Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ZMIANY W ELASTYCZNYM CZASIE PRACY. NOWE PRAWA RODZICÓW DZIECI DO 8 ROKU ŻYCIA (ROZMOWA)

O zmianach Kodeksu Pracy dotyczącyh opieki nad dzieckiem rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Zuzanną Rosner-Laskorzyńską z kancelarii Squire Patton Boggs.

ZMIANY W ELASTYCZNYM CZASIE PRACY. NOWE PRAWA RODZICÓW DZIECI DO 8 ROKU ŻYCIA (ROZMOWA)

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Od niedawna pracujący rodzice dzieci do lat ośmiu mają nieco więcej praw, które mogą pomóc im w obowiązkach. Uregulowano elastyczny czas pracy, ale nie wszystkie zmiany idą na rękę zatrudnionym. Z nami jest Pani mecenas Zuzanna Rosner-Laskorzyńska kancelaria Squire Patton Boggs Krześniak. Dzień dobry.

ZUZANNA ROSNER-LASKORZYŃSKA, SQUIRE PATTON BOGGS, KRZEŚNIAK: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Jak i o jakie konkretnie ułatwienia mogą ubiegać się pracownicy mający dzieci w wieku do lat ośmiu?

ZR-L: Tacy pracownicy mogą wnioskować, jak już pan redaktor wspomniał o zastosowanie wobec nich elastycznej organizacji pracy. A za tym z kolei kryje się np. praca zdalna, kryje się obniżony, wymiar czasu pracy. Kryje się zastosowanie takich systemów czasu pracy, które mogą ułatwić łączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem, czyli np. system przerywanego czasu pracy, indywidualny rozkład pracy, system pracy weekendowej, skrócony system czasu pracy. Także takie systemy, które pozwalają np. sobie zrobić przerwę długą w ciągu dnia.

MD: Czyli warunkiem tutaj jest wychowanie dziecka do lat ośmiu. Pracodawca nie może się sprzeciwić takiemu żądaniu?

ZMIANY W ELASTYCZNYM CZASIE PRACY. NOWE PRAWA RODZICÓW DZIECI DO 8 ROKU ŻYCIA (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

ZR-L: Nie, to nie jest do końca tak, że się nie może sprzeciwić. Pracodawca po prostu jest zobowiązany do tego, żeby bardzo obiektywnie ocenić taki wniosek. Taki przepis wprost wskazuje, w jakich ramach pracodawca ma się poruszać. To jest konkretnie takie ważenie trochę, to znaczy zarówno pracodawca musi wziąć pod uwagę potrzeby pracownika, powód dla którego on złożył ten wniosek.

Dlatego, że pracownik w ogóle tą przyczynę zastosowania tej elastycznej organizacji pracy wskazuje we wniosku. Ale z drugiej strony pracodawca też ma prawo wziąć pod uwagę potrzeby pracodawcy, konieczność jak to się ładnie mówi: zachowania takiego normalnego toku pracy, organizację pracy i rodzaj pracy tego pracownika. Więc to nie jest taki bezwzględny obowiązek pracodawcy, żeby pozwolić na elastyczną organizację pracy.

MD: Te przepisy weszły w życie 26 kwietnia, kilka tygodni temu, ale mogły nam przepaść ze względu chociażby na święta czy majówkę. Wracając jednak do tych rozwiązań, które wprowadziły zmiany w kodeksie pracy. Czy te nowe rozwiązania możemy je tak interpretować jako sposób unikania zwolnień z pracy, bo to dla wielu pracodawców, którzy zatrudniają rodziców małych dzieci był prawdziwy dramat kiedy szczególnie okres np. chorób powodował, że rodzice brali wolne. Czy to może być rozwiązanie?

ZR-L: Może. Cel tych przepisów jest na pewno taki, żeby ułatwić rodzicom przede wszystkim. No to te przepisy są gdzieś tam ukłonem w kierunku rodziców, ale jednocześnie myślę, że też mają zachęcić rodziców, żeby korzystali z takich rozwiązań, a nie np. znikali z pracy, żeby też utrzymali się na tym rynku pracy. Ale dla pracodawców to zobaczymy, jak to będzie funkcjonowało w praktyce. Te przepisy też mogą pomóc po prostu zaproponować takie rozwiązania, które uszczęśliwią, że tak powiem czy ułatwią życie jednej i drugiej stronie.

MD: Poprawią dobrostan rodziny. Wracając jednak do kwestii takich czysto zasadniczych czy obydwoje rodzice mają prawo do wzięcia takiego elastycznego czasu pracy? Albo takiego zwolnienia, takiego czasu spędzonego z dzieckiem? Czy tylko jedno z rodziców?

ZR-L: Jeżeli chodzi o tę elastyczną organizację pracy, jak najbardziej tak. Oboje rodzice. Ale to w ogóle proszę zobaczyć, że ta kategoria jest szersza. Kodeks tu nie operuje pojęciem (czy przepis te nowy), rodzica, a tylko osoby wychowującej dziecko. Tu bardziej chodzi o ten taki praktyczny aspekt, czy ta osoba rzeczywiście opiekuje się dzieckiem. I tutaj się zwraca uwagę, że to nie musi być nawet taka biologiczna czy formalna więź, na przykład z tytułu przysposobienia, tylko rzeczywiście sprawowanie tej opieki. Ale może być też w drugą stronę. Może być rodzic, który jest biologicznym rodzicem, ale w ogóle się nie zajmuje, nie wychowuje dziecka z różnych przyczyn.

MD: Oczywiście. Przypominamy Państwu również, że zmiana w Kodeksie Pracy przewiduje również 2 dni opieki na dziecko do lat 14 w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. To jest także taka nowość, która została wprowadzona teraz z tymi zmianami. Bardzo dziękuję Pani mecenas za ten komentarz i wyjaśnienie spraw związanych ze zmianami w prawie pracy dla rodziców dzieci do lat ośmiu. Mecenas Zuzanna Rosner-Laskorzyńska, kancelaria Squire Patton Boggs Krześniak. Dziękuję pięknie.

ZR-L: Bardzo dziękuję.

ZMIANY W ELASTYCZNYM CZASIE PRACY. NOWE PRAWA RODZICÓW DZIECI DO 8 ROKU ŻYCIA (ROZMOWA)

komentarzy

3 Comments

 1. Kaja

  23 czerwca 2023 at 12:59

  Przecież to jest fikcja. Wnioskowałam o elastyczne godziny pracy bo wracam właśnie z wychowawczego i szef telefonicznie dał mi odmowę nie uzasadniając niczym. Po co jest taka ustawa skoro my rodzice możemy napisać wniosek a pracodawca nie musi nic. To jest bez sensu. Mam ważne przyczyny żeby pracować w ograniczonym czasie a nie mam takiej możliwości. Co gorsze dostałam stanowisko dużo gorsze od poprzedniego przed urodzeniem dziecka Gdzie będę pracować możliwe na dwie zmiany a nie na jedną dużo więcej obowiązków tylko tyle że nazwa jest taka sama więc nie mogę się tu przyczepić więc po co ta ustawa? Dla kogo? Ona nic nie daje.

 2. KAJA

  23 czerwca 2023 at 10:54

  Czy ta ustawa ma sens? Skoro pracodawca może odmówić

 3. KAJA

  23 czerwca 2023 at 10:10

  Witam to wszystko To jest fikcja. Wnioskowałam o elastyczną godziny pracy bo wracam właśnie z wychowawczego i szef się nie zgodził . Do tego nawet nie powiadomił mnie na papierze tylko słownie telefonicznie. Nie argumentując niczym. Ma prawo odmówić więc odmówia. Kodeks przewiduje że my rodzice możemy złożyć wniosek No i co z tego że możemy złożyć wniosek skoro pracodawca nic nie musi. Co gorsze mam wrócic na stanowisko gdzie jest dużo więcej obowiązków i nawet obowiązuje nie pierwsza zmiana ale też druga zmiana. Nazwa stanowiska jest taka sama więc nie mogę się tego przyczepić ale będzie mi się pracować dużo gorzej obowiązków będzie dużo więcej. Wnioskowałam o krótsze godziny pracy ponieważ samotnie wychowuje dziecko czyli bez męża babci siostry koleżanki i tak dalej bez nikogo, jestem osobą niepełnosprawną umiarkowaną, moje dziecko choruje więc często mnie też nie będzie w pracy. Nie widzę żadnego sensu tej ustawy. Ponieważ zamiast mi być lepiej to trafiam na dużo gorsze stanowisko i będzie mi dużo ciężej więc zastanawiam się żeby się po prostu zwolnić. Może jest rozwiązanie o którym nie wiem?

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: