Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

ZŁOTY W DÓŁ PO WYROKU TSUE. UNIA MOŻE ZABLOKOWAĆ POLSCE WSZYSTKIE PIENIĄDZE

Złoty w dół po wyroku TSUE. Trybunał orzekł dziś, że Unia Europejska może zablokować Polsce i Węgrom unijne fundusze – z powodu obaw o rządy prawa.

TSUE
ROZPRAWA PRZED TSUE / FOT. TSUE

Tuż po ogłoszeniu wyroku Trybunału euro zdrożało o około dwa grosze przekraczając poziom 4.5 złotego. Analogicznie zdrożał frank szwajcarski – rano można go było kupić po ok. 4.265 zł – obecnie kosztuje 3.285 zł. O ile euro odrobiło połowę strat – o tyle frank zmierza w stronę 4.30 groszy.

ZŁOTY W DÓŁ
ZŁOTY W DÓŁ PO WYROKU TSUE – WOBEC EURO CZĘŚCIOWO ODROBIŁ STRATY / ŹRÓDŁO: XTB

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargi Węgier i Polski na mechanizm warunkowości służący ochronie budżetu UE w przypadku naruszeń praworządności w państwach członkowskich.
Zgodnie z orzeczeniem mechanizm warunkowości jest zgodny z unijnym prawem.

Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości orzekli, że „mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 TUE i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa”

Zarówno Węgry, jak i Polska wniosły do Trybunału skargę, domagając się stwierdzenia nieważności tego rozporządzenia. Oba kraje wykazywały, że w traktatach unijnych nie ma właściwej podstawy prawnej do jego przyjęcia, że UE przekracza przyznane kompetencje oraz narusza zasady pewności prawa.

CZYTAJ TEŻ: CO SIĘ STANIE JEŚLI KE ZABLOKUJE PIENIĄDZE DLA POLSKI? (ROZMOWA)

Teraz Komisja Europejska może zablokować wszystkie pieniądze dla Polski. Chodzi o niespełna 60 miliardów euro z Funduszu odbudowy. To nie koniec. Zagrożone są też środki z funduszy unijnych w ramach perspektywy budżetowej na lata 2021-2027 – to ponad 100 miliardów euro.

W środę mechanizmem „pieniądze za praworządność” miał zając się polski Trybunał Konstytucyjny. Jednak po prawie dwugodzinnej rozprawie prezeska TK Julia Przyłębska poinformowała o odroczeniu rozprawy. Nowy termin zostanie wyznaczony z urzędu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ZŁOTY W DÓŁ PO WYROKU TSUE. UNIA MOŻE ZABLOKOWAĆ POLSCE WSZYSTKIE PIENIĄDZE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie profesorze, nie mogę się powstrzymać od takiego komentarza, że zabrakło Pana w radzie i od razu podwyżka o 100 punktów...

UE

5 pakiet sankcji na Rosję został późnym wieczorem zatwierdzony przez ambasadorów państw unii europejskiej - poinformowała na Twitterze francuska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej....

BIZNES I POLITYKA

W ramach kampanii "Stand up for Ukraine" Komisja Europejska uruchomiła nowy system przekazywania darowizn rzeczowych przez firmy prywatne na Ukrainę, do Mołdawii i do...

ŚWIAT

Odpowiemy, jeśli Rosja użyje na Ukrainie broni masowego rażenia - zadeklarował prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z przywódcami NATO i G7 w Brukseli.

%d bloggers like this: