Kraje Unii zawarły w zeszłym roku bezprecedensowe porozumienie, by wspólnie pożyczyć 750 mld euro na Fundusz Odbudowy, instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.
Pieniądze z funduszu mają być dostępne w postaci dotacji i pożyczek. Do finansowania kwalifikują się Krajowe Plany Odbudowy, które dotyczą najważniejszych dziedzin polityki Unii Europejskiej, do których zalicza się zieloną transformację, transformację cyfrową oraz projekty dotyczące spójności gospodarczej i społecznej, a także konkurencyjności.
Finansowanie można także otrzymać na realizację projektów, które dotyczą instytucjonalnej reakcji na kryzys i zapewniają wsparcie w przygotowaniu się do niego, oraz projektów dotyczących polityki względem dzieci i młodzieży, w tym kształcenia i umiejętności.
W każdym planie krajowym co najmniej 37 proc. budżetu ma być przeznaczone na klimat, a co najmniej 20 proc. – na działania w dziedzinie cyfryzacji. Plany muszą również mieć trwałe skutki społeczne i gospodarcze, mają obejmować kompleksowe reformy i solidne pakiety inwestycyjne i nie mogą znacząco utrudniać realizacji celów środowiskowych.