Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA – KIEDY SKALA PODATKOWA – CZĘŚĆ 1 Z 3 (ROZMOWA)

Zmiana formy opodatkowania – kiedy skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt? W trzech odcinkach programu Ład, Podatki i Praktyka postaramy się pomóc na przykładzie trzech rodzin o różnych dochodach.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Zmiana formy opodatkowania – CZĘŚĆ 1 Z 3

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Oglądają państwo Ład, Podatki i Praktykę- specjalny program BIZNES24, w którym przyglądamy się zmianom podatkowym jakie weszły z początkiem tego roku w ramach Polskiego Ładu. O tych zmianach bardzo wielu doradców podatkowych mówi, że są bardzo szczególne, bo ze względu na bardzo wielką liczbę różnych możliwych kombinacji nie da się właściwie powiedzieć jakie rozwiązania dla jakiej grupy podatników byłyby dobre.

Pomyśleliśmy sobie więc, że być może warto posłużyć się często wykorzystywanym przez dziennikarzy sposobem pokazywania rzeczywistości, czyli przykładami. Dlatego dziś we czwartek i w piątek w Ładzie, Podatkach i Praktyce będziemy pokazywali Państwu trzy różne modele rodzin i zastanawiali się wspólnie z naszym gościem nad tym jak powinny się te rodziny opodatkować. Naszym gościem i ekspertem i przewodnikiem przez meandry zmian podatkowych jest dziś pan Aleksander Dyl – doradca podatkowy w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Witam bardzo serdecznie Panie mecenasie.

ALEKSANDER DYL, SENIOR ASSOCIATE, DORADCA PODATKOWY W KANCELARII OŻÓG TOMCZYKOWSKI: Dzień dobry Panu, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Modelowa rodzina nr 1 – FIRMA + BRAK DZIECI

RM: Wzięliśmy sobie na początek, na to pierwsze nasze spotkanie taką dosyć nietypową w sumie rodzinę, w której jedna osoba zarabia, a druga nie. Ale żeby było oryginalniej  zarabia nie na etacie, a w postaci działalności gospodarczej. Bo chcemy zobaczyć czy podatek liniowy, który do tej pory był świetnym rozwiązaniem ma w ogóle jeszcze jakąkolwiek rację bytu. To może zacznijmy Panie Aleksandrze od tego jak sobie wyobraziliśmy tę naszą przykładową rodzinę dla tego pierwszego, środowego case’u.

AD: Wyobraziliśmy ją sobie Szanowni Państwo jako rodzinę, w której jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, przyjęliśmy, że jego roczny dochód z tego tytułu to 135 tys. zł z czego przychód to 150 000 a koszty jego uzyskania to 15 tys. zł. Założyliśmy też, że zakres działalności gospodarczej, którą prowadzi małżonek pozwalałby mu na stosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 15 proc. – czyli taką, która odpowiada np. działalności gospodarczej w zakresie doradztwa związanego z zarządzaniem finansami- strategicznym, marketingowym, itd ,itd… Przyjęliśmy również, że ten drugi małżonek nie osiąga żadnych dochodów a także, że małżonkowie nie posiadają dzieci.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Zmiana formy opodatkowania – kiedy skala podatkowa?

RM: Jasne. No i teraz przyjmijmy sobie, że postanowili się rozliczać przy skali podatkowej. I jak będą wychodzili biorąc pod uwagę, że mieliby 17 procentowy PIT do 120 tysięcy złotych rocznie? A 32 procent powyżej tej kwoty – składka zdrowotna – 9 proc. podstawy opodatkowania?

AD: Przede wszystkim skorzystanie z tej skali podatkowej umożliwia nam w ogóle wspólne rozliczenie małżonków, ponieważ w przypadku gdy ktoś, kto prowadzi działalność gospodarczą rozlicza dochody z tego tytułu z wykorzystaniem podatku liniowego 19 procent, czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych to w ogóle nie ma możliwości rozliczenia wspólnego z małżonkiem.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Podczas gdy korzyści ze skali podatkowej, tej zmodyfikowanej wraz z początkiem 2022 roku, czyli w której próg podatkowy został ustanowiony na poziomie 120 tys. złotych a nie tych 85 z kawałkiem, które były wcześniej, a także z nową kwotą wolną, która teraz już wynosi 30 tys. zł a nie te dotychczasowe 8005, albo jeszcze mniej w zależności od tego jaki poziom dochodów ktoś w ogóle osiągnął sprawia, że małżonek, który zdecyduje się na rozliczanie tą skalą podatkową pomimo że wydaje się, że może nie jest to aż tak atrakcyjne- to po podsumowaniu liczb wszystkich, po uwzględnieniu tego, że drugi małżonek nie osiąga żadnych dochodów nagle okazuje się, że skala podatkowa może być atrakcyjna.

RM: Jasne i jesteśmy pewni że z tej ulgi dla klasy średniej będą mogli skorzystać? Bo co do tego na przełomie roku były pewne wątpliwości?

AD: Były pewne wątpliwości, rzeczywiście. Zgodnie z tym stanowiskiem, które teraz się przyjmuje za wydaje się, że najbardziej prawidłowe, wątpliwości zawsze będą- te przepisy są po prostu bardzo nieprecyzyjnie napisane i trudno mówić(…)

RM: Będą wątpliwości dopóki pierwszy raz się nie rozliczymy i nie zobaczymy co powiedzą urzędy skarbowe.

AD: Zgodzę się. Tutaj czekamy i zobaczymy co będzie się działo w przyszłym roku jak już rzeczywiście będziemy PITy składali za 2022 drugi rok. Natomiast przyjmując ten wariant taki powiedzmy, że bezpieczny, rozsądny ten, który da się jakoś wywnioskować z przepisów- to ulga dla klasy średniej w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków może być stosowana w ten sposób, że sumujemy dochody obydwu małżonków- w tym przypadku mówimy o dochodach tylko jednego małżonka, bo drugi ma zero. Więc bierzemy łączny dochód – 135 tys. zł, dzielimy go przez 2 i jeśli wyjdzie nam że mieścimy się wtedy w tym przedziale ulgi dla klasy średniej- to wtedy każdy z małżonków oddzielnie może z tej ulgi korzystać.

W tym przypadku korzystać z niej będzie tylko jeden małżonek, bo tylko on ma jakikolwiek dochód. Tym niemniej, jeśli samodzielnie wysokość uzyskiwanych przez niego dochodów nie pozwalałaby na korzystanie z tej ulgi, no bo po 135 tys. nie mieściło by się w tym progu ulgi dla klasy średniej.

Zmiana formy opodatkowania – kiedy podatek liniowy?

RM: To jest oczywiście do przodu w takiej sytuacji wspólnego rozliczenia. Zostawmy sobie tę samą parę z zarabiającym 135 tysięcy rocznie jednym partnerem, czy partnerką- bo to przecież kobieta może być tą zarabiającym osobą, dlaczego nie. I zastanówmy się jakby wychodziły możliwości działania gdyby jednak próbować się zdecydować na pozostanie przy podatku liniowym. Z czego możemy korzystać? Co staje się niedostępne?

AD: Przy podatku liniowym podstawowym czymś, co tracimy jest w ogóle możliwość tego wspólnego rozliczenia. Tak, jak wspomniałem ze wspólnego rozliczenia małżonków mogą korzystać wyłącznie te małżeństwa, w których żaden z małżonków nie uzyskuje przychodów opodatkowanych podatkiem liniowym, bądź podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych. Co więcej: kiedy małżonek prowadzący działalność gospodarczą rozlicza się podatkiem liniowym traci w ogóle prawo do korzystania z ulgi dla klasy średniej, bo ta z założenia przysługuje wyłącznie osobom, które mają dochody z pracy albo tym osobom, które prowadzą działalność gospodarczą ale rozliczają dochody z tego tytułu z zastosowaniem skali podatkowej.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

W przypadku podatku liniowego tracimy też tę bardzo istotną i bardzo ważną możliwość korzystania z kwoty wolnej od opodatkowania. Ta kwota, w wysokości 30 tysięcy złotych rocznie- to wysoka kwota i w końcu urynkowiona- ona ma zastosowanie wyłącznie do tych przychodów, które są opodatkowane skalą podatkową, czyli na przykład działalnością gospodarczą skalą opodatkowaną, czy umowy o pracę, zlecenia, itd, itd.

Zmiana formy opodatkowania – kiedy ryczałt?

RM: Jasne. I w obliczu też problemu braku ulgi dla klasy średniej i braku wspólnego rozliczenia rozumiem, że w zasadzie, być może to się na koniec tygodnia okaże, że w ogóle już nie istnieje powód, dla którego warto byłoby mieć podatek liniowy, ale na pewno w tym modelu ten podatek liniowy nie ma sensu. No i jeszcze pytanie o ryczałt: Jak w takim modelu byśmy wychodzili?

AD: W przypadku ryczałtu ponownie nie mamy do czynienia z żadną kwotą wolną od opodatkowania. Ponownie nie mamy możliwości stosowania ulgi do klasy średniej. Tak samo nie możemy korzystać z tego wspólnego rozliczenia małżonków. Ten ryczałt może być atrakcyjny dla tych podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą w takim zakresie, która umożliwia korzystanie z jednej z tych niższych stawek ryczałtu. Tutaj w przykładzie przyjęliśmy 15 procent – taką dość popularną stawkę, bo doradztwo związane z zarządzaniem jest rzeczywiście często przedmiotem działalności gospodarczej.

Tym niemniej te stawki ryczałtu dla różnych zakresu działalności gospodarczej bywają niejednokrotnie bardziej atrakcyjne. Mamy stawki rozpoczynające się od dwóch proc. przychodów, przez 3, 5,5, itd, itd. Do 15-17 proc. w najbardziej nieprzyjaznym wariancie dla osób, które wykonują wolne zawody. Te stawki ryczałtu zależą od zakresu działalności gospodarczej. Jeśli więc ktoś prowadzi taką działalność gospodarczą, która umożliwiłaby mu korzystanie z niższej stawki ryczałtu a ponadto nie ponosi aż tak dużych kosztów uzyskania przychodu, no bo to też od tego zależy, czy te pozostałe sposoby opodatkowania się opłacają, to ten ryczałt może być atrakcyjny.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Ryczałt może być też atrakcyjny z uwagi na samo to, jak się składkę zdrowotną w jego przypadku liczy. Ponieważ w przeciwieństwie do opodatkowania skalą podatkową, czy podatku liniowego dla działalności gospodarczej ta składka zdrowotna wcale nie będzie zależna od wysokości dochodów, które dana osoba osiąga. Ona jest ustalona ryczałtowo na trzech poziomach- na trzech poziomach zależnych od przychodu.

Przy przychodzie poniżej 60 tysięcy złotych rocznie ta składka wynosi raptem 330 złotych miesięcznie. Potem taki, pewnie jednym z najczęstszych przedziałów, w którym będą poruszali się podatnicy prowadzący działalność gospodarczą – czyli przychód pomiędzy 60 tysięcy złotych rocznie a 300 tysięcy złotych rocznie mamy składkę zdrowotną na poziomie 560 złotych miesięcznie. Nie jest to aż tak wysokie obciążenie jak to, które może pojawić się przy opodatkowaniu skalą podatkową.

CZYTAJ TEŻ: WYKUP SAMOCHODU PO LEASINGU W POLSKIM ŁADZIE (ROZMOWA)

RM: I teraz następuje fascynujący punkt kulminacyjny. Musimy Państwu pokazać planszę, na której zestawiliśmy w którym modelu ta nasza para z jedną osobą zarabiającą na działalności gospodarczej 135 tysięcy złotych rocznie. I jak oni we dwójkę, czy też ona pojedynczo wyjdzie z opodatkowaniem- czyli na co powinni się zdecydować.

AD: Tak, wychodzi nam, że ta skala podatkowa, która do tej pory była tak nieatrakcyjna i rzadko stosowana przez przedsiębiorców nagle może okazać się nawet opłacalna pomimo tego, że ta stopa składki na ubezpieczenie zdrowotne jest najmniej atrakcyjna przy skali podatkowej. I pomimo tego, że te 32 procent podatku nie brzmią specjalnie przekonująco. Ale w sytuacji, w której mamy dwoje podatników- małżeństwo, z których jeden tylko uzyskuje dochody, relatywnie wysokie dochody a drugi żadnych nie uzyskuje, no to nagle korzystamy z tych benefitów. To znaczy ze wspólnego opodatkowania, z tego, że wspólnie korzystamy z podwojonego tak naprawdę progu podatkowego. Korzystamy też w pewien sposób z dwóch kwot wolnych od opodatkowania. Więc skala podatkowa wtedy staje się opłacalna.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

RM: Wtedy się staje się opłacalna. To była dzisiejsza rodzina. W kolejnym programie przyjrzymy się rodzinie z dwójką dzieci, gdzie oboje partnerzy zarabiają, a później będzie rodzina wielodzietna ale z dużymi dochodami. Zapraszamy na nasze kolejne spotkania, naszym gościem i ekspertem był Aleksander Dyl- doradca podatkowy w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Dziękuję bardzo.


Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!