Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ZUS

ZUS W 2025 W GÓRĘ O 150 ZŁ

W przyszłym roku składka ZUS dla przedsiębiorców wzrośnie o 150 zł. I to nie licząc składki zdrowotnej, wynika z wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Składa emerytalna po raz pierwszy w historii przekroczy tysiąc złotych.

ZUS W 2025 W GÓRĘ O 150 ZŁ

Wysokość podstawowych składek ZUS, czyli takich, które płaci zdecydowana większość przedsiębiorców, zależy wprost od wysokości średniego wynagrodzenia.

O tym jak ono będzie mogło wyglądać rząd mówił na Radzie Dialogu Społecznego dzięki temu możliwe jest wyliczenie wysokości składek, które zapłacą prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze.

Najmocniej, bo aż o blisko 90 zł wzrośnie składka emerytalna. Po raz pierwszy w historii przekroczy ona 1 tys. zł.
W sumie w 2025 roku osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie musiała wpłacić do ZUS 1 tys. 754 zł i 74 grosze.
Do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć składkę zdrowotną, której wysokości zależy od formy opodatkowania ale też osiąganego dochodu. Rząd zapowiedział, że zmieni sposób wyliczania tej daniny na bardziej korzystny, ale póki co są to tylko bliżej nieokreślone plany.

Tak czy owak, w przyszłym roku przedsiębiorcy oddadzą do ZUS i NFZ ponad 2 tys. zł.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.