MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: W Kodeksie spółek handlowych znajdą się nowe zasady dotyczące transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. W piątkowym głosowaniu Sejm przyjął ustawę podczas ostatniego posiedzenia. Teraz zajmą się nią senatorowie. Z nami jest Marta Pabirowska, radczyni prawna z kancelarii Oniszczuk&Associates. Dzień dobry.
MARTA PABIROWSKA, KANCELARIA ONISZCZUK&ASSOCIATES: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Pani mecenas, strasznie to brzmi. Transgraniczne przekształcanie, łączenie i podział spółek. Zapytam, więc na początek: kto zarobi i kto zyska na tych zmianach, które wprowadziła implementacja dyrektywy unijnej?
MP: Oczywiście mam nadzieję, że przedsiębiorcy, bo przede wszystkim ta nowelizacja kodeksu spółek handlowych jest prezentowana, jako zbiór ułatwień dla spółek. Jest tak, dlatego, że z jednej strony usprawnia to reorganizację spółek na poziomie krajowym, jak i na poziomie zagranicznym.
Chodzi tu o takie właśnie procesy reorganizacji spółek, jakimi są połączenia, podziały czy też przekształcenia spółek. Z drugiej jednak strony ta nowelizacja zapewni również większą ochronę wierzycielom, większą ochronę wspólnikom mniejszościowym, jak i większą ochronę pracownikom, których interesy mogłyby zostać naruszone właśnie poprzez przeprowadzenie takich procesów reorganizacyjnych spółek. Całość tych zmian może być, zatem rewolucyjna dla przedsiębiorców.
MD: A czy to częste wyzwania, z jakimi mierzą się polskie spółki? Czy często następuje to przeniesienie spółki za granicę i czy to jest tylko cypryjski kierunek?
MP: To nie jest tylko cypryjski kierunek. To jest zawsze zależne od indywidualnych potrzeb przedsiębiorców, którzy na przykład chcą zyskać ekspansję na inny rynek zagraniczny. Częste są takie procesy reorganizacyjne z różnych względów bądź z chęci zabezpieczenia majątku, bądź z chęci właśnie rozwinięcia swojej działalności na innych rynkach zagranicznych. Mamy mnóstwo klientów, którzy takich procesów reorganizacji dokonują. I te zmiany mają ułatwić, żeby ta procedura była szybsza i często tańsza.
MD: A czy w ten sposób również będziemy mogli ścigać tych, którzy chcą uciekać? Pomocne te zmiany będą w ściganiu tych, którzy chcą z długami uciekać za granicę, bo kiedy wylądują za granicą to już tymi długami chyba nie będą obciążeni?
MP: Ta nowelizacja właśnie zapewnia wprowadzenie rozwiązań, które mogłyby mieć szansę ukrócić takie działania, które miałyby na celu pokrzywdzenia wierzycieli, które miałyby na celu naruszenie, nadużycie czy obejście prawa.
MD: W jaki sposób?
MP: Są to różnego rodzaju rozwiązania, które polegają na tym, że wierzyciele mają prawo do złożenia zabezpieczenia swoich roszczeń np. w terminie miesiąca od momentu ogłoszenia tego planu reorganizacji spółek. Podobnie pracownicy są chronieni w przypadku reorganizacji spółek. Mogą składać opinie, co do planu reorganizacji. Otrzymują również sprawozdania, do których również mogą wprowadzać swoje uwagi i opinie podobno wierzycielom.
MD: Senatorowie teraz zajmą się tą nowelizacją kodeksu spółek handlowych. Senatorowie, a później podpis prezydenta I mamy nadzieję, że… kiedy one mogą wejść w życie, te przepisy?
MP: Tak naprawdę kluczowa część przepisów wchodzi w życie 15 września. Dlatego warto opowiedzieć o tych zmianach i wziąć już pod uwagę te postanowienia zmieniających się przepisów kodeksu spółek handlowych, mając na uwadze planowane reorganizacje i to zarówno za granicą, jak i zarówno w kraju. Dlatego, że te zmiany można byłoby podzielić na takie zasadnicze dwie zmiany, czyli te reorganizacje krajowe i zagraniczne, o których już nie opowiem.
MD: Bardzo Pani dziękuję, Pani Mecenas. Musimy już niestety kończyć. Marta Pabirowska radczyni prawna, kancelaria Oniszczuk&Assiociates była naszym gościem. Pięknie dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV