Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ZYSK DINO PRZEBIŁ OCZEKIWANIA. MODEL BIZNESOWY DINO SIĘ UTRZYMA? (ROZMOWA)

O wynikach spółki Dino rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Jakubem Viscardim z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.

ZYSK DINO PRZEBIŁ OCZEKIWANIA. MODEL BIZNESOWY DINO SIĘ UTRZYMA? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: 270 mln zysku netto osiągnęło Dino Polska wobec oczekiwanych 256 mln. To mocne przebicie oczekiwań rynku.

Z nami jest Jakub Viscardi, analityk z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Dzień dobry Panie Jakubie.
 
JAKUB VISCARDI, DOM MAKLERSKI BOŚ: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Witam serdecznie, liczy Pan na dzisiaj i odbicie kursu Dino po wczorajszych spadkach ponad 3%. To jest chyba oczywiste, że wszyscy raczej by liczyli na takie zachowanie rynku?

JV: To znaczy, że wyniki są zbieżne całkowicie z moimi oczekiwaniami i ten konsensus troszeczkę był moim zdaniem zaniżony, więc dzisiaj możemy mieć do czynienia z lekkim odreagowaniem, gdyż faktycznie te wyniki są kilka punktów procentowych lepsze od oczekiwań rynku. Niemniej jednak te trendy, które widzieliśmy w poprzednich kwartałach w dalszym ciągu są kontynuowane.

CZYTAJ TEŻ: DINO: WZROST EBITDA O 38% W PIERWSZYM KWARTALE ’23 R/R

Mam tu na myśli szczególnie rozwodnienie marży brutto na sprzedaży o blisko 1,3 punktu procentowego czy spadek marży EBITDA o 0,3 punktu procentowego w ujęciu rok do roku. Więc pomimo tego, że sprzedaż mamy mocną to spółka cały czas walczy o rentowność.

MD: Sprzedaż mocna, ale pytanie co dalej z tym modelem biznesowym? Bo jeżeli ja dobrze oceniam i my w redakcji dobrze oceniamy ten model biznesowy to on w Dino osiąga najlepsze wyniki w miejscach, gdzie nie ma tak dużej konkurencji ze strony sieci dysponujących większą liczbą placówek – tej największej sieci np. Czy Pan podziela tę obawę? Czy model biznesowy Dino będzie do utrzymania w dłuższej perspektywie?

JV: Moim zdaniem model biznesowy Dino jak najbardziej do tej pory się sprawdzał. Natomiast należy mieć na uwadze fakt, że ostatnie wyniki kwartalne, szczególnie w ubiegłym roku, były napędzane przez bardzo mocną sprzedaż, porównywalną like-for-like, którą napędzała zarówno bardzo mocna inflacja, jak i również wysokie tempo rozwoju sieci. Spółka w zeszłym roku zakomunikowała, że to tempo rozwoju sieci będzie w tym roku zdecydowanie mniejsze i prawdopodobnie trzeba się liczyć z tym, że również to niższe tempo będzie kontynuowane w roku kolejnym, co w połączeniu z wysoką bazą like-for-like w roku ubiegłym będzie powodowało, że te dynamiki wzrostu przychodów, które widzimy chociażby w pierwszym kwartale, w kwartałach kolejnych będą moim zdaniem niższe. I moim zdaniem to był pierwszy i ostatni kwartał tego roku, kiedy widzieliśmy dynamikę powyżej 40 procent wzrostu przychodów.

W kwartałach kolejnych spodziewałbym się, że to będzie już poniżej 40%, a pod koniec tego roku być może to będzie małe trzydzieści parę procent. Także ta niższa dźwignia operacyjna już nie będzie tak bardziej przeszkadzała w utrzymywaniu rentowności.

MD: A dalsza przestrzeń do wzrostów, dalsza przestrzeń do inwestycji? One będą utrzymane?

ZYSK DINO PRZEBIŁ OCZEKIWANIA. MODEL BIZNESOWY DINO SIĘ UTRZYMA? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

JV: Znaczy tak. Jeżeli chodzi o dalszą przestrzeń do wzrostu inwestycji. Jeżeli mamy tutaj na myśli otwarcia nowych sklepów – jak najbardziej ta przestrzeń jest. Możemy zobaczyć, że spółka rozpoczęła swoją ekspansję w Polsce południowo-zachodniej i sukcesywnie przesuwała się na wschód i duża część wschodniej Polski jeszcze jest przez spółkę niezagospodarowana. Natomiast tam, gdzie spółka już działa od dosyć dawna czyli w centralnej Polsce czy zachodniej to dogęszczanie sieci w dalszym ciągu jest kontynuowane. Także tutaj rozwój wydaje mi się, że przez ładnych parę lat na pewno będzie jeszcze kontynuowany.

MD: I będziemy obserwować walkę między Dino a Biedronką, taką nieco bajkową… w nieco bajkowym świecie.

JV: Na pewno to co Dino podkreśla – te ceny, które oni chcą swoim klientom zaoferować one są niejako benchmarkowane do Biedronki, więc tutaj spółka musi się zmierzyć z jednej strony z presją dostawców, którzy mierzą się z rosnącymi kosztami produkcji, a z drugiej strony tą presją konkurencyjną ze strony Biedronki. No i to widzimy właśnie w  spadku marży brutto na sprzedaży i zobaczymy, jak ta marża będzie wyglądała w kolejnych kwartałach.

Do tej pory to tutaj mieliśmy do czynienia w poprzednich kwartałach z lekkim negatywnym zaskoczeniem. Zobaczymy, czy w następnych kwartałach nastąpi tutaj na tym polu jakaś stabilizacja.

MD: To jeszcze krótkie pytanie o zadłużenie. Tzn. Jak wygląda kwestia zadłużenia tej spółki? Przecież zadłużenie przyczyniło się do sporych problemów np. grupy CCC, grupy także, która w handlu detalicznym działa.

JV: Pod tym względem sytuacja w Dino wygląda bardzo bezpiecznie, możemy powiedzieć. Dlatego, że ten wskaźnik zadłużenia mierzony jako dług netto do EBITDA jest na stosunkowo niskim poziomie. To było dokładnie 0,77 na koniec pierwszego kwartału – poziom zbliżony do tego, jaki widzieliśmy na koniec roku, także spodziewam się, że ten wskaźnik raczej nie powinien tutaj istotnie wzrosnąć. Niemniej jednak z uwagi na wzrost kosztów finansowania, te koszty finansowe spółki również w pierwszym kwartale one wzrosły mniej więcej 50% w ujęciu rok do roku.

MD: Bardzo dziękuję. Jakub Viscardi, analityk Domu 
Maklerskiego BOŚ. Rozmawialiśmy o wynikach spółki Dino, oczywiście.

JV: Dziękuję.

ZYSK DINO PRZEBIŁ OCZEKIWANIA. MODEL BIZNESOWY DINO SIĘ UTRZYMA? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: