Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

ZWOLNIENIE Z VAT BĘDZIE TEŻ W INNYCH KRAJACH (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Sejmowa komisja Finansów na środowym posiedzeniu zaproponowała wniesienie kilku poprawek o charakterze doprecyzowującym i porządkującym do projektu ustawy o zmianie ustawy o VAT, wprowadzającej procedurę zwolnień z tego podatku dla małych firm. To bardzo ważne, bo każda mała firma, która chce wyjść poza Polskę i skorzystać ze swobody przepływu towarów w Unii Europejskiej, wygeneruje obowiązek vatowski w innym kraju, niż Polska. No i będzie musiała sobie jakoś z tym radzić. No chyba, że wejdą przepisy, o których będziemy teraz dyskutować z Piotrem Juszczykiem, głównym doradcą podatkowym w inFakt. Witam bardzo serdecznie.

PIOTR JUSZCZYK, INFAKT: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: No dobrze. To ponieważ tematy vatowskie są skomplikowane, a kiedy zaczynają dotykać różnych rynków unijnych, robią się bardzo skomplikowane to wyjaśnijmy o co chodzi w tej procedurze VAT unijnego.

PJ: Przede wszystkim przedsiębiorca polski, który prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski, co do zasady ma możliwość zwolnienia z vatu, czyli niepłacenia podatku VAT, jeżeli jego przychody w trakcie roku nie przekraczają 200 tysięcy złotych.

Natomiast gdyby taki przedsiębiorca dostał delikatny kontrakt za granicą to w takim przypadku przekraczając granicę Polski, wykonując tam swoje usługi, będzie miał obowiązek zapłaty podatku VAT w innym państwie i nie ma możliwości żadnego zwolnienia.

To wiąże się przede wszystkim z biurokracją. No, bo podatek VAT to jeszcze o ile przedsiębiorca być może wkalkulowałby w cenę i musiałby zapłacić, natomiast też trzeba zarejestrować się w tym innym państwie do tego podatku VAT i tam bezpośrednio odprowadzić ten podatek VAT. Co może wiązać się na przykład chociażby z zatrudnieniem biura rachunkowego gdzieś za granicą po to, żeby przeprowadzić i przejść przez całą tą procedurę.

RM: No, ale te nowe przepisy zgodnie z wytycznymi unijnymi pozwolą rozliczyć ten podatek VAT w Polsce. I jeśli się nie mylę, uzyskać też od razu odliczenie, a nie dopiero po uzyskaniu faktury.

ZWOLNIENIE Z VAT BĘDZIE TEŻ W INNYCH KRAJACH (ROZMOWA)
Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt

PJ: Tak. Co do zasady, jeżeli w przypadku odliczania podatku VAT to przepisy też już się zmieniły. Jak na przykład nabywamy z krajów zewnętrznych towary to też jeżeli nawet nie mamy faktury to jesteśmy zobowiązani w ogóle naliczyć podatek VAT i też możemy odliczyć. Tak, wydaje mi się, że to te przepisy, które są wdrażane, będą pewnie od 1 stycznia 2025 roku, są odpowiedzią dla przedsiębiorców związane z istniejącą sytuacją obecnie.

RM: Dobrze. To teraz jeszcze mam takie pytanie dotyczące spraw budżetowych, bo zastanawiamy się w jaki sposób rządowi uda się zejść z nadmiernego deficytu, wrócić deficytem budżetowym, na przykład poniżej 3% PKB w 2028 roku.

Dokumenty rządowe nie zakładają jakichś szczegółowych rozwiązań, więc musimy się domyślać. Jednym z domysłów jest wzrost gospodarczy po jednej stronie, a po drugiej brak waloryzacji progów podatkowych, co jest formą podnoszenia podatków.

Ale pojawił się też taki koncept, że wiele celów takich transformacyjnych, na przykład w energetyce będzie realizowanych poprzez różnego rodzaju dopłaty do różnych cen. Czy ma Pan pomysł, co oprócz cen energii może być w taki sposób finansowane?

PJ: W sensie z podatków, tak?

RM: No właśnie, z takich parapodatków. Bo są całe obszary, które pewnie potrzebują więcej pieniędzy, wszyscy potrzebują nieustannie więcej pieniędzy. Natomiast jeśli ma nie być podwyżek podatków to w jaki sposób te większe środki zapewniać?

PJ: Do budżetu? Jeżeli chodzi o budżet to to też jest plan i teraz akurat właśnie w Sejmie przecież trwają prace nad ustawą zwiększającą podatek akcyzowy, chociażby. Mówimy o braku zwiększenia podatku, wcześniej słyszeliśmy o tym, że nie będą podnoszone żadne limity.

Jeszcze tylko wrócę do tego podatku VAT. Ten limit 200 tysięcy, który jest od 2017 roku powinien w mojej ocenie dawno już też być zwaloryzowany. Dziś przedsiębiorcy bardzo szybko. Przechodzą na podatek VAT, a podatek VAT to jeden z najważniejszych podatków w Polsce. Czy właściwie wpływów do budżetu państwa.

A wracając do zwiększeń budżetu, jakie mogą nastąpić. Mamy teraz nową mapę drogową, jeżeli chodzi o podwyżki na produkty tytoniowe i de facto przez najbliższe trzy lata akcyza na papierosy ma wzrosnąć o bodajże około 73% – to będzie z procentu składanego. A na sam susz tytoniowy to będzie nawet około 120% i bodajże na te płyny to będzie nawet ponad 200% łącznie, bo w pierwszym roku będzie zwiększenie o 50%, potem potem 20 i na sam koniec 15%. W konsekwencji wpływy z akcyzy na pewno wzrosną.

RM: Pójdą w górę. O ile oczywiście nie zmieni się struktura popytowa i nie okaże się, że dla wielu osób bardziej atrakcyjne będzie oszczędzanie, niż konsumowanie tych produktów, bo wtedy zgodnie z krytykowaną przez wielu krzywą Laffera może się okazać, że wyższy podatek nie będzie koniecznie oznaczał większych przychodów.

A więc przed budżetem szereg wyzwań i w tej ścieżce schodzenia z nadmiernego deficytu wiele niespodzianek może nas jeszcze spotkać. Ciekawy temat.

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie, zawsze zamieniający podatkowe tematy w coś bardzo ciekawego. Dziękuję serdecznie.

PJ: Dziękuję uprzejmie.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

ZWOLNIENIE Z VAT BĘDZIE TEŻ W INNYCH KRAJACH (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV