Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

ZMIANY W PODATKACH OD 2025 ROKU (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Przyszły rok, jak każdy nowy rok przynosi pewne zmiany w podatkach. Co jest najważniejsze dla przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich przedsiębiorców. Postanowiliśmy chwilę poświęcić temu problemowi wspólnie z Panią Anną Zielony, doradcą podatkowym w MDDP. Witam bardzo serdecznie.

ANNA ZIELONY, MDDP: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Nie ma żadnego wielkiego projektu takiego, jak dwa lata temu był Polski Ład. No, ale to nie jest tak, że nic się nie zmieni. Pierwsza, najbardziej taka oczywista zmiana to jest oczywiście sposób naliczania składki zdrowotnej w przypadku, gdy przedsiębiorcy zdarzy się sprzedanie jakiegoś środka trwałego.

AZ: Tak naprawdę faktycznie nie ma może takich rewolucji jak wprowadzenie Nowego Ładu czy Polskiego Ładu dwa lata temu, natomiast w tym roku również mamy szereg istotnych, a w niektórych przypadkach wręcz rewolucyjnych zmian w podatkach. Tak, jak pan wspomniał, mamy zmiany w składce zdrowotnej, ale chciałabym zacząć od takich większych zmian, które obejmują dużych przedsiębiorców, czyli na przykład wprowadzenie opodatkowania wyrównawczego.

Przepisy te są skutkiem implementacji dyrektywy unijnej dotyczącej minimalnego podatku globalnego i podatek wyrównawczy jest nowym obciążeniem dla podatników, które są częścią dużych grup kapitałowych, zarówno polskich, jak i międzynarodowych. I oni będą płacić ten podatek, jeżeli efektywna stawka podatkowa takiego podmiotu będzie niższa niż 15%. Natomiast kolejne zmiany, które obejmą większe podmioty, to jest oczywiście też JPK CIT, o którym się ostatnio bardzo dużo mówiło.

To też obejmuje obowiązek składania czy prowadzenia ksiąg w formie elektronicznej, obejmuje duże podmioty, których przychody w poprzednim roku podatkowym przekroczyły 50 mln euro lub są częścią podatkowych grup kapitałowych. Natomiast w kolejnych latach ten obowiązek obejmie również mniejszych podatników CIT, a także podatników PIT.

I przechodząc tutaj do podatników PIT, to warto tutaj zwrócić uwagę, że mamy zmiany, które wprowadzają pewne preferencje podatkowe dla tych podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą i się rozliczają na zasadach PIT. I jednym z nich jest kasowy PIT. Czyli co do zasady podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są do zapłaty podatku od przychodów już w momencie wykonania usługi czy dostarczenia towaru bez względu na to, czy otrzymają zapłatę od kontrahenta, czy nie otrzymają tej zapłaty, podatek muszą rozliczyć.

Natomiast od 2025 roku podatnicy ci będą mogli wybrać metodę kasową, czyli rozliczać podatek dopiero wtedy, kiedy otrzymają zapłatę od kontrahenta. Kasowy PIT jest rozwiązaniem całkowicie dobrowolnym i to przedsiębiorca decyduje, czy chce z tej opcji skorzystać, czy nie. Tutaj też należy wziąć pod uwagę, że wybór tej metody wiąże się z dodatkowymi obowiązkami takimi, jak na przykład stałe monitorowanie płatności oraz wysokości przychodów czy na przykład weryfikacja statusu kontrahenta, ponieważ nie każdemu może się opłacać wybór tej opcji.

I jeżeli przechodzimy do właśnie zmian w składce zdrowotnej, to od 2025 roku nastąpi obniżenie tej składki zdrowotnej. Obecnie ta minimalna składka wynosi 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od początku przyszłego roku ona będzie nadal wynosiła 9%, natomiast będziemy liczyć tą składkę od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Natomiast dodatkowo przedsiębiorcy będą mogli zdecydować, czy chcą uwzględniać podstawie opodatkowania tej składki zdrowotnej przychody i koszty związane ze sprzedażą środków trwałych. I tutaj też trzeba to dobrze przemyśleć i sprawdzić, czy nam się opłaca wybór takiej opcji, ponieważ jeżeli mamy przychody na środkach trwałych, czyli przychód ze sprzedaży jest większy, niż koszty tego środka trwałego, to wiadomo, że wtedy ta podstawa opodatkowania nam wzrasta i nam się będzie opłacało wybrać taką opcję.

Natomiast jeżeli mamy przychody ze sprzedaży środka trwałego niższe niż koszty, no to wtedy tak naprawdę to nam wpływa na obniżenie podstawy do liczenia składki zdrowotnej i wybór opcji, czyli wyłączenie tych przychodów i kosztów nie będzie dla nas opłacalne.

Tutaj warto też jeszcze zaznaczyć, że od przyszłego roku zmniejszy się limit prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli przedsiębiorcy, którzy rozliczają PIT, będą mogli rozpocząć prowadzenie ksiąg rachunkowych, jeżeli osiągną przychód ze sprzedaży nie dwa miliony euro, jak to jest obecnie ale 2,5 miliona euro.

To jest też bardzo korzystna zmiana, która będzie wpływała na płynność finansową tych podmiotów. I na pewno przez dłuższy czas będą mogli się na przykład rozliczać na podstawie książki przychodów i rozchodów, która to metoda nie generuje dodatkowych kosztów po stronie przedsiębiorcy i też nie powoduje tak licznych obowiązków sprawozdawczych, jak w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jest jeszcze jedna bardzo korzystna zmiana związana z vatem dla małych firm, gdzie przedsiębiorcy, którzy posiadają siedzibę w Unii Europejskiej i nie przekroczyli limitów sprzedaży i obrotu, czyli zarówno tego krajowego limitu, jak i unijnego, będą mogli skorzystać ze zwolnienia VAT w różnych krajach Unii Europejskiej.

Natomiast aby skorzystać z tej preferencji, konieczne będzie złożenie zgłoszenia rejestracyjnego w państwie siedziby firmy. Natomiast trzeba pamiętać, że uzyskanie takiego zwolnienia będzie się wiązało z obowiązkiem kwartalnego raportowania obrotów we wszystkich państwach europejskich, w których dana firma prowadzi działalność gospodarczą.

Tak naprawdę jest jeszcze jedna zmiana w podatku akcyzowym. Ona co prawda nie wchodzi od 1 stycznia, ale dopiero od 1 marca, gdzie wzrosną stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe. I tutaj ten wzrost akcyzy jest dosyć znaczny, ponieważ w zależności od konkretnego wyrobu tytoniowego będzie on wynosił od 25% aż do 75%.

RM: Co jest dosyć dużą różnicą. Jest też taka historia zawsze na początku roku związana z tym, że możemy sobie na przykład zmienić, to szczególnie dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarczą, jednoosobową (JDG) sposób rozliczania na przykład z liniowego na skalę albo odwrotnie, można te zmiany przeprowadzać, tylko deklarując je do określonego dnia i ten czas mamy, proszę przypomnieć do…?

ZMIANY W PODATKACH OD 2025 ROKU (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AZ: Ten czas wyboru formy opodatkowania obowiązuje do 20. dnia następnego miesiąca, po którym osiągnęliśmy w danym roku pierwszy przychód. Czyli jeżeli podatnik osiągnął pierwszy przychód w styczniu, to wtedy on może złożyć zawiadomienie do 20 lutego.

Natomiast należy pamiętać o takich wyjątkowych sytuacjach, gdzie na przykład możemy pierwszą fakturę wystawić w grudniu, czyli w poprzednim roku, która będzie dotyczyła przychodu przyszłego roku. I w takiej sytuacji taki podatnik, który chce zmienić formę opodatkowania, może złożyć zawiadomienie tylko do końca grudnia. Tutaj trzeba naprawdę bardzo na to uważać, bo można ten moment ominąć.

RM: Do końca grudnia czy do końca stycznia?

AZ: Do końca grudnia. Jeśli wystawimy fakturę w grudniu, to mamy czas tylko do końca grudnia. Natomiast jeszcze jedna istotna zmiana, która właśnie przyszła mi do głowy, to jest podatek od nieruchomości. I właściwie mamy tam dosyć rewolucyjne zmiany, więc warto o nim wspomnieć, ponieważ od nowego roku do obliczenia tego podatku podatnicy będą musieli po raz pierwszy zastosować nowe definicje budynku, budowli, robót budowlanych, obiektu budowlanego czy też trwałego związania z gruntem. Do tej pory te definicje wynikały z prawa budowlanego.

Natomiast ponieważ prawo podatkowe jest autonomiczne, to ustawodawca doszedł do wniosku, że najlepiej, żeby te definicje znajdowały się wprost właśnie w prawie podatkowym. Może to się okazać dla niektórych podatników problematyczne, ponieważ wszystkie środki trwałe trzeba teraz przejrzeć ponownie i zakwalifikować do odpowiednich kategorii zgodnie z nowymi regulacjami.

Na przykład, nie można wykluczyć takich sytuacji, że podatek liczony według tych nowych zasad będzie wyższy niż na przykład w poprzednich latach, ponieważ coś, co zaliczaliśmy w poprzednim roku na przykład do budynków, to zgodnie z nowymi regulacjami może się okazać, że jest na przykład budowlą. A zasady liczenia podatku w przypadku budowli i budynków są odmienne.

Natomiast ustawodawca pozwolił podatnikom złożyć tą deklarację za 2025 rok do końca marca, bo standardowo ten termin wynosi do końca stycznia.

RM: Jednak odkrywanie na nowo, czym są składniki naszego majątku, będzie trwało pewnie dłużej, więc tu trzeba to przyjąć z wdzięcznością. Bardzo serdecznie dziękuję. Anna Zielony, doradca podatkowy w MDDP. Wiedzą Państwo, gdzie się zgłosić, gdybyście mieli jakieś wątpliwości, a my będziemy z pewnością do podatkowych tematów wracać. Bardzo serdecznie dziękuję.

AZ: Zapraszam.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

ZMIANY W PODATKACH OD 2025 ROKU (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV