Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA – NIE PRZEGAP. TERMIN MIJA JUŻ W PONIEDZIAŁEK. CZĘŚĆ 3 Z 3

Zmiana formy opodatkowania – kiedy skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt? Termin mija już w poniedziałek

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Roman Młodkowski, zapraszam bardzo serdecznie na specjalny program BIZNES24, w którym codziennie przyglądamy się zmianom podatkowym, a raczej efektom zmian podatkowych wprowadzonych z początkiem roku w ramach ustaw Polskiego Ładu. Nasz program nazywa się Ład, Podatki i Praktyka a my dziś koncentrujemy się na tym, że są trzy ostatnie dni na zmianę formy opodatkowania. Trzy, bo ci z Państwa, którzy mają profil zaufany i korzystają z cyfrowej, internetowej wersji współpracy, czy załatwiania spraw m.in. w urzędach skarbowych mogą również w weekend dokonać zmiany formy opodatkowania.

Termin, do którego trzeba powiadomić urząd skarbowy, że zmieniamy sposób rozliczania np. skali podatkowej na podatek liniowy, albo na ryczałt mija w poniedziałek. Jeśli nie zamierzamy zmieniać sposobu opodatkowania nie musimy niczego robić. Komu się jednak opłaca a komu nie, zmienić sposób obliczania PIT-u żeby płacić jak najniższy podatek? I w którą stronę? Naszym przewodnikiem kolejny raz jest Aleksander Dyl doradca podatkowy w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Witam bardzo serdecznie.

ALEKSANDER DYL, DORADCA PODATKOWY W KANCELARII OŻÓG TOMCZYKOWSKI: Dzień dobry Panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Wzięliśmy sobie trzy rodziny na warsztat i dzisiaj jest ta trzecia rodzina, której się przyglądamy. Nasz dzisiejszy przykład- to jest jeden partner, jeden rodzic z działalnością gospodarczą i sporymi dochodami, bo 225 tysięcy złotych, na pewno grubo powyżej tego, co zostało nazwane klasą średnią i czemu została udzielona ulga. No i etat drugiego rodzica na poziomie 47 tysięcy złotych rocznie. I do tego czwórka niezarabiających dzieci. I pytanie: jakie są przed nimi możliwości? Chyba, że coś jeszcze mamy do dodania na temat tego, jak podatkowo wygląda ten model rodziny.

AD: Panie redaktorze. To co warto dodać, zaznaczyć, że ten z małżonków, który prowadzi działalność gospodarczą uzyskał dochód w wysokości 225 tys. zł. Przy czym 250 tysięcy złotych to wartość przychodu, który uzyskał a 25 tysięcy złotych to koszty, które poniósł, żeby ten przychód w ogóle powstał. Warto dodać także, że działalność gospodarcza, którą prowadzi ten podatnik uprawniałaby go do stosowania ryczałtu ze stawką 15 procent, czyli tego, który jest właściwy np. dla doradztwa związanego z zarządzaniem, czyli tych wszystkich czynności, w których doradzamy w zakresie finansów, w zakresie marketingu, w zakresie rynku.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Generalnie doradzamy tym podmiotom, które zarządzają. I wybraliśmy akurat tę stawkę i ten zakres działalności gospodarczej ponieważ po prostu jest dość popularny. Jeśli chodzi o tego małżonka, który uzyskuje dochody ze stosunku pracy- mówimy o dochodzie 47 tysięcy. Rzecz jasna przychód 50, a te 3 tysiące to koszty uzyskania przychodu.

RM: Oczywiście. No i teraz jak Pan wspomniał o tych 15 procentach ryczałtu to ja sobie pomyślałem oczywiście od razu, że ha! Tego się chwyćmy. Ale w uporządkowany i spokojny sposób zacznijmy najpierw od skali podatkowej, czyli tego, co jeszcze w 2021 roku było najmniej popularnym rozwiązaniem, szczególnie w tego typu rodzinach, jak ten nasz dzisiejszy przykład.

AD: To bardzo dobry pomysł żebyśmy od niej właśnie zaczęli. Ponieważ wbrew pozorom skala podatkowa w niektórych przypadkach potrafi być nawet opłacalna. Szczególnie w tych przypadkach, w których małżonkowie decydują się na wspólne rozliczenie swoich dochodów, do którego są uprawnieni jeśli są małżonkami i właśnie nie uzyskują dochodów innych, niż te opodatkowane skalą podatkową. To, co jeszcze jest istotne od 2022 roku to to, że po pierwsze pojawia nam się możliwość stosowania ulgi dla rodzin 4+.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Ta ulga odnosi się oczywiście zarówno do podatników, którzy uzyskują dochody opodatkowane skalą podatkową jak liniowy, ryczałtem; bardzo szeroki jest ten katalog podmiotów, które mogą go stosować. Ale łącząc korzystanie z tej ulgi razem ze wspólnym rozliczeniem małżonków dochodzimy do wniosku, że nagle kwota, do której płacimy 17 proc. podatku jest naprawdę dość pokaźna. Szczególnie w tej skali łącznych dochodów gospodarstwa domowego. Przypominając: od początku 2020 roku 17 proc. podatku płacimy do kwoty 120 tysięcy złotych rocznie. Czyli ten próg podatkowy został podniesiony z 85 i pół tysiąca złotych na tę wyższą kwotę.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Co więcej od początku tego roku wzrosła także kwota wolna od opodatkowania, która do tej pory była można powiedzieć, że znikoma. Ponieważ w skrajnych przypadkach wynosiła 8 tysięcy złotych. Wraz ze wzrostem wysokości dochodu spadała do zera. W tej chwili kwota ta dla tych podatników, którzy decydują się na rozliczanie skalą podatkową wynosi 30 tysięcy zł. Więc w końcu jest rynkowa i jakkolwiek uzasadniona. To, co warto dodać to to, że ci podatnicy, którzy rozliczają się skalą podatkową mają także możliwość skorzystania z ulgi dla klasy średniej. Nie dotyczy to tylko tych podatników, którzy uzyskują dochody ze stosunku pracy. Dotyczy również tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą, o ile wybrali tę właśnie metodę opodatkowania.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Co jeszcze warto dodać: że ulga prorodzinna czyli to rozwiązanie- ta ulga na dziecko, która obowiązuje już od wielu, wielu lat jednak szczególnie w przypadku rodziny, która wychowuje czwórkę dzieci jest to istotne, ponieważ kwota ulgi, którą możemy odjąć od podatku należnego do zapłaty to prawie 7 tysięcy złotych w ciągu roku.

RM: Jasne. No to teraz popatrzmy zanim wydamy werdykt. Popatrzmy na drugą opcję czyli sytuację, w której ten nasz dużo zarabiający przedsiębiorca jednak zdecydowałby się pozostać przy podatku liniowym.

AD: Dobrze, że mógłby pozostać. Bo pewnie prawdopodobnie w ubiegłym roku jeszcze właśnie z tego podatku liniowego korzystał. Bo mało kto uzyskując dochód tej wielkości rozliczał się skalą podatkową. Mało komu się to opłacało. To, co przemawia w 2022 roku za korzystaniem z podatku liniowego przez osoby osiągające dochody z działalności gospodarczej to bardziej przyjazny sposób rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ci bowiem podatnicy, którzy osiągają dochody opodatkowane skalą podatkową z działalności gospodarczej odprowadzają składkę jako 9 proc. podstawy opodatkowania.

Natomiast ci, którzy decydują się wybrać podatek liniowy korzystają z niższej stopy wynoszącej 4 i 9 proc. podstawy opodatkowania. Niestety nie mają prawa do korzystania z kwoty wolnej od opodatkowania, nie mogą korzystać z ulgi do klasy średniej, nie mogą wybierać wspólnie się wspólnie z małżonkiem, nie korzystają z ulgi prorodzinnej, ani z ulgi dla rodzin 4+. To ostatnie rozwiązanie- wspomniałem o nim chwilę wcześniej, a może warto dodać parę słów komentarza: Ulga dla rodzin 4+ to rozwiązanie, które pozwala każdemu z małżonków, którzy wychowują czwórkę dzieci wspólnie odliczyć od swojej podstawy opodatkowania nie więcej niż 85 i pół tysiąca złotych rocznie. Więc jest to rzeczywiście materialna kwota.

RM: Spora. No i jeszcze pozostaje ta możliwość, że ten 15 procentowy ryczałt. Krótko jak byśmy poruszyli, bo spodziewam się, że jednak ten ryczałt też nie wygra w naszym małym rankingu…

AD: Króciutko, bo rzeczywiście jak pokażą liczby, które zaraz przedstawimy, ryczałt nie będzie optymalnym sposobem opodatkowania w tym przypadku. Tym niemniej wielu podatników prowadzących działalność gospodarczą w tym roku na tę właśnie metodę opodatkowania się decyduje, ponieważ umożliwia korzystanie z przyjaznego sposobu rozliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Składki- to jest zryczałtowane…

RM: Rozumiem, że gdyby nasz podatnik nie był rodzicem i nie było całej historii ze wspólnym rozliczeniem to prawdopodobnie byłoby to dobre rozwiązanie- to żebyśmy Państwu nie zrobili tej niejasnej sytuacji, prawda?

AD: Dokładnie. Akurat ta sytuacja jest szczególna, ponieważ mamy do tego małżonka, mamy rodziców czwórki dzieci.

CZYTAJ TEŻ: ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA – NIE PRZEGAP. TERMIN MIJA JUŻ W PONIEDZIAŁEK

RM: I zostajemy przy naszym przykładzie.

AD: Zgadza się. Wracając do naszego przykładu…

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

RM: To zobaczmy co nam wychodzi w takim razie z tych trzech możliwości, w których dwie dają dużo korzystniejsze rozwiązanie. Przy okazji szeroko dyskutowanej bardzo nagłówkowo popularnej składki zdrowotnej i całej reszcie kontekstu podatkowego, w którym nasza przykładowa rodzina żyje.

AD: Okazuje się szanowni Państwo, że ta skala podatkowa, która zawsze była wybitnie nieopłacalnym rozwiązaniem dla tych podatników, którzy osiągają dochody w znacznej wysokości łącząc wszelkie obciążenia- czyli zarówno podatek, jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenia społeczne obydwojga małżonków; w takiej sytuacji jak ta, którą opisujemy przynosi nam najniższy poziom opodatkowania, oskładkowania i tych obciążeń.

W tym różnicy w wysokości piętnastu i dwóch tysiąca złotych w ciągu roku. Względem chociażby podatku liniowego, na ryczałt byłby troszkę bardziej opłacalny. Ale trudno tu nie zauważyć tej opłacalności skali podatkowej, spowodowanej przede wszystkim wspólnym rozliczeniem, ulgą dla rodzin wychowujących co najmniej czworo dzieci, oraz kwotami wolnymi od opodatkowania. I korzystają z podwyższonego progu podatkowego.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

RM: Jasne, a zatem w trzech modelach rodziny wyszło nam, że nawet jeśli nie ma dzieci, to i tak ta skala podatkowa przy wspólnym rozliczaniu małżonków była lepszym rozwiązaniem. Mamy też podsumowaną efektywną stopę opodatkowania: popatrzmy może na tą planszę i panie mecenasie bardzo proszę jeszcze, żeby Pan nam opowiedział jak to zinterpretować.

AD: Zinterpretować należy to w ten sposób, że procenty, które widzimy na ekranie właśnie teraz to wartość tego całkowitego kosztu obciążeń w porównaniu do wysokości naszych przychodów, które spoczywają na podatnikach korzystających z tych trzech różnych sposobów opodatkowania. Te 14 i 8 proc. przy skali podatkowej wygląda zaskakująco na pierwszy rzut oka, ale biorąc pod uwagę te wszystkie preferencje o których wcześniej wspomnieliśmy okazuje się, że do takiej stopy oprocentowania może dojść.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Wydaje mi się, że warto podsumować to takim… może nie przestrogą, ale po prostu zwrócenie uwagi na to, że w każdej sytuacji w której chcemy wybrać optymalny sposób opodatkowania powinniśmy przeliczyć wszystkie liczby i sprawdzić, czy rzeczywiście w naszej sytuacji to rozwiązanie, które pozornie wydaje się najbardziej rozsądne, najbardziej efektywne rzeczywiście takie jest. No bo ta skala podatkowa, która wydaje się kompletnie nieopłacalna w tych przypadkach powinniśmy wyjść na plus.

RM: Właśnie zaczęła być dla niektórych opłacalna. Aleksander Dyl – doradca podatkowy w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Dziękuję serdecznie.


Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!