Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

JOANNA TYROWICZ WESZŁA DO RPP

Joanna Tyrowicz weszła do RPP. Senat krótko przed 19-stą przegłosował kandydaturę prof. Tyrowicz uzupełniając skład 10-cioosobowej rady o ósmą osobę.

JOANNA TYROWICZ W SENACIE
PROF. JOANNA TYROWICZ W SENACIE. Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu)

Profesor Joanna Tyrowicz jest ekonomistką, specjalistką od rynku pracy. Przez lata pracowała w Narodowym Banku Polskim. Została z niego zwolniona przez Adama Glapińskiego, prezesa NBP i aktualnego przewodniczącego RPP. Powołanie Tyrowicz do Rady jest zaplanowane w porządku obrad Senatu na jutro – 7-my września. W ten sam dzień zbiera się RPP – więc nie będzie brała udziału w jutrzejszej dyskusji dotyczącej stóp procentowych w Polsce.

CZYTAJ TEŻ: 11 Z RZĘDU PODWYŻKA STÓP. OD CZWARTKU GŁÓWNA STOPA TO JUŻ 6.75%

We wtorek prof. Tyrowicz odpowiadała na pytania senatorów z komisji finansów i budżetu – i o dotychczasowej polityce NBP nie wypowiadała się w superlatywach.

Odpowiadając na pytania Senatorów nie zostawiała wątpliwości odnośnie tego, że inflację zdusić można tylko przez zrównoważenie zsumowanego popytu ze strony konsumentów, firm i rządu – tak, by przestał przewyższać podaż.

Prof. Tyrowicz – mimo, że jest specjalistką od rynku pracy – uchyliła się od odpowiedzi jednego z senatorów o wpływ podwyżek stóp NBP na stopę bezrobocia. Obowiązkiem RPP – w odróżnieniu od np. Fed – jest bowiem wyłącznie dbanie o wartość pieniądza, a nie o maksymalizację zatrudnienia.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JOANNA TYROWICZ WESZŁA DO RPP

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami analityków pozostały bez zmian.

FINANSE OSOBISTE

Pieniędzy w Polsce przybywa najwolniej od września 2017 roku. To dobra wiadomość dla zmęczonych inflacją — wyraźnie ubywa paliwa do wzrostu cen.

FINANSE OSOBISTE

Kończy się paliwo dla inflacji. Pieniędzy w Polsce przybywa najwolniej od września 2017 roku - wynika z opublikowanych dziś danych NBP.

FINANSE OSOBISTE

Stopy NBP na razie bez zmian. Wiadomo jednak jak wyglądały głosowania w grudniu.

%d bloggers like this: