MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Od niedawna pracujący rodzice dzieci do lat ośmiu mają nieco więcej praw, które mogą pomóc im w obowiązkach. Uregulowano elastyczny czas pracy, ale nie wszystkie zmiany idą na rękę zatrudnionym. Z nami jest Pani mecenas Zuzanna Rosner-Laskorzyńska kancelaria Squire Patton Boggs Krześniak. Dzień dobry.
ZUZANNA ROSNER-LASKORZYŃSKA, SQUIRE PATTON BOGGS, KRZEŚNIAK: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Jak i o jakie konkretnie ułatwienia mogą ubiegać się pracownicy mający dzieci w wieku do lat ośmiu?
ZR-L: Tacy pracownicy mogą wnioskować, jak już pan redaktor wspomniał o zastosowanie wobec nich elastycznej organizacji pracy. A za tym z kolei kryje się np. praca zdalna, kryje się obniżony, wymiar czasu pracy. Kryje się zastosowanie takich systemów czasu pracy, które mogą ułatwić łączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem, czyli np. system przerywanego czasu pracy, indywidualny rozkład pracy, system pracy weekendowej, skrócony system czasu pracy. Także takie systemy, które pozwalają np. sobie zrobić przerwę długą w ciągu dnia.
MD: Czyli warunkiem tutaj jest wychowanie dziecka do lat ośmiu. Pracodawca nie może się sprzeciwić takiemu żądaniu?
ZR-L: Nie, to nie jest do końca tak, że się nie może sprzeciwić. Pracodawca po prostu jest zobowiązany do tego, żeby bardzo obiektywnie ocenić taki wniosek. Taki przepis wprost wskazuje, w jakich ramach pracodawca ma się poruszać. To jest konkretnie takie ważenie trochę, to znaczy zarówno pracodawca musi wziąć pod uwagę potrzeby pracownika, powód dla którego on złożył ten wniosek.
Dlatego, że pracownik w ogóle tą przyczynę zastosowania tej elastycznej organizacji pracy wskazuje we wniosku. Ale z drugiej strony pracodawca też ma prawo wziąć pod uwagę potrzeby pracodawcy, konieczność jak to się ładnie mówi: zachowania takiego normalnego toku pracy, organizację pracy i rodzaj pracy tego pracownika. Więc to nie jest taki bezwzględny obowiązek pracodawcy, żeby pozwolić na elastyczną organizację pracy.
MD: Te przepisy weszły w życie 26 kwietnia, kilka tygodni temu, ale mogły nam przepaść ze względu chociażby na święta czy majówkę. Wracając jednak do tych rozwiązań, które wprowadziły zmiany w kodeksie pracy. Czy te nowe rozwiązania możemy je tak interpretować jako sposób unikania zwolnień z pracy, bo to dla wielu pracodawców, którzy zatrudniają rodziców małych dzieci był prawdziwy dramat kiedy szczególnie okres np. chorób powodował, że rodzice brali wolne. Czy to może być rozwiązanie?
ZR-L: Może. Cel tych przepisów jest na pewno taki, żeby ułatwić rodzicom przede wszystkim. No to te przepisy są gdzieś tam ukłonem w kierunku rodziców, ale jednocześnie myślę, że też mają zachęcić rodziców, żeby korzystali z takich rozwiązań, a nie np. znikali z pracy, żeby też utrzymali się na tym rynku pracy. Ale dla pracodawców to zobaczymy, jak to będzie funkcjonowało w praktyce. Te przepisy też mogą pomóc po prostu zaproponować takie rozwiązania, które uszczęśliwią, że tak powiem czy ułatwią życie jednej i drugiej stronie.
MD: Poprawią dobrostan rodziny. Wracając jednak do kwestii takich czysto zasadniczych czy obydwoje rodzice mają prawo do wzięcia takiego elastycznego czasu pracy? Albo takiego zwolnienia, takiego czasu spędzonego z dzieckiem? Czy tylko jedno z rodziców?
ZR-L: Jeżeli chodzi o tę elastyczną organizację pracy, jak najbardziej tak. Oboje rodzice. Ale to w ogóle proszę zobaczyć, że ta kategoria jest szersza. Kodeks tu nie operuje pojęciem (czy przepis te nowy), rodzica, a tylko osoby wychowującej dziecko. Tu bardziej chodzi o ten taki praktyczny aspekt, czy ta osoba rzeczywiście opiekuje się dzieckiem. I tutaj się zwraca uwagę, że to nie musi być nawet taka biologiczna czy formalna więź, na przykład z tytułu przysposobienia, tylko rzeczywiście sprawowanie tej opieki. Ale może być też w drugą stronę. Może być rodzic, który jest biologicznym rodzicem, ale w ogóle się nie zajmuje, nie wychowuje dziecka z różnych przyczyn.
MD: Oczywiście. Przypominamy Państwu również, że zmiana w Kodeksie Pracy przewiduje również 2 dni opieki na dziecko do lat 14 w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. To jest także taka nowość, która została wprowadzona teraz z tymi zmianami. Bardzo dziękuję Pani mecenas za ten komentarz i wyjaśnienie spraw związanych ze zmianami w prawie pracy dla rodziców dzieci do lat ośmiu. Mecenas Zuzanna Rosner-Laskorzyńska, kancelaria Squire Patton Boggs Krześniak. Dziękuję pięknie.
ZR-L: Bardzo dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV