Connect with us

Hi, what are you looking for?

INWESTYCJE

ZMIANY W FOTOWOLTAICE NIE TAK PRĘDKO

Najprawdopodobniej dopiero w drugiej połowie przyszłego roku wejdą w życie regulacje wprowadzające zmiany w modelu rozliczania prosumentów. Tak wnioskować można z wypowiedzi wiceministra klimatu, Ireneusza Zyski, dla portalu BiznesAlert.pl

Zdaniem wiceministra regulacja nie wejdzie w życie 1 stycznia z powodu trwającego zazwyczaj około roku procesu legislacyjnego. Możemy się więc spodziewać, że ustawa wejdzie w życie najwcześniej w połowie przyszłego roku, a może nawet i 1 stycznia 2023.

Z opublikowanego projektu nowelizacji prawa energetycznego wynika, że od przyszłego roku miał zostać zlikwidowany system opustów dla prosumenckich mikroinstalacji. Obecnie prosument może w zamian za prąd oddawany do sieci bezpłatnie pobrać 80 proc. oddanej energii. Dla instalacji o mocy co najmniej 10 kW współczynnik ten wynosi 0,7 i ma być utrzymany także po reformie dla już istniejących instalacji.

Zgodnie z projektem, prosumenci podłączeni do sieci po 1 stycznia będą musieli sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii. Z szacunków serwisu wysokienapiecie.pl wynika, że wprowadzone zmiany mogą kosztować prosumentów ponad 1000 zł rocznie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...