Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

NBP

ZNAMY ZARZUTY DLA GLAPIŃSKIEGO

ZARZUTY DLA GLAPIŃSKIEGO

8 zarzutów znajduje się we wstępnym wniosku o postawienie prof. Adma Glapińskiego, prezesa NBP. Dokument na swoim profilu w kanale X opublikował Konrad Piasecki, dziennikarz TVN24.

Pierwszy zarzut dotyczy tego, że w latach 2020-2021 działając wspólnie i w porozumieniu z rządem, przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwoju i Bankiem Gospodarstwa Krajowego Glapiński inicjował i wykonywał decyzje o skupie obligacji emitowanych przez Skarb Państwa i Polski Fundusz Rozwoju. Działania te miały zostać wykonane bez należytego upoważnienia od Rady polityki Pieniężnej.

Kolejny zarzut dotyczy interwencji walutowych z grudnia 2020 i marca 2022, które były podejmowane bez należytego upoważnienia zarządu i część z nich skutkowała osłabieniem złotego.

CZYTAJ TEŻ: ROŚNIE KONSUMPCJA W POLSCE

Glapińskiemu zarzuca się też, że zamiast walczyć z inflacją robił wszystko by pomóc PiS w kampanii wyborczej. Mowa tutaj o decyzji ws. obniżenia stóp z września i października 2023 roku.

Prezes NBP miał też niektórym członkom rady polityki pieniężnej oraz niektórym członkom zarządu banku utrudniać dostęp do dokumentów źródłowych NBP.

6. zarzut dotyczy wprowadzenia w błąd Ministra Finansów odnośnie zysku jakim Nardowy Bank Polski miał zasilić budżet państwa w 2024 roku. Przedostatni zarzut dotyczy premii, które Glapiński miał otrzymać niezgodnie z prawem.

W ostatnim punkcie Glapińskiemu zarzuca się złamanie zasady apolityczności i zaangażowanie w agitację wyborczą na rzecz PiS.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ZNAMY ZARZUTY DLA GLAPIŃSKIEGO

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...

UNIA EUROPEJSKA

Afera w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, która może spowodować utratę ogromnych środków z unijnej kasy.