Z raportu wynika po pierwsze, że efektywne stawki podatkowe dochodów z pracy wzrosły w większości krajów OECD.
W większości krajów wzrost opodatkowania wynikał przede wszystkim z podwyżki podatku dochodowego od osób fizycznych. Podczas gdy płace realne spadły w 18 krajach OECD, płace nominalne wzrosły w 37 z 38 krajów OECD, ponieważ inflacja utrzymywała się powyżej poziomów historycznych.
W przypadku samotnego pracownika zarabiającego średnie wynagrodzenie średni klin podatkowy w krajach OECD wyniósł 34.8% i wahał się od 53% w Belgii do 0% w Kolumbii.
Polska z wynikiem 34.4 proc. znalazła się w drugiej połowie stawki.
Co to jest OECD?
OECD, czyli Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development), to międzynarodowa organizacja o profilu ekonomicznym skupiająca 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw1.
OECD została utworzona na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podpisanej w Paryżu przez 20 państw 14 grudnia 1960 roku1. Siedzibą OECD jest Château de la Muette w Paryżu.
Celem OECD jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli. OECD wypracowuje i wprowadza w życie wspólne zasady (wytyczne) i normy działania (standardy) w poszczególnych dziedzinach gospodarki. OECD zajmuje się też pomocą dla najbiedniejszych państw.
OECD jest znane przede wszystkim z raportów, w których bada wysoko rozwinięte państwa, wchodzące w skład Organizacji. Raporty i opinie OECD o poszczególnych krajach są często wykorzystywane przez kredytodawców i inwestorów przed podjęciem decyzji co do angażowania się w danym kraju.