Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

SPRZEDAĆ RAFINERIĘ I MIEĆ RAFINERIĘ. RAFINERIA GDAŃSKA NA RZĄDOWEJ LIŚCIE

Po medialnej awanturze, Rafineria Gdańska ma się znaleźć na rządowej liście podmiotów podlegających ochronie. Tak twierdzi Polska Agencja Prasowa, powołując się na informację z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Na stronie ministerstwa komunikatu jednak nie ma.

SPRZEDAĆ RAFINERIĘ I MIEĆ RAFINERIĘ. RAFINERIA GDAŃSKA NA RZĄDOWEJ LIŚCIE
Fot: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Wpisanie rafinerii na rządową listę ma ją zabezpieczyć przed przejęciem przez podmiot, którego Polska nie uznaje za neutralny – np. jedną z rosyjskich firm. Arabia Saudyjska blisko współpracuje z Rosją w ramach OPEC+.

CZYTAJ TEŻ: ORLEN SPRZEDAJE SAUDI ARAMCO 30 PROCENT RAFINERII GDAŃSKIEJ

Alarm na temat tego, że umowa dotycząca sprzedaży Rafinerii spółce Saudi Aramco nie dostała wymaganych prawem zgód ze strony organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne Polski, podniosła w ubiegłym tygodniu Gazeta Wyborcza. Po kilkudniowych zaprzeczeniach Orlenu i Ministerstwa Aktywów Państwowych okazało się, że Rafineria zostanie objęta dodatkową ochroną.

Zgodnie z wytycznymi komisji europejskiej przed fuzją Orlenu z Lotosem, trzeba było sprzedać 30 proc. udziałów w rafinerii gdańskiej. Te ostatecznie trafiły do Saudi Aramco.

Wspomniana lista jest aktem wykonawczym do ustawy o kontroli niektórych inwestycji. W ostatnich latach była kilkakrotnie zmieniana. Na początku były na niej tylko dwa podmioty: KGHM i Grupa Azoty. Obecnie lista liczy 13 spółek.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SPRZEDAĆ RAFINERIĘ I MIEĆ RAFINERIĘ. RAFINERIA GDAŃSKA NA RZĄDOWEJ LIŚCIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

USA

Kwartalna sprzedaż Apple najgorsza od 6 lat. Sprzedaż Apple spadła o 5% w IV kwartale zeszłego roku i jest to największy kwartalny spadek od...

GOSPODARKA

JSW blisko manifestacji - nie ma porozumienia ws. podwyżek.

%d bloggers like this: