Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

27 KRAJÓW UE RATYFIKOWAŁO FUNDUSZ ODBUDOWY

Wszystkie 27 krajów Unii Europejskiej ratyfikowało Fundusz Odbudowy – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jak dodała Ursula von der Leyen, Komisja Europejska jest gotowa, zacząć pożyczać na rynkach finansowych środki, które zasilą ten fundusz.

27 KRAJÓW UE RATYFIKOWAŁO FUNDUSZ ODBUDOWY

Kraje Unii zawarły w zeszłym roku bezprecedensowe porozumienie, by wspólnie pożyczyć 750 mld euro na Fundusz Odbudowy, instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.
Pieniądze z funduszu mają być dostępne w postaci dotacji i pożyczek. Do finansowania kwalifikują się Krajowe Plany Odbudowy, które dotyczą najważniejszych dziedzin polityki Unii Europejskiej, do których zalicza się zieloną transformację, transformację cyfrową oraz projekty dotyczące spójności gospodarczej i społecznej, a także konkurencyjności.

Finansowanie można także otrzymać na realizację projektów, które dotyczą instytucjonalnej reakcji na kryzys i zapewniają wsparcie w przygotowaniu się do niego, oraz projektów dotyczących polityki względem dzieci i młodzieży, w tym kształcenia i umiejętności.

W każdym planie krajowym co najmniej 37 proc. budżetu ma być przeznaczone na klimat, a co najmniej 20 proc. – na działania w dziedzinie cyfryzacji. Plany muszą również mieć trwałe skutki społeczne i gospodarcze, mają obejmować kompleksowe reformy i solidne pakiety inwestycyjne i nie mogą znacząco utrudniać realizacji celów środowiskowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

W czwartek w Brukseli minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk spotka się z Didierem Reyndersem, unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości. Taką informację podała wieczorem...

BIZNES I POLITYKA

6 października Unia Europejska przyjęła ósmy pakiet sankcji wobec Rosji w z związku z nielegalną aneksją okupowanych obwodów w Ukrainie a już dziś rozpatrzy...

UE

Jedna ładowarka do wszystkiego - do końca 2014 roku w Europie będzie tylko port USB-C.

UE

Komisja Europejska podpisała umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy – poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej. Dodała, że trzeba jeszcze podpisać porozumienia operacyjne.

%d bloggers like this: