Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

RPP UTRZYMAŁA STOPY PROCENTOWE

RPP UTRZYMAŁA STOPY PROCENTOWE

Wakacji od wysokich rat kredytów na razie nie będzie. Decydująca o wysokości kosztu pieniądza Rada Polityki Pieniężnej nie ulżyła kredytobiorcom i utrzymała główne stopy procentowe banku centralnego na dotychczasowym poziomie.

RPP UTRZYMAŁA STOPY PROCENTOWE

Tym samym stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego od października ubiegłego roku utrzymuje się na poziomie 5,75 proc.

Dzisiejsza decyzja Rady nie jest zaskoczeniem i była oczekiwana przez rynek – zdaniem większości ekonomistów RPP zdecyduje się na cięcie stóp dopiero w przyszłym roku, a na pewno nie wydarzy się to w te wakacje gdyż RPP na kolejnym decyzyjnym posiedzeniu zbiera się dopiero we wrześniu. Przypomnijmy, że obecnie inflacja konsumencka w Polsce wynosi 2,6% rok do roku.

Dziś za to rada zapoznała się z najnowszą projekcją inflacji NBP – zgodnie z nią roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,1 – 4,3% w 2024 r. (wobec 2,8 – 4,3% w projekcji z marca br.

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,3 – 3,7% w 2024 r.
(wobec 2,7 – 4,3% w projekcji z marca br.),

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.