Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MEDICALGORITHMICS INWESTUJE W AI I LICZY NA MILIONOWE ZYSKI (ROZMOWA)

O wynikach i planach rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jarosławem Jerzakowskim, członkiem zarządu ds. operacji Medicalgorithmics.

MEDICALGORITHMICS
Jarosław Jerzakowski, członek zarządu ds. operacji Medicalgorithmics

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Teraz czas na rozmowę z cyklu Spółka pod Lupą. Medicalgorithmics S.A. to notowane na warszawskiej giełdzie przedsiębiorstwo technologii medycznych, dostarczające certyfikowane przez FDA technologie oparte na sztucznej inteligencji do diagnozowania arytmii serca. Od 2011 na NewConnect na głównym parkiecie notowane od 2014 roku. Moim i Państwa gościem jest Jarosław Jerzakowski, członek zarządu ds. operacji Medicalgorithmics. Dzień dobry.

JAROSŁAW JERZAKOWSKI, MEDICALGORITHMICS: Witam serdecznie. Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Spotykamy się nie bez przyczyny, bo pojawiła się informacja ze strony Państwa spółki, że Medicalgorithmics podpisał umowę o dystrybucji oprogramowania z fińską firmą Bittium Biosignals, będącą częścią notowaną na NASDAQ Helsinki, grupy Bittium Corporation. Na czym dokładnie polega ta umowa? Co oznacza w praktyce?

JJ: My w zeszłym roku przyjęliśmy strategię, którą publicznie prezentowaliśmy, a mianowicie dotyczyła ona integracji naszego oprogramowania z innymi urządzeniami, z urządzeniami firm trzecich.

Firma Bittium jest to firma, która działa globalnie, ma dosyć ciekawe urządzenie, które między innymi jego biorcą jest na wyłączność w Stanach Zjednoczonych firma Boston Scientific. Ale tak na dobrą sprawę jest bardzo wielu klientów tego urządzenia, które jest na rynku. My się zintegrowaliśmy z tym urządzeniem i teraz siły handlowe i relacje tej firmy będziemy sprzedawać nasze oprogramowanie.

Więc my w związku z tą współpracą, no mamy dosyć spore oczekiwania i de facto spodziewamy się, że coraz więcej klientów, rozwiązań urządzeń Bittium będzie rozpoczynało korzystanie również z naszego oprogramowania.

NG: Zerknijmy w wyniki. Raport za cały rok poznamy dopiero 22 kwietnia. Najświeższe wyniki mamy, zatem za trzeci kwartał, a właściwie za dziewięć miesięcy. I w tym okresie zakończonym 30 września przychody grupy wyniosły trochę ponad 30 mln złotych i zmniejszyły się o 31% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej, ale zysk netto wyniósł 98 tysięcy złotych wobec 21 mln złotych straty rok wcześniej. Czego się spodziewać po całym roku? Jaki był dla Państwa czwarty kwartał?

MEDICALGORITHMICS INWESTUJE W AI I LICZY NA MILIONOWE ZYSKI (ROZMOWA)

JJ: My żeśmy traktowali 2023 rok, jako rok przejściowy w związku z ogłoszeniem naszej strategii. Ci, co śledzą naszą spółkę, wiedzą doskonale, że my żeśmy odebrali wyłączność naszemu byłemu partnerowi w Stanach Zjednoczonych, w związku, z czym zaczęliśmy nawiązywać współpracę, liczne projekty z nowymi spółkami w Stanach Zjednoczonych, ale tak naprawdę owoce tej współpracy dopiero będą widoczne w roku teraz 2024 i w 2025 roku.

Więc czwarty kwartał nie był zły dla nas oczywiście, ponieważ jeszcze mieliśmy przychody ze spółki React, z którą się żeśmy rozstali. No, ale podpisaliśmy trzy nowe umowy w Stanach Zjednoczonych i tak na dobrą sprawę w tym momencie prowadzimy siedem kolejnych projektów biznesowych, które mamy nadzieję, że w tym roku zakończą się również podpisanymi nowymi umowami. Co sprawi, że nasze wyniki w tym roku będą się poprawiać.

NG: A rozwiązanie umowy z React Holding będzie widoczne, kiedy w wynikach, jeżeli to inwestorzy jakoś odczują, zobaczą? Jeżeli Państwo to odczujecie?

JJ: To znaczy inwestorzy powinni to dostrzec w tym roku, na początku tego roku podejrzewam, że w pierwszym półroczu. Ale tak jak mówiłem – my podpisaliśmy nowe umowy i planujemy podpisywać coraz więcej umów, które będą kompensować nam stratę po tych przychodach, jakie straciliśmy po rozwiązaniu umowy z React. Także odpowiadając: podejrzewam, że w pierwszym kwartale, ale w kolejnych kwartałach powinniśmy powoli nadrabiać straty po Reakcie.

NG: A jeżeli spojrzeć na Państwa plany w strategii, to jak to przełoży się na wyniki, to nie mówiąc o samych przychodach, a koncentrując się na zyskach, kiedy te zaczną być milionowe?

JJ: Hm… No, my byśmy chcieli, żeby jak najszybciej, prawda? Nie ukrywam, że też ogłaszaliśmy, że podpisaliśmy umowę, tzn. jeszcze nie jest umowa, ale to jest takie memorandum of understanding z jednym z największych graczy na rynku amerykańskim, notowana spółka na NASDAQ. Jeżeli to dojdzie do skutku, a wszystko idzie w tym kierunku, to tego typu współpraca powinna nam przynieść milionowe, że tak powiem, przychody, co się będzie przekładać na zyski. My bardziej spodziewamy się tutaj końca roku, drugiej połowy tego roku i końcówki roku, kiedy tak naprawdę zaczniemy wychodzić na taką prawdziwą, prostą i zaczniemy naprawdę przynosić przychody. I zyski.

NG: Zerknijmy w to, nad czym spółka teraz pracuje. W ostatnim raporcie zwróciłam uwagę na trzy projekty: ECG TechBot, DRAI i VCAST. Co to za projekty, na jakim są etapie?

JJ: Jasne. Wszystko jest związane ze sztuczną inteligencją, która coraz bardziej spopularyzowana na świecie, która umożliwia tak na dobrą sprawę automatyczną analitykę sygnałów EKG tudzież obrazów FFR, CT, skanów serca. Te CT skany serca to jest ta druga technologia VCAST, którą obecnie certyfikujemy w Europie. Z kolei, jeżeli chodzi o TechBot i DRAI: TechBot to był projekt dotyczący technologii sztucznej inteligencji, który po raz pierwszy wdrożyliśmy już jakiś czas temu w Stanach Zjednoczonych. DRAI to jest kolejne, wydanie, czyli kolejna generacja naszej sztucznej inteligencji do analizy sygnałów EKG.

Na to już mamy uzyskane FDA. Mało tego – w tym miesiącu uruchomiliśmy produkcyjnie pierwsze wdrożenie naszej sztucznej inteligencji do analityki sygnałów EKG z trzecich urządzeń i z tego też zaczniemy dostrzegać pierwsze przychody. Więc tak na dobrą sprawę są to technologie dotyczące sztucznej inteligencji, które wdrażamy już w Stanach Zjednoczonych.

Jeżeli chodzi o VICAST, to jest produkt, nad którym dopiero pracujemy, ale już prowadzimy projekt certyfikacyjny na Europę i planujemy jeszcze w tym roku prawdopodobnie złożyć papiery, żeby uzyskać certyfikację w FDA w Stanach Zjednoczonych.

NG: Rewolucja AI, której jesteśmy teraz świadkami, bardziej Wam pomaga – popularyzacja tego pojęcia, czy przeszkadza w biznesie?

JJ: Nam pomaga, oczywiście. Ponieważ nasza firma w dużej mierze jest firmą IT i tak na dobrą sprawę my od dłuższego czasu zbieraliśmy bardzo duże ilości sygnałów EKG przeanalizowane przez techników EKG. Dzięki temu mamy ogromną bazę danych sygnałów, które którymi zasilamy naszą sztuczną inteligencję – uczymy tą sztuczną inteligencję. W związku, z czym jakby trendy są, aby odciążyć służbę zdrowia.

I jest coraz większe zainteresowanie sztuczną inteligencją. No i my, że tak powiem mamy rozwiązania dla służby zdrowia, takie, które wpisują się w obecne trendy.

NG: Jarosław Jerzakowski, Medicalgorithmics. Dziękuję bardzo.

JJ: Dziękuję. Bardzo do widzenia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MEDICALGORITHMICS INWESTUJE W AI I LICZY NA MILIONOWE ZYSKI (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Już od dzisiaj na polskiej giełdzie będzie można kupić akcje takich spółek jak Nvidia, Apple czy Microsoft. Zakupy będzie można dokonać w polskim złotym...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O planach rozwoju kolei w Polsce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Malepszakiem, wiceministrem infrastruktury.

GOSPODARKA

Poturbowana po latach rządów PiS PKP Cargo szykuje się do zwolnień grupowych. Pracę może stracić ponad 4 tys. osób. Według „Pulsu Biznesu” pracę straci...

USA

Boeing poszedł na ugodę. Firma zgodziła się wziąć odpowiedzialność za jeden z wypadków lotniczych z ostatnich lat, których przyczyną były błędy popełnione przez spółkę....