Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

WYROKI TSUE KORZYSTNE DLA FRANKOWICZÓW

Dzisiejsze wyroki TSUE ucieszą właścicieli kredytów frankowych.

FRANK ROŚNIE
foto: pixabay.com

Prawo Unii Europejskiej nie pozwala bankom na uzyskanie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu, ale już nie stoi na przeszkodzie, aby konsumenci uzyskali od banków wynagrodzenie za to, że bank korzystał z wpłaconych przez nich pieniędzy – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanych dziś wyrokach.

Jak podkreślono w komunikacie po ogłoszeniu wyroku dotyczącego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału, do sądu należy dokonanie oceny w świetle wszystkich okoliczności sporu, czy uwzględnienie tego rodzaju roszczeń konsumenta wobec banku jest zgodne z zasadą proporcjonalności.

CZYTAJ TEŻ: ROPA SPADA A NA ORLENIE WCIĄŻ DROGO

Niekorzystny dla banków okazał się również wyrok dotyczący pytania czy sąd powinien umożliwić kredytobiorcom zawieszenie spłaty rat niezależnie od tego, czy suma zapłacona już przez konsumenta do tej pory przewyższa wypożyczony kapitał.

Trybunał wskazał, że sąd nie powinien oddalać wniosków o zabezpieczenie, czyli wstrzymanie spłaty rat kredytu, gdy zachodzi prawdopodobieństwo uznania umowy za nieważną.

Fala stwierdzania nieważności umów kredytów frankowych rozpoczęła się, gdy urzędy i sądy zaczęły uznawać za abuzywne (czyli powodujące nieważność) część zapisów umów kredytów dotyczących ustalania kursu walutowego.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

WYROKI TSUE KORZYSTNE DLA FRANKOWICZÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy banki mogą chcieć domagać się zwrotu pieniędzy za wakacje kredytowe po tym jak prezydent skierował przepisy dot. wakacji kredytowych do Trybunału...

KREDYTY

Niewykluczone, że kredyt na start będzie miał dodatkowy bezpiecznik. Ministerstwo Rozwoju planuje bowiem wprowadzenie limitu ceny metra kwadratowego.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak brać kredyty dla firm i czego nie warto robić rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Damianem Kwapiszem, ekspertem ds. kredytów finansowych...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym komu pomogą wakacje kredytowe, oraz jakie kryteria należy spełnić, żeby je uzyskać, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Szymonem Mrugałą doradcą finansowym...