Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PRAWO

ZMIANY W PRAWIE W 2024

Ostatni dzień roboczy starego roku, to najlepszy czas na przypomnienie – co nas czeka w roku przyszłym. Jakie najważniejsze zmiany w prawie czekają biznes w 2024?

BUDŻET NA 2024

Obszerne podsumowanie przygotował serwis prawo.pl. Po pierwsze – w gorę pójdzie płaca minimalna. I to znowu dwukrotnie. ((Od 1 stycznia, z 3600 do 4242 zł, a potem od lipca – do kwoty 4300 złotych. >> >> 31 grudnia 2023 r. wchodzi w życie ustawa, która przedłuża funkcjonowanie mechanizmów cen maksymalnych prądu, gazu i ciepła do końca czerwca 2024.)) przed na,i też Zamrożenie cen energii obejmi również małe i średnie przedsiębiorstwa. >> Od Nowego Roku zacznie obowiązywać kolejna pula przepisów ustawy antylichwiarskiej. Wprowadzają one nadzór KNF nad firmami pożyczkowymi oraz przewidują surowe sankcje, za niewykonywanie obowiązków z tej ustawy.

7 stycznia 2024 r. zacznie natomiast obowiązywać ustawa . o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Zakłada ona m.in. prowadzenie lombardów tylko w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo akcyjnej, obowiązkową rejestrację w nowym systemie CZY nowe zasady zawierania umów pożyczek.

2024 TO TEŻ SKRÓCONY CZAS AMORYTYZACJI. Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z amortyzacji w okresie skróconym do odpowiednio 5 lub 10 lat, w zależności od stopy bezrobocia w powiecie położenia nieruchomości. Preferencja wchodzi w życie z początkiem 2024 roku i pozwoli zastosować stawkę amortyzacji wynoszącą nawet 20 proc.

Od 1 stycznia 2024 r. zaczną mieć zastosowanie – po dwuletnim okresie zawieszenia – przepisy o podatku minimalnym. Firmy zapłacą go po raz pierwszy w 2025 r., jeśli będą mieć straty podatkowe lub nie przekroczą 2-proc. progu rentowności. >> I na koniec: Do końca styczna 2024 r. importerzy będą musieli złożyć pierwszy raport dotyczący tzw. podatku węglowego (CBAM). Nowy obowiązek obejmuje przedsiębiorców sprowadzających spoza UE takie towary, jak m.in. cement, stal czy nawozy sztuczne. Będą oni co kwartał raportować ile danych towarów przywieźlioraz deklarować poziomy emisji, które powstały w związku z realizacją procesu produkcyjnego.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy czeka nas szok cenowy w stawkach za energię rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym biznesalert.pl.

EUROPA

Właściciel sieci sklepów Żabka, amerykański fundusz CVC Capital Partners ogłosił zamiar wejścia na giełdę w Amsterdamie. Oferta ma objąć akcje nowej emisji – cel...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak rozliczyć zyski z inwestycji kapitałowych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Juszczykiem, gł. doradcą podatkowym w inFakcie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy rozbudowa lotnisk Chopina oraz Modlin ma sens i czy może ona zastąpić powstanie CPK, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem...