Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

27 KRAJÓW UE RATYFIKOWAŁO FUNDUSZ ODBUDOWY

Wszystkie 27 krajów Unii Europejskiej ratyfikowało Fundusz Odbudowy – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jak dodała Ursula von der Leyen, Komisja Europejska jest gotowa, zacząć pożyczać na rynkach finansowych środki, które zasilą ten fundusz.

27 KRAJÓW UE RATYFIKOWAŁO FUNDUSZ ODBUDOWY

Kraje Unii zawarły w zeszłym roku bezprecedensowe porozumienie, by wspólnie pożyczyć 750 mld euro na Fundusz Odbudowy, instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.
Pieniądze z funduszu mają być dostępne w postaci dotacji i pożyczek. Do finansowania kwalifikują się Krajowe Plany Odbudowy, które dotyczą najważniejszych dziedzin polityki Unii Europejskiej, do których zalicza się zieloną transformację, transformację cyfrową oraz projekty dotyczące spójności gospodarczej i społecznej, a także konkurencyjności.

Finansowanie można także otrzymać na realizację projektów, które dotyczą instytucjonalnej reakcji na kryzys i zapewniają wsparcie w przygotowaniu się do niego, oraz projektów dotyczących polityki względem dzieci i młodzieży, w tym kształcenia i umiejętności.

W każdym planie krajowym co najmniej 37 proc. budżetu ma być przeznaczone na klimat, a co najmniej 20 proc. – na działania w dziedzinie cyfryzacji. Plany muszą również mieć trwałe skutki społeczne i gospodarcze, mają obejmować kompleksowe reformy i solidne pakiety inwestycyjne i nie mogą znacząco utrudniać realizacji celów środowiskowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Rekordowa inflacja w Niemczech. Tak szybkiego wzrostu cen po zjednoczeniu Niemiec jeszcze nie notowano.

BIZNES I POLITYKA

Od 2035 roku obywatele Unii Europejskiej kupią już tylko samochody elektryczne - czy to koniec aut spalinowych?

UE

Unia Europejska zdecydowała, że Apple musi dostosować ładowarki w swoich urządzeniach mobilnych.

ŚWIAT

W odpowiedzi na rosyjską agresję, Europa odpowiada kolejnymi sankcjami. Całkowita rezygnacja z rosyjskiej ropy to główny element nowego, szóstego już pakietu. Ten ma być...

%d bloggers like this: