Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EKG

2019.05.13 - KATOWICE , MCK . XI EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY EEC EKG . INAUGURACJA XI EUROPEJSKIEGO KONGRESU GOSPODARCZEGOFOT. JACENTY DEDEK

Płatna współpraca z marką Ford

FORD skrypt ford blue small

BIZNES24 na Europejskim Kongresie Gospodarczym

21 rok Polski w Unii Europejskiej nie okazał się rokiem spoczywania na laurach. Na wschód od polskiej granicy ważą się losy pokoju NATO-Rosja. Na zachód – w oczach słabnie gospodarka Niemiec, największy zagraniczny klient polskich firm. Wiosenna fala protestów w Europie odkryła temperaturę sporu o tempo unijnej transformacji energetycznej. Ale czy Europa może się z tej drogi cofnąć?

Zielone technologie to jedno z najszybciej rosnących branż w Unii Europejskiej, jedna z nielicznych przewag nad Chinami i Ameryką. Jak je wykorzystać, by stały się źródłem przyszłej zamożności Europejczyków? Czy potrafimy do zielonej technologii dołączyć potęgę sztucznej inteligencji, nad którą w Unii pracuje dziś 120 tysięcy osób – więcej, niż w USA. Ale mają do dyspozycji 8 razy mniej kapitału.

O tym w Katowicach rozmawiać będą liderzy biznesu i polityki z Polski i całego świata.

BIZNES24 na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Relacje od wtorku, 7 maja do czwartku 9 maja.

Oglądaj telewizję BIZNES24 m.in. na platformach satelitarnych Canal+ i Orange, w sieciach kablowych UPC/Play, Vectra, Toya, Inea i wielu innych, oraz na https://biznes24.tv

Czy polska zbrojeniówka weźmie udział w europejskich napełnianiach magazynów? – Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiego Holdingu Rozwoju

Pieniądze nie grają na boisku, ani nie walczą na froncie. Dlatego gigantyczna przewaga ekonomiczna Unii Europejskiej nad Rosją da Unii bezpieczeństwo dopiero kiedy część tej przewagi trafi do magazynów broni, które po dwóch latach wspierania Ukrainy nie wyglądają na zapełnione. UE zapowiada wzmożone zakupy zbrojeniowe – ale co zrobić, żeby wśród dostawców było jak najwięcej polskich firm? W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach rozmawialiśmy o tym z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem Polskiego Holdingu Rozwoju.

Jak skorzystać w firmie z danych zgromadzonych przez GUS? – dr Dominik Rozkrut, prezes GUS

GUS przygotowuje nową odsłonę banku danych lokalnych, który pozwoli na pozyskanie cennych informacji nie tylko dużym firmom, działającym na skalę ogólnopolską, ale również firmom o mniejszym zasięgu. Jak skorzystać z tych danych – mówi w rozmowie z BIZNES24 w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Czy AI pomoże nam zrównoważyć energetykę ze źródeł OZE? – rozmawiamy z Dominiką Bettman, dyrektor generalną Microsoft Polska.

System energetyczny oparty o rozproszone i wysoce zmienne źródła energii, jakimi są OZE, jest mniej stabilny, niż oparty o elektrownie węglowe, czy gazowe – w Polsce nazywane zawodowymi. Czy sztuczna inteligencja i cyfrowe bliźniaki podsystemów zasilania i przesyłu są w stanie skompensować tę niestabilność szybszym zarządzaniem danymi napływającymi od producentów i odbiorców energii? Rozmawiamy o tym w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego z Dominiką Bettman, dyrektor generalną Microsoft Polska.

Ford mocno wierzy w elektryfikację samochodów – mówi Attila Szabó, dyrektor generalny Ford Polska.

Ford mocno wierzy w elektryfikację samochodów – mimo spowolnienia wzrostu popytu na te auta. Zdaniem Attili Szabo, dyrektora zarządzającego Ford Polska, w najbliższym czasie głównym motorem wzrostu popytu na auta elektryczne będą firmy, które porównania ofert częściej niż prywatni konsumenci stosują metodę TCO – całkowitych kosztów posiadania.
Temat transformacji energetycznej był jednym z głównych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak bardzo Europa musi się spieszyć z produkcją obronną? – pytamy prof. Katarzynę Pisarską, przewodniczącą Rady  Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego

Czy zmiana w postawie zachodniej Europy, która przez lata nie wierzyła w ostrzeżenia m.in. Polski przed agresywną postawą Rosji jest wiarygodna? Ile mamy czasu, by zbudować potencjał militarny wystarczający, by odstraszyć Putina? Ryzyka geopolityczne, które na nowo kształtują otoczenie makro firm w Unii Europejskiej, były istotnym tematem rozmów w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Słabsze wyniki ING Banku, bo firmy i konsumenci biorą mniej kredytów. Zła wiadomość dla gospodarki? – pytamy prezesa ING.

Sowita dywidenda ING Banku Śląskiego to zdarzenie jednorazowe – mówi BIZNES24 Brunon Bartkiewicz, prezes banku. W tym roku ING podzieli się z akcjonariuszami większą częścią ubiegłorocznego zysku, powiększonego o miliard złotych z kapitału zapasowego. Jego uszczuplenie to negatywny sygnał, oznacza bowiem słabą akcję kredytową – mówił BIZNES24 w Katowicach, w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes Bartkiewicz.

Unia odbudowuje przemysł obronny. Czy z udziałem polskich firm? – odpowiada Marcin Idzik (PGZ)

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, mówiła w Katowicach, na otwarciu Europejskigo Kongresu Gospodarczego o konieczność odbudowy europejskiej obrony – w obawie przed rosyjską agresją. Podkreśliła też, że jednym z kół zamachowych unijnej gospodarki ma być jej własny przemysł obronny. Jej zdaniem, potrzeba jest pilna odbudowa, uzupełnienie i przekształcenie sił zbrojnych państw członkowskich w sposób, który pozwoli wygrywać bitwy. Oznacza to – jak ujęła Ursula von der Leyen – turbodoładowanie przemysłu obronnego w okresie najbliższych pięciu lat.
Czy na tym turbodoładowaniu zarobią polskie firmy zbrojeniowe? O tym Marcin Dobrowolski rozmawiał w Katowicach z Marcinem Idzikiem, członkiem zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Transformacja energetyczna to jeden z kluczowych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2024 w Katowicach. Marcin Dobrowolski rozmawiał o niej z Mikołajem Budzanowskim, członkiem zarządu Boryszew SA, jednej z dużych spółek branży automotiv, która rezygnuje z niektórych gałęzi swojej działalności na rzecz budowy magazynów energii.