krajowej, czy międzynarodowej w stowarzyszeniach czy samorządach pogrzebowych, mieliśmy wielokrotnie możliwość spotkania się z kolegami czy to z Hiszpanii, Francji czy Stanów Zjednoczonych, gdzie takie konsolidacje już się odbyły lub nadal trwają.

Niewątpliwie największą firmą na świecie, która jest również notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Stanach Zjednoczonych jest to grupa SCI. W Europie, jeśli mówimy to kontynent europejski, na ten moment jesteśmy pierwszą spółką notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kolejnym podmiotem, który możemy uważać za dobry wzór, to jest firma Dignitas z Wielkiej Brytanii.

NG: W jaki sposób zamierzacie dokonać przejęcia? Biznes pogrzebowy to zwykle rodzinny biznes. Czy będą chętni do tego, żeby go oddać?

MC: Zawsze jest to trudne pytanie. Ale z uwagi na fakt, że nasze doświadczenie czy to moje prawie szesnastoletnie w branży pogrzebowej oraz mojego wspólnika Tomasza Salskiego, który jest w branży o prawie od 30 lat, wiemy i widzimy, że rynek potrzebuje takich rozwiązań. Oprócz tego, że ten rynek jest bardzo rozdrobniony to w tej chwili na rynku polskim mamy większość podmiotów, które powstały na początku lat 90.  Po okresie transformacji pojawiło się wielu nowych przedsiębiorców, którzy obecnie są w wieku przedemerytalnym już lub są w wieku emerytalnym.

I chcemy przygotować dla takich firm gotowe rozwiązania aby ich firma, która może jest liderem lub wiceliderem na danym rynku usług pogrzebowych, chcemy zaproponować pewne rozwiązania tym przedsiębiorcom, aby dołączyli do naszej grupy, aby ich firmy nadal istniały, rozwijały się razem z nami.

NG: A co taka grupa na polskim rynku pogrzebowym zmieni z perspektywy klientów? Z perspektywy rodzin osób zmarłych?

BRANŻA FUNERALNA NA NEWCONNECT, PIERWSZA FIRMA POGRZEBOWA NA GPW (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MC: Przede wszystkim oczywiście na bazie naszych doświadczeń, które wdrożyliśmy – pewne rozwiązania w naszych firmach w trzech spółkach, które należą obecnie do grupy Klepsydra, są to pewnego rodzaju rozwiązania innowacyjne, czy to jeśli chodzi o same prosty system zarządzania synergia, jeśli chodzi o zakupy, ale również innowacyjność z punktu widzenia na przykład rozwiązań IT.

Jednym z takich rozwiązań jest np. e-klepsydra, czyli elektroniczne powiadomienia o pogrzebie. Jest to rozwiązanie, które ma zastąpić klasyczne nekrologi w prasie czy papierowe klepsydry. Jest to rozwiązanie, które ułatwia komunikację pomiędzy rodziną osoby zmarłej, a osobami, które chcą stawić się na ceremonii pogrzebowej. Przyspiesza to komunikację, również doprecyzowuje informację, gdzie odbędzie się ceremonia. Pomaga przy tym oczywiście mapa Googla. Rodziny mogą poprzez daną aplikację zamówić kwiaty poprzez internet. I te kwiaty są dostarczane przez zakład pogrzebowy, który organizuje ceremonię. Rodziny lub osoby, które chcą uczestniczyć w ceremonii mogą oczywiście złożyć kondolencje poprzez system.

A w trudnych czasach takich, jak COVID, gdy mieliśmy pandemię i liczba uczestników pogrzebu była dość mocno ograniczona, wprowadziliśmy transmisje online na zamkniętych kanałach, co dawało takie poczucie bezpieczeństwa, jak i również rodziny miały możliwość uczestnictwa w ceremonii pogrzebowej bez żadnych problemów.

NG: Temat jest delikatny, ale jesteśmy stacją biznesową, więc zapytam wprost: ile można zarobić na pogrzebach w tej branży?

źródło: Telewizja BIZNES24, You Tube

MC: Może odniosę się tylko i wyłącznie do naszej grupy. Wyniki są znane. Ujawniliśmy oczywiście, wszystkie raporty zostały zamieszczone. Natomiast za ostatni rok ten zysk wynosił ponad 5 milionów złotych. Jeśli chodzi o pozostałe firmy nie będę się wypowiadał, ponieważ nie znam ich wyników.

NG: Na co mogą liczyć się Wasi inwestorzy?

MC: Przede wszystkim inwestorzy, którzy pojawią się, którzy chcą z nami współpracować, mogą mieć pewność, że to jest biznes stabilny i przewidywalny. Jak statystyki pokazują, umiera około jednego procenta populacji naszego kraju, de facto całego globu.

Te statystyki pokazują, że możemy przewidzieć pewne mechanizmy i branża pogrzebowa dzięki temu jest idealną branżą do inwestycji w trudnych czasach. Jednym z przykładów, który zawsze gdzieś w prywatnych rozmowach staram się przytoczyć między nami branżowcami to jest przypadek z 2008 lub 2009 roku, kiedy upadał jeden z banków amerykański, Lehman Brothers. Rosjanie swoje pieniądze zainwestowali w francuską firmę pogrzebową OGF. Myślę, że my jesteśmy takim rozwiązaniem na rynku polskim.

NG: Marek Cichewicz, prezes grupy Klepsydra był moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo za spotkanie i za rozmowę.

MC: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

BRANŻA FUNERALNA NA NEWCONNECT, PIERWSZA FIRMA POGRZEBOWA NA GPW (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV