Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

CO DALEJ W SEKTORZE MŚP? (ROZMOWA)

O tym co najbardziej niepokoi polskich przedsiębiorców i co rząd robi aby utrzymać dostawy energii i pomóc w problemie enrgetycznym – rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Olgą Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.

CO DALEJ W SEKTORZE MŚP? (ROZMOWA)

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Proszę powiedzieć, bo co najbardziej niepokoi przedsiębiorców? Co robicie, aby utrzymać, dostawy energii, aby pomóc przedsiębiorcom w tym palącym, energetycznym problemie?

OLGA SEMENIUK, WICEMINISTER ROZWOJU I TECHNOLOGII: Panie redaktorze, to chyba nie trzeba o tym mówić głośno, żeby to zauważyć. Po pierwsze tarcze antyinflacyjne, związane z energetyką, które zostały przedłużone o kolejne miesiące. Po drugie dopłata węglowa w wysokości 3 tysięcy złotych dla wszystkich gospodarstw domowych, które tego węgla do ogrzewania używają. No i po trzecie oczywiście jesteśmy bardzo w sposób odważny, podchodzimy do polityki europejskiej i też żądamy, oczekujemy jednolitego programu energetycznego, który jest ważny.

Wczorajsze doniesienia z Brukseli dotyczące redukcji gazowej są po pierwsze nieprzychylne i po drugie niedostosowane do potrzeb najuboższych, konkretnie gospodarstw domowych, najuboższych, a po trzecie do gospodarek poszczególnych krajów. Więc przed okresem zimowym nie ma zgody polskiej na to, aby uderzać właśnie w gospodarstwa domowe przed tym okresem, kiedy nie wiemy, jak ta zima w tym roku będzie wyglądała.

Redukcja gazu tylko dlatego, że silne gospodarki europejskie zmieniają swoją koncepcję funkcjonowania energetycznego – jest polityką błędną. I tak, jak już powiedziałam, nasz rząd jest od tego – rząd Zjednoczonej Prawicy, Prawa i Sprawiedliwości jest od tego, aby bić się o tak naprawdę codzienność gospodarstw domowych – tych, które są narażone na największe skutki związane z trwającą wojną.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Pani minister, a czy taka zakładka: „energetyka”, „czy dostawy energii” – ona znajduje się na waszym portalu, który uruchomiliście i z dumą prezentujecie przedsiębiorcom? (biznes.gov.pl)

OS: Przede wszystkim konto przedsiębiorcy na biznes.gov.pl ma za zadanie odciążyć przedsiębiorców. Bo mamy ich dzisiaj ponad 2 miliony 600 tysięcy. Przedsiębiorców, którzy chcieliby zawiesić, założyć lub zlikwidować swoją działalność gospodarczą, ale również np. zdobyć zaświadczenie o niezaleganiu z różnego rodzaju składkami zusowymi, czy skorzystać z pomocy urzędów, które związane są z codziennym funkcjonowaniem firm. Bardzo często w przestrzeni publicznej pojawiała się taka informacja do niedawna, że wiele rzeczy musimy załatwiać bezpośrednio, czy w ZUSie, czy w urzędzie skarbowym, czy właśnie w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych.

Dzisiaj konto przedsiębiorcy pozwala nam na to, aby wylinkować tak naprawdę wiele spraw, ale również załatwić wiele spraw w obrębie funkcjonowania online internetowego tych podmiotów. To bardzo ważne, ponieważ to jest dopiero początek tej drogi, którą chcielibyśmy wykonać. Trwają również w resorcie prace nad tak naprawdę tym zakresem możliwości funkcjonowania przedsiębiorców w przestrzeni internetowej. To jest pierwszy wstęp do tego, co będziemy robić na dalszym etapie.

MD: Uniknęła Pani odpowiedzi na moje pytanie, czy tam będzie taka zakładka: „energetyka”, czy „dostawy prądu”? Rozumiem, że ona się dopiero pojawi, skoro Pani o tym nie powiedziała. Co tam chcecie jeszcze umieścić?

OS: Panie redaktorze. Powiedziałam o najważniejszych rzeczach, które możemy dzisiaj wykonać za pośrednictwem konta przedsiębiorcy. I tak, jak powiedziałam, jest to możliwość kontaktu z innymi podmiotami, takimi jak: Urząd Ochrony Danych Osobowych, czy właśnie ZUS, ale również możliwość założenia swojej działalności gospodarczej, aktualizacji informacji dotyczącej funkcjonowania danego przedsiębiorstwa, czy firmy.

MD: Oby jak najwięcej osób zakładało przedsiębiorstwa w Polsce. Przypomnę, że to, że 100 firm dziennie się rejestruje w naszym kraju – to najnowsze dane CIDG, do których mamy dostęp. Przedsiębiorcy z którymi rozmawiamy, narzekają również na dostęp do… brzydko się o tym mówi – siły roboczej, dostęp do pracowników, którzy mogliby pracować. Szczególnie tych pracowników sezonowych. Tu przede wszystkim sytuacja oczywiście na Ukrainie ma wpływ. Co robicie w tym zakresie? Czy jest szansa na uwolnienie rynku, na jakieś złagodzenie przepisów rynkowych w kwestii dostępu do pracowników z innych regionów świata?

OS: Panie redaktorze, szanowni Państwo, jeżeli chodzi o pracowników, to mamy standardy, mamy wolnorynkowość. I ta wolnorynkowość polega na tym, że kapitał ludzki jest zatrudniany w różnych segmentach i w różnych gałęziach. Naturalnym elementem, a raczej skutkiem negatywnym trwającej wojny jest odpływ części kapitału ludzkiego na Ukrainę. Ale również z tym wiąże się przypływ do Polski. Proszę pamiętać, że do Polski tak naprawdę przyjechała największa liczba osób z Ukrainy i tutaj szacujemy, że około jedna czwarta decyduje się na to, aby w kraju zostać.

Mamy również bardzo postępujący proces automatyzacji i mechanizacji. Bo często dostaję pytania: „no tak, ale przecież to są w większości kobiety.” Średnia wieku tych kobiet to 38 lat; one są absolutnie z możliwością pracy dalszej. Jedyna bariera, którą pokonujemy sukcesywnie, dotyczy oczywiście języka, natomiast są zatrudniane w różnych gałęziach gospodarki, chociażby gastronomia, usługi, naprawdę szerokie, spektrum zawodów związanych z usługami. Tutaj również zatrudnia ten kapitał zagraniczny.

Na ten moment ja nie widzę absolutnie, biorąc pod uwagę, oczywiście całościowo gospodarkę – nie widzę aż tak dużego problemu związanego z zatrudnianiem osób. Mamy takie branże jak budowlana, o której oczywiście bardzo często rozmawiamy, w której tego kapitału ludzkiego brakuje.

MD: Ale jest to już zupełnie inny temat, bo to jest też bardzo specyficzna branża, także ze względu na problemy najróżniejsze, które ona ma. Ale my cały czas monitorujemy i obserwujemy sytuację, jeżeli chodzi o to europejskie porozumienie dotyczące gazu, dotyczące energii. Takie głosy też się pojawiły, Pani minister w ostatnim czasie, że cena energii także dla przemysłu będzie uregulowana. Są takie tematy, że ten temat jest poruszany w rządzie. Wie Pani o nim?

OS: My poruszamy różne tematy, których zadaniem jest odciążanie sfery najuboższej, ale również klasy średniej. Nasz resort odpowiedzialny jest za ułatwienia dotyczące przedsiębiorców, ale nie mogę tego tematu absolutnie potwierdzić, ponieważ to są rozmowy, które toczą się wewnątrz rządu, pomiędzy poszczególnymi członkami tego rządu. I jeżeli będzie do tego odpowiedni czas i moment, to na pewno zostanie to uzewnętrznione.

MD: Jeszcze na koniec sytuacja, o której też mówiliśmy dzisiaj na naszej antenie. Czy obawia się Pani kolejnego lockdownu?

OS: Ciężko mi mówić, czy się obawiam kolejnego lockdownu, bo nie wyobrażam sobie, żeby ten lockdown był wprowadzony. Natomiast musimy brać pod uwagę (i cały czas tutaj z pokorą do tego podchodzę), musimy brać pod uwagę sytuację, która będzie miała związek właśnie z samą pandemią, liczbą osób, które będą hospitalizowane i tym, jakie przyrosty będziemy odnotowywać. Już dzisiaj widzimy, że te przyrosty są. Po pierwsze zdrowie i życie Polaków. I to jest najważniejsze, ale będziemy starali się działać elastycznie.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CO DALEJ W SEKTORZE MŚP? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Od 1 stycznia można będzie bliknąć podatek. Czyli opłacić go przelewem typu Blik.

POLSKA

Orlen założył spółkę w raju podatkowym - piszą dziennikarze Gazety Wyborczej. Chodzi o słynny szwajcarski kanton Zug, jedną z ulubionych podatkowych skrytek rosyjskich surowcowych...

POLSKA

Za rok faktury pod ścisłą kontrolą rządu. Będzie je można wystawiać wyłącznie elektronicznie - w systemie stworzonym przez Ministerstwo Finansów.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że rząd wpisuje związki zawodowe na listę wrażliwych a MŚP nie mówił w rozmowie z Natalią Gorzelnik minister Adam Abramowicz, rzecznik małych...

%d bloggers like this: