Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

ZMIANY W PROGRAMIE CZYSTE POWIETRZE (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Weszły w życie zmiany w programie Czyste powietrze. Na co szykować się powinni beneficjenci programu? Z nami jest Emil Świerczyński, dyrektor Departamentu Czystego Powietrza w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzień dobry.

EMIL ŚWIERCZYŃSKI, NARODOWY FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ: Dzień dobry. Dzień dobry, panie redaktorze. Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Fundusz stworzył listę zielonych urządzeń i materiałów, z których można wybierać te dla swojej inwestycji. Dlaczego ograniczyliście rynkową ofertę do tej zamkniętej listy?

EŚ: Naszym celem była ochrona beneficjentów. Nie identyfikujemy tego działania, jako ograniczenie rynku. Stworzyliśmy listę ZUM właściwie już cztery lata temu. Dziś zmiana polega na tym, że urządzenia, na które beneficjent programu chce dostać dofinansowanie muszą być tymi urządzeniami, które są na liście ZUM.

Mówię o pompach ciepła i o kotłach biomasowych a więc kotłach na pellet i kotłach zgazowujących drewno. Zdecydowaliśmy się na ten krok, ponieważ chcemy mieć pewność, że beneficjenci będą z dotacją kupować wyłącznie urządzenia o potwierdzonych parametrach technicznych i chcemy przez to zapewnić im komfort i poprawne użytkowanie tych urządzeń.

MD: Powiedział Pan o tym, że uczyniliście to ze względu na dobro beneficjentów. To jakie zło się mogło dziać jeżeli ktoś używa niewłaściwych systemów, czy to jest w ogóle możliwe? Na rynku pojawiały się jakieś trefne pompy ciepła?

ZMIANY W PROGRAMIE CZYSTE POWIETRZE (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

EŚ: Tak, tak. W konsultacjach z branżą w wyniku obserwacji naszych stwierdziliśmy, że występują na rynku urządzenia, których parametry techniczne deklarowane przez producentów czy importerów na karcie produktu czy etykiecie energetycznej nie odzwierciedlają rzeczywistych parametrów urządzenia. Więc zaproponowaliśmy właśnie w kooperacji z branżą taki system, w którym na listę trafiają wyłącznie urządzenia, których parametry zostaną potwierdzone przez badania przeprowadzone w akredytowanym laboratorium. I w ten sposób budujemy, teraz rozpoczęliśmy działanie listy, która zawiera wyłącznie takie urządzenia o potwierdzonych parametrach technicznych.

I tutaj ograniczenie. Na tę listę mogą wpisać się wszyscy producenci i wszyscy importerzy, którzy przedstawią te odpowiednie dokumenty, czyli badania z akredytowanego laboratorium. O tych zmianach komunikowaliśmy już od jakiegoś czasu, już tak naprawdę od pół roku, więc producenci też mieli czas i dalej mogą się wpisać na tę listę. Od 14 czerwca też okresowo wprowadziliśmy dodatkową możliwość dla producentów, importerów i dystrybutorów pomp ciepła – wpisu na listę ZUM na podstawie jednego z europejskich znaków jakości, tj. znaku Keymark, EHPA-Q lub Eurovent.

MD: Przypomnę Państwu, że jednym z producentów pomp ciepła jest notowana na warszawskiej giełdzie firma Sunex. To jest producent z południa Polski. Ale wracając jeszcze do zmian, które wprowadziliście od 14 czerwca, audyt energetyczny, on będzie w pełni refundowany. Dlaczego on jest ważny w kontekście termomodernizacji czy w ogóle modernizacji systemu ogrzewania?

EŚ: Audyt energetyczny rzeczywiście dofinansowujemy stuprocentową dotacją, niezależnie od tego, do jakiej części programu kwalifikuje się beneficjent. Zmiana, która weszła w życie 14 czerwca polega też na tym, że w przypadku inwestycji obejmującej pompy ciepła ten audyt jest obligatoryjny.

Czyli beneficjent decydując się na tego typu inwestycję musi opracować audyt energetyczny potwierdzający, że pompa ciepła jest adekwatnym źródłem ciepła dla budynku, w którym chce ją beneficjent zamontować, albo dla projektu, który chce zrealizować.

W każdym razie dajemy beneficjentowi obligatoryjny audyt, który pokaże mu, jaka inwestycja dla jego domu jest optymalna. I jeżeli tym optymalnym rozwiązaniem jest inwestycja przewidująca montaż pompy ciepła to tylko wtedy ta pompa ciepła może być zamontowana.

MD: A czy zmienia się coś, jeżeli chodzi o kwoty – te możliwe do uzyskania czy kwoty kwalifikujące do programu?

EŚ: Kwoty na dziś nie ulegają zmianie, kwoty są bardzo atrakcyjne, jak też obserwujemy aktualną sytuację na rynku. One odzwierciedlają koszty inwestycji czy też koszty zakupu urządzeń grzewczych, choć oczywiście program jest stale monitorowany i nie wykluczamy modyfikacji zasad udzielania dofinansowania z programu Czyste powietrze w przyszłości.

Natomiast dziś te kwoty są atrakcyjne. Dziś te kwoty są zachęcające beneficjentów, o czym świadczy ciągle wysoka liczba wniosków, około 5 tysięcy wniosków tygodniowo i wysokie wypłaty na rzecz beneficjentów z tego programu.

MD: To proszę powiedzieć ile można otrzymać z programu Czyste Powietrze, kiedy modernizujemy nasz system energetyczny?

EŚ: Na kompleksową inwestycję, obejmującą gruntowną, głęboką termomodernizację i wymianę źródła ciepła można otrzymać 135 tysięcy złotych maksymalnie dla beneficjentów uprawnionych do stuprocentowego poziomu dofinansowania. Więc to jest sześciocyfrowa kwota, która pokrywa koszty standardowych inwestycji w domach jednorodzinnych.

MD: Bardzo dziękuję Panie Emilu. Emil Świerczyński, dyrektor Departamentu Czystego Powietrza w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej był naszym gościem. Dziękuję za te wyjaśnienia. Przypomnę: od piątku zmieniły się zasady tego programu.

EŚ: Bardzo dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

ZMIANY W PROGRAMIE CZYSTE POWIETRZE (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV