Connect with us

Hi, what are you looking for?

UNIA EUROPEJSKA

27 KRAJÓW UE RATYFIKOWAŁO FUNDUSZ ODBUDOWY

Wszystkie 27 krajów Unii Europejskiej ratyfikowało Fundusz Odbudowy – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jak dodała Ursula von der Leyen, Komisja Europejska jest gotowa, zacząć pożyczać na rynkach finansowych środki, które zasilą ten fundusz.

Kraje Unii zawarły w zeszłym roku bezprecedensowe porozumienie, by wspólnie pożyczyć 750 mld euro na Fundusz Odbudowy, instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.
Pieniądze z funduszu mają być dostępne w postaci dotacji i pożyczek. Do finansowania kwalifikują się Krajowe Plany Odbudowy, które dotyczą najważniejszych dziedzin polityki Unii Europejskiej, do których zalicza się zieloną transformację, transformację cyfrową oraz projekty dotyczące spójności gospodarczej i społecznej, a także konkurencyjności.

Finansowanie można także otrzymać na realizację projektów, które dotyczą instytucjonalnej reakcji na kryzys i zapewniają wsparcie w przygotowaniu się do niego, oraz projektów dotyczących polityki względem dzieci i młodzieży, w tym kształcenia i umiejętności.

W każdym planie krajowym co najmniej 37 proc. budżetu ma być przeznaczone na klimat, a co najmniej 20 proc. – na działania w dziedzinie cyfryzacji. Plany muszą również mieć trwałe skutki społeczne i gospodarcze, mają obejmować kompleksowe reformy i solidne pakiety inwestycyjne i nie mogą znacząco utrudniać realizacji celów środowiskowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.