Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

ZŁOTY W DÓŁ PO WYROKU TSUE. UNIA MOŻE ZABLOKOWAĆ POLSCE WSZYSTKIE PIENIĄDZE

Złoty w dół po wyroku TSUE. Trybunał orzekł dziś, że Unia Europejska może zablokować Polsce i Węgrom unijne fundusze – z powodu obaw o rządy prawa.

WAŻNA ROZPRAWA DLA FRANKOWICZÓW
ROZPRAWA PRZED TSUE / FOT. TSUE

Tuż po ogłoszeniu wyroku Trybunału euro zdrożało o około dwa grosze przekraczając poziom 4.5 złotego. Analogicznie zdrożał frank szwajcarski – rano można go było kupić po ok. 4.265 zł – obecnie kosztuje 3.285 zł. O ile euro odrobiło połowę strat – o tyle frank zmierza w stronę 4.30 groszy.

ZŁOTY W DÓŁ
ZŁOTY W DÓŁ PO WYROKU TSUE – WOBEC EURO CZĘŚCIOWO ODROBIŁ STRATY / ŹRÓDŁO: XTB

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargi Węgier i Polski na mechanizm warunkowości służący ochronie budżetu UE w przypadku naruszeń praworządności w państwach członkowskich.
Zgodnie z orzeczeniem mechanizm warunkowości jest zgodny z unijnym prawem.

Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości orzekli, że „mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 TUE i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa”

Zarówno Węgry, jak i Polska wniosły do Trybunału skargę, domagając się stwierdzenia nieważności tego rozporządzenia. Oba kraje wykazywały, że w traktatach unijnych nie ma właściwej podstawy prawnej do jego przyjęcia, że UE przekracza przyznane kompetencje oraz narusza zasady pewności prawa.

CZYTAJ TEŻ: CO SIĘ STANIE JEŚLI KE ZABLOKUJE PIENIĄDZE DLA POLSKI? (ROZMOWA)

Teraz Komisja Europejska może zablokować wszystkie pieniądze dla Polski. Chodzi o niespełna 60 miliardów euro z Funduszu odbudowy. To nie koniec. Zagrożone są też środki z funduszy unijnych w ramach perspektywy budżetowej na lata 2021-2027 – to ponad 100 miliardów euro.

W środę mechanizmem „pieniądze za praworządność” miał zając się polski Trybunał Konstytucyjny. Jednak po prawie dwugodzinnej rozprawie prezeska TK Julia Przyłębska poinformowała o odroczeniu rozprawy. Nowy termin zostanie wyznaczony z urzędu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ZŁOTY W DÓŁ PO WYROKU TSUE. UNIA MOŻE ZABLOKOWAĆ POLSCE WSZYSTKIE PIENIĄDZE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że według FT u wejścia do cieśnin tureckich stoją tankowce i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym...

FINANSE OSOBISTE

Kiedy oszczędzać prąd, żeby płacić mniej? Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały godziny szczytu na wtorek.

BIZNES I POLITYKA

Embargo na ropę Putina weszło w życie - Unia Europejska liczy, że obetnie roczne przychody Rosji o ok. 50 miliardów dolarów. Ceny ropy w...

BIZNES I POLITYKA

Ropa Putina po 60 dolarów za baryłkę. Limit cenowy na rosyjską ropę coraz bliżej. Polska ostatecznie zgodziła się by wynosił on 60 dolarów za...

%d bloggers like this: