Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

PLATYNA – CENNY METAL SZLACHETNY A JAK W NIĄ INWESTOWAĆ? (ROZMOWA)

O tym czy warto inwestować w platynę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Tomaszem Gessnerem, gł. analitykiem Tavexu.

PLATYNA – CENNY METAL SZLACHETNY A JAK W NIĄ INWESTOWAĆ? (ROZMOWA)
Tomasz Gessner, główny analityk Tavex

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Podrożało srebro w czasie, gdy cena złota sięgała rekordów. Które aktywo może powtórzyć te ruchy, spróbował przewidzieć Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

TOMASZ GESSNER, TAVEX: Dzień dobry, kłaniam się.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Pan Panie Tomaszu obstawia platynę. Dlaczego?

TG: Platyna jest przede wszystkim takim, trochę można powiedzieć zapomnianym metalem. Bardzo, bardzo niedoszacowanym, jeżeli chodzi o rynek zwłaszcza, jeżeli spojrzelibyśmy na te relatywne wyceny. No i przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że jeżeli dany sektor inwestycyjny jest, powiedzmy w hossie, a o czymś takim można powiedzmy, mówić w tej chwili, jeżeli chodzi o metale szlachetne to bardzo rzadko zdarza się, żeby taka hossa poruszała się właśnie całą szerokością.

I ona z reguły ma postać sztafety, co zwłaszcza widzieliśmy na przykładzie złota i srebra. Czyli najpierw rusza złoto, później inwestorzy widząc, że złoto już wykonało znaczący ruch, rozglądają się za jakimiś alternatywami i wtedy rusza srebro. Ponieważ jest to rynek o znacznie mniejszej kapitalizacji, więc on też cechuje się dużo większą zmiennością. No i teraz moim zdaniem w sytuacji, w której złoto i srebro prawdopodobnie mają prawo nieco odpocząć po tych ostatnich wzrostach, również w ramach przeglądu tej części, powiedzmy platynowców, może się okazać, że właśnie rynek platyny okaże się takim kolejnym rynkiem, który wykona większą zmienność.

MD: Panie Tomaszu, jeśli Pan pozwoli to powiedzmy coś nieco więcej o samym metalu szlachetnym, jakim jest właśnie platyna. Bo srebro, złoto widzimy zresztą w monetach, które widzimy na ekranie. Nie spotkałem się jeszcze z platynowymi monetami. Może są, ja nie widziałem ani nie słyszałem o takich. Do czego się wykorzystuje ten metal? Czy on jest wykorzystywany w przemyśle? Są jakieś fundamentalne czynniki, które mogłyby zwiększyć np. popyt na ten metal?

PLATYNA – CENNY METAL SZLACHETNY A JAK W NIĄ INWESTOWAĆ? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

TG: Faktycznie platyna tym się głównie różni od srebra, a przede wszystkim od złota, że jest przede wszystkim wykorzystywana w przemyśle. To znaczy tutaj ta część, powiedzmy stricte inwestycyjna na fizyczny metal jest można powiedzieć, znikoma.

Tak, że tutaj przede wszystkim, jeżeli rozpatrujemy jakieś kwestie ruchów cenowych to faktycznie należałoby spojrzeć na ten przemysł. Natomiast ona jest dosyć, co ciekawe jest dosyć szeroko wykorzystywana w tym przemyśle, czyli przede wszystkim w sektorach jubilerskim, szklarskim, medycznym, elektrycznym, no i oczywiście motoryzacyjnym.

Tutaj platyna jest wykorzystywana przede wszystkim w katalizatorach silników spalinowych. No i tak naprawdę, jeżeli spojrzelibyśmy z kolei na wykres z tych ostatnich lat to od szczytu z 2008 roku do dołka 2020 roku cena platyny spadła (ta wyrażona w dolarze) o 75%.

Więc generalnie ten rynek można uznać już za można powiedzieć technicznie wyczyszczony w długim terminie. No i teraz, jeżeli chodzi o kwestię powiedzmy, podłoża tych spadków, no to oczywiście była to w dużej mierze kwestia jakby poszerzania się trendu aut elektrycznych – to zwłaszcza było widać w tych ostatnich latach, no, bo oczywiście w silnikach elektrycznych już tych katalizatorów nie ma. Tak, że znika w pewnym sensie ten główny czynnik popytowy właśnie z sektora motoryzacyjnego.

MD: Panie Tomaszu, nie do końca, bo znowu z drugiej strony w ogniwach paliwowych jest platyna też wykorzystywana, jak mówi mądra strona, którą szybko przeczytałem przed naszą rozmową. W ogniwach paliwowych, a więc być może w samochodach też w samochodach i innych pojazdach, które będą nieemisyjne, będzie platyna właśnie.

TG: No i właśnie to jest kwestia tych, powiedzmy innych alternatywnych zastosowań. W zasadzie nowych. Warto wspomnieć, bo mówiliśmy o tych samochodach elektrycznych i teraz de facto całe rozegranie na platynie w zasadzie moim zdaniem opiera się na tym, czy ten trend przechodzenia na elektryki będzie tak dynamiczny jak to jeszcze szacowano w ostatnich latach.

Bo jednak jak troszeczkę przejrzymy jakieś opinie o samochodach elektrycznych, zwłaszcza w długich trasach, zwłaszcza tych powiedzmy, opowieści zimowych, no to się okazuje, że tych wyzwań jest sporo i może się okazać, że właśnie ta skala popytu na pojazdy może się okazać, że była po prostu przeszacowana w ostatnich latach. A to oznacza, że samochody z tradycyjnymi napędami mogą z nami pozostać na nieco dłużej.

I jeszcze trzymając się dosłownie chwilę wątku motoryzacyjnego, też zwróciłbym uwagę na kwestię silników wodorowych, nad którymi zwłaszcza Toyota w ostatnich latach czyni prace. I jeżeli okazałoby się, że udałoby się te silniki w sposób komercyjny już zaoferować, tzn. mówiąc krótko one musiałyby by być oczywiście w taki sposób te pojazdy wycenione, żeby mogły się zadomowić na szerszą skalę to tam w takim silniku wodorowym wykorzystanie platyny jest kilkukrotnie większe aniżeli w tradycyjnym silniku spalinowym. Innymi słowy byłby to właśnie nowy, bardzo duży rynek popytu na platynę.

MD: No, te samochody już są, tylko wodoru coś nie ma i to zielonego…

TG: Ta lista samochodów oczywiście jest bardzo wysoka już nawet w porównaniu z elektrycznymi. Stąd też jest to bardziej ciekawostka na razie aniżeli powiedzmy standard.

MD: Ale nie trzeba posiadać, proszę pamiętać. Nie trzeba posiadać… Platyna po ile dzisiaj, Panie Tomaszu?

TG: Tysiąc dolarów z ogonkiem z tego co sprawdzałem. Natomiast tutaj warto, jeżeli mówimy już o cenie platyny to to tutaj proponowałbym spojrzeć przede wszystkim na obszar 1100-1150. To jest moim zdaniem taki długoterminowy, bardzo silny, ważny opór, który jest bardzo czytelny na wykresie i jest to poziom moim zdaniem, którego zdecydowane rozbicie prawdopodobnie zaowocowałoby dokładnie tym co stało się w przypadku rozbicia 2 tysięcy 80 dolarów na złocie i 26 dolarów na srebrze.

Innymi słowy, będzie to taki wyzwalacz, że posiadacze kapitału rozglądający się za jakimiś okazjami inwestycyjnymi dostrzegą w tym momencie ten sygnał, zaczną się podłączać i zaczną dynamizować ruch cenowy.

Jeżeli w ogóle mówimy o zmienności platyny, no to tutaj trzeba zdecydowanie również, jeżeli ktoś byłby chętny brać udział w tego typu inwestycji, warto tutaj wspomnieć, że platyna cechuje się bardzo dużą zmiennością ze względu na to, że jest to bardzo mały pod względem kapitalizacji rynek. Platyna jest ponad 60 razy mniejsza pod względem kapitalizacji od złota i niemal 7 razy mniejsza od srebra.

Stąd też bardzo niewielki, można powiedzieć powiew kapitału inwestycyjnego na ten rynek może zaowocować silnym ruchem cenowym. Z kolei, jeżeli spojrzelibyśmy na stronę podażową, to warto też pamiętać, że ta podaż platyny jest bardzo mocno skoncentrowana, bo ponad 70% platyny wydobywa się w RPA, które to z kolei jest uznawane za kraj taki dosyć niestabilny politycznie. I co ciekawe w miniony weekend odbyły się tam wybory parlamentarne i nie udało się wyłonić jakiejś większości. Innymi słowy ten chaos polityczny może być tam tym większy w kolejnych miesiącach.

MD: Te wybory doprowadziły do utraty władzy partię polityczną, która rządziła RPA od 1994 roku, drodzy Państwo. A aktualna cena platyny to 1012 dolarów i 75 centów za uncję. Tomasz Gessner, główny analityk Tavex był z nami. Panie Tomaszu, bardzo Panu dziękuję za ten wykład o Platynie, który być może podbije serca i portfele inwestorów, także tych inwestujących w metale.
 
TG: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PLATYNA – CENNY METAL SZLACHETNY A JAK W NIĄ INWESTOWAĆ? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...