Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSPORT

NAJSZYBCIEJ DROŻEJĄCA AUTOSTRADA W UE

Ceny na autostradzie A2 wyprzedzają inflację. Od poniedziałku na każdym z trzech odcinków między z Konina przez Wrześnię i Poznań do Nowego Tomyśla trzeba będzie zapłacić o 2 złote więcej.

NAJSZYBCIEJ DROŻEJĄCA AUTOSTRADA W UE

To już druga w ciągu zaledwie pół roku podwyżka na A2. I trzecia w ciągu roku i trzech dni. Dokładnie rok temu przejazd każdym odcinkiem A2 między Koninem a Nowym Tomyślem kosztował 26 złotych. Jutro minie rocznica podwyżki do 28 złotych.

W wrześniu cena wzrosła do 30 złotych, a teraz – do 32 złotych. To oznacza, że w ciągu zaledwie roku i dwóch dni koncesjonariusz podniósł ceny o 23 procent. W efekcie za przejechanie jednego kilometra trzeba zapłacić już 66 groszy – dwukrotnie więcej, niż za kilometr autostrady z Paryża do Marsylii uchodzącej za najdroższą płatną drogę w całej Unii Europejskiej. Najdroższą pod względem jednorazowej płatności, która wynosi niemal 70 euro, ale droga liczy sobie prawie 800 kilometrów. Francja w zestawieniu najdroższych dróg w Unii tradycyjnie znajduje się na szczycie i wspominamy o tym bez przypadku.

Od jesieni ubiegłego roku właścicielem spółek do których należy koncesja na A2 od Konina do granicy z Niemcami jest francuski fundusz Meridiam, któremu Sebastian Kulczyk sprzedał je za ok. 3 miliardów złotych. Te 3 miliardy z nawiązką Merdiam będzie próbował odzyskać do 2037 roku, bo wtedy wygasają koncesje.


Dlaczego koncesjonariusz podnosi ceny na A2? Bo może i nie ma konkurencji. Rząd udzielając w latach 90tych firmom Jana Kulczyka koncesji na budowę autostrady zobowiązał się, że nie rozbuduje tzw. starej a-dwójki, czyli obecnej drogi krajowej 92 na odcinku od Konina do Wrześni. W efekcie droga wciąż jest jednopasmowa i bez utwardzonych poboczy.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...