Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

ZUS ZA STYCZEŃ TRZEBA ZAPŁACIĆ DZISIAJ. PŁACIMY PÓŹNIEJ, ALE WYŻSZE SKŁADKI ZUS

ZUS za styczeń trzeba zapłacić dzisiaj. Nowy termin ZUS obowiązuje zarówno przedsiębiorców zatrudniających pracowników, jak i tych prowadzących działalność zupełnie jednoosobowo. Zmiana terminu płatności składki ZUS to efekt Polskiego Ładu.

ZUS ZA STYCZEŃ
ZUS ZA STYCZEŃ - TERMIN MIJA DZIŚ / PREZES ZUS GERTRUDA UŚCIŃSKA W CZASIE KONFERENCJI DOT. POLSKIEGO ŁADU / FOT. ZUS

ZUS za styczeń trzeba zapłacić do 21 lutego

Pierwszy raz w historii przedsiębiorcy zapłacą ZUS za poprzedni miesiąc tak późno. To efekt wprowadzenia Polskiego Ładu, a konkretnie uzależnienia wysokości składki ZUS od dochodu za poprzedni miesiąc.

CZYTAJ TEŻ: CENY PALIW W OKOLICACH 5.5 ZŁ. WRÓCIMY POWYŻEJ 6 ZŁOTYCH?

A ponieważ prawo podatkowe mówi, że do 15 dnia miesiąca kontrahent może nam wystawić fakturę kosztową, która wpłynie na wysokość dochodu – a zatem również wysokość składki ZUS – dlatego termin został przesunięty na 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, dla którego obliczana jest składka. 20 lutego minął co prawda wczoraj, ale w przypadku, gdy termin mija w dzień wolny od pracy – przesuwany jest na pierwszy dzień roboczy, czyli właśnie na dziś.

Wyższe składki ZUS

Od lutego składki ZUS płacimy później, ale niestety wyższe. Przedsiębiorcy po raz pierwszy w historii zapłacą składki liczone nie ryczałtowo – ale od dochodu. Wyższą, niż za grudzień składkę zapłacą więc wszyscy przedsiębiorcy, których dochód wyniósł w styczniu więcej, niż 4 242 złote. Ale to nie koniec złych wiadomości. Do końca ubiegłego roku większość zapłaconej składki zdrowotnej obniżała wysokość podatku (i to nie podstawy opodatkowania – ale samego podatku). W tym roku koniec z takim odliczeniem. To oznacza, że nie tylko składkę zdrowotną zapłacimy wyższą, ale również sam podatek – ten ostatni również wówczas, gdy miesięczny dochód nie przekroczył 4.2 tys. zł.

Spóźniona składka ZUS – koniec z utratą chorobowego

Składkę ZUS warto zapłacić w terminie, żeby uniknąć konieczności zapłaty odsetek ustawowych, ale uwaga – jednak z nielicznych korzystnych dla przedsiębiorców zmian w Polskim Ładzie to likwidacja bardzo dotkliwej sankcji za spóźnienie – czyli brak zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy przedsiębiorca spóźnił się z zapłatą składki chorobowej o choćby jeden dzień. Obowiązujące od stycznia zasady mówią, że jeśli zaległość nie przekracza jednego procenta minimalnego wynagrodzenia – w tym roku to ok. 30 złotych – zasiłek zostanie wypłacony bez względu na zaległość. A gdy zaległość jest wyższa – ZUS poczeka z wypłatą do spłaty zadłużenia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ZUS ZA STYCZEŃ TRZEBA ZAPŁACIĆ DZISIAJ. PŁACIMY PÓŹNIEJ, ALE WYŻSZE SKŁADKI ZUS

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Od 1 lipca stawka PIT spadnie z 17 do 12 procent. To jedna ze zmian wprowadzonych przyjętą wczoraj przez Sejm nowelizacją.

POLSKA

Szykuje się rekordowa podwyżka składek na ZUS w przyszłym roku. O 187 zł i 56 groszy więcej od stycznia mogą zapłacić mikroprzedsiębiorcy, którzy rozliczają...

POLSKA

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie PIT - termin upływa o północy.

POLSKA

Rząd proponuje obniżkę podatków. Tym razem naprawdę. Ale obniżkę w stosunku do podwyżki, którą m.in. przedsiębiorcom zafundował w ramach Polskiego Ładu.

%d bloggers like this: