Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA – NIE PRZEGAP. TERMIN MIJA JUŻ W PONIEDZIAŁEK

Zmiana formy opodatkowania – kiedy skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt? Termin mija już w poniedziałek

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Roman Młodkowski, witam bardzo serdecznie w programie Ład Podatki i Praktyka- w specjalnym programie BIZNES24, w którym codziennie przyglądamy się efektom zmian wprowadzonych z początkiem roku w ramach ustaw podatkowych Polskiego Ładu. Te ustawy wprowadziły bardzo wiele różnych możliwości rozliczeń i bardzo wiele zmiennych. Tak dużo, że trudno jest opowiedzieć o tym komu co się opłaca na zasadzie grup. Właściwie każdy przypadek wymaga odrębnego analizowania- tak bardzo często mówią nam doradcy podatkowi.

Postanowiliśmy więc popatrzeć na kilka takich modelowych, jak nam się wydaje rodzin, żeby ocenić w jakiej formie opodatkowania być może Państwu najbardziej się opłaca. Wczoraj rozmawialiśmy o takiej rodzinie, która nie ma dzieci- jest dwójka dorosłych, z których jedno pracuje a drugie nie pracuje. To pracujące, we wczorajszym przykładzie prowadziło działalność gospodarczą. Dzisiaj jedna osoba prowadzi działalność gospodarczą, druga pracuje na etacie i mają dwójkę dzieci. A naszym gościem i przewodnikiem po meandrach podatkowych jest Aleksander Dyl – doradca podatkowy w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Witam bardzo serdecznie.

ALEKSANDER DYL, DORADCA PODATKOWY W KANCELARII OŻÓG TOMCZYKOWSKI: Dzień dobry Panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Modelowa rodzina nr 1 – DZIAŁALNOŚĆ + ETAT + DZIECI

RM: Jest Pan z nami dzisiaj, podobnie jak w poprzednim programie. No dobrze. Więc to, czego jeszcze nie powiedziałem o naszej modelowej, dzisiejszej rodzinie to to, że dzieci nie pracują. Czyli są w wieku przedprodukcyjnym, a ich rodzice zarabiają: 135 tysięcy złotych – rodzic, który prowadzi działalność gospodarczą i 50 tysięcy złotych ten rodzic, który jest na etacie. Nie jest to specjalnie wysoki etat. Być może właśnie ten rodzic jest obciążony trudami w większym stopniu prowadzenia domu i zajmowania się dziećmi, stąd niższe wynagrodzenie, czasem tak w życiu bywa. Czy jest coś, co powinniśmy na wstępie jeszcze o tej rodzinie opowiedzieć, żeby ten przykład był bardziej namacalny?

AD: Myślę że tak. Myślę, że to co przede wszystkim wymaga doprecyzowania jeszcze, to że ten małżonek, który prowadzi działalność gospodarczą; przyjęliśmy, że jego dochód to 135 tysięcy złotych z zastrzeżeniem, że przychód to 150 tysięcy złotych a koszty jego uzyskania to 15 tysięcy zł. Ta informacja jest ważna z perspektywy porównywania poszczególnych osób sposobu opodatkowania.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

A więc więc warto zaznaczyć, że założyliśmy także zakres działalności gospodarczej którą prowadzi ten małżonek uprawniał by go do stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 15 procent – czyli tego, który jest właściwy np. dla doradztwa związanego z zarządzaniem, które obejmuje chociażby doradztwo związane z finansami, zarządzaniem strategicznym, czy marketingiem. Więc dość popularna kategoria doradztwa, dość szeroka kategoria, która dotyczy (…) podatników.

RM: Czyli jest takim przedsiębiorcą będącym członkiem zarządu jakiejś firmy np…

AD: Potencjalnie, aczkolwiek nie tylko. Tutaj mówimy o wszystkich osobach, które gdzieś tam doradzają w zarządzaniu. Nawet nie tyle tylko samych członków zarządu co również różnej maści doradcach, których angażują do prowadzenia swoich spraw i do wsparcia ich w tym bieżącym zarządzaniu danego przedsiębiorstwa.

Zmiana formy opodatkowania – kiedy skala podatkowa?

RM: Jasne. Dobra, widzimy ten model z tą dwójką dzieci. Mam nadzieję, że to szczęśliwa, zadowolona rodzina. No i teraz zobaczmy jak wyglądają ich możliwości rozliczeń w przypadku gdyby zdecydowali się na skalę podatkową.

AD: Tak. Gdyby decydowali się na skalę podatkową… bo ten małżonek, który uzyskuje dochody z umowy o pracę nie bardzo bo jego dochody z założenia są opodatkowane skalą podatkową. Więc u niego jest to stały sposób opodatkowania. Natomiast ten, który prowadzi działalność gospodarczą może oczywiście wybierać pomiędzy skalą podatkową, pomiędzy podatkiem liniowym 19 procent, oraz pomiędzy tym ryczałtem o którym zdążyłem już delikatnie wspomnieć. Tak, mówimy tu i teraz: Ważne, bo termin na wybór ewentualnego, innego sposobu opodatkowania upływa 21 lutego. Więc najbliższy poniedziałek- mamy jeszcze chwilę czasu na podjęcie innej decyzji, jeśli do tej pory zastosowaliśmy inny sposób opodatkowania.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Opodatkowanie skalą podatkową oznacza ni mniej, ni więcej jak to, że nasze dochody do wysokości 120 tys. złotych rocznie od tego roku podlegają opodatkowaniu 17 procentową stawką PIT-u. Natomiast nadwyżka powyżej tej kwoty podlega opodatkowaniu stawką 32 proc. Z perspektywy składki zdrowotnej, czyli tego co dużo przeszło zmian dla przedsiębiorców z początkiem 2022 roku- to osoby, które uzyskują dochody opodatkowane skalą podatkową odprowadzają składkę zdrowotną jako 9 procent od podstawy opodatkowania.

Osoby, które rozliczają się skalą podatkową mają możliwość korzystania z kwoty wolnej od opodatkowania, która od początku tego roku została podniesiona do w końcu tych rynkowych powiedzmy, bardziej urynkowionych przynajmniej w stosunku do poprzednich kwot 30 tysięcy złotych rocznie. Osoby, które korzystają z opodatkowania skalą podatkową mogą rozliczać się z zastosowaniem nowej ulgi dla klasy średniej. Mogą korzystać ze wspólnego rozliczenia małżonków, oraz mogą korzystać z ulgi prorodzinnej, która jest istotna skoro podatnicy posiadają dwójkę dzieci.

Zmiana formy opodatkowania – kiedy podatek liniowy?

RM: Jasne. Tak wyglądają możliwości w przypadku skali podatkowej. Co z liniowym dla tego przedsiębiorcy? Słuszna uwaga, że kto jest na etacie to ma po prostu skalę i już.

AD: Osoba, która zdecyduje się na pozostanie (…) Zapewne ktoś, kto osiąga dochody w wysokości 135 tysięcy złotych rocznie do zeszłego roku rozliczał się podatkiem liniowym podatek- ten to 19 proc. Składka zdrowotna jest troszkę niższa niż w przypadku skali podatkowej: tutaj mamy 4,9% proc. podstawy opodatkowania jest 9%. Ale jednocześnie nie mamy możliwości korzystania z kwoty wolnej od opodatkowania, czyli tracimy 30 tys. zł które mogłoby nie podlegać opodatkowaniu. Nie mamy możliwości stosowania ulgi dla klasy średniej, czyli tego rozwiązania, które w pewnym stopniu łagodzi dotkliwość zmian w składkach zdrowotnych. Nie mamy również możliwości korzystania ze wspólnego rozliczania małżonków, ani korzystania z ulgi prorodzinnej.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Zmiana formy opodatkowania – kiedy ryczałt?

RM: Jasne. Co by trochę implikowało że tak: ci, którzy są najbardziej oburzeni i dotknięci tą nieodliczalnością składki zdrowotnej, która de facto funkcjonuje ekonomicznie jako podwyżka i mogliby pomyśleć sobie: a to super, to ja sobie utnę tutaj, będę miał cztery i dziewięć zamiast dziewięciu- w tym modelu, kiedy jest małżonek, są dzieci będą prawdopodobnie tracić. Bo szeregu innych korzyści nie będą mieli. Co pewnie zaraz wyjdzie nam w podsumowaniu. No i trzecia możliwość- to jest ten rodzic zarabiający 135 tys. rocznie, mogący skorzystać z ryczałtu 15 procentowego. Jakie wtedy ma możliwości przed sobą?

AD: Te możliwości to przede wszystkim w ogóle możliwość korzystania z tego ryczałtu z 17 procentową stawką, jeśli taki rodzaj działalności gospodarczej wprowadził, czy 15 procentową stawką, jeśli łapałałby się na to rozwiązanie związane z zarządzaniem. Podatek ten płaci się od przychodu a nie od kosztów, więc jest to rozwiązanie atrakcyjne głównie dla tych przedsiębiorców, którzy nie ponoszą wysokich kosztów uzyskania przychodu, bo sama natura podatku przychodowego uniemożliwia uwzględnienie tego, że ponoszą jakiekolwiek koszty uzyskania przychodu. W zamian za to dostają atrakcyjne zasady naliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Składki te tak, jak przy skali podatkowej, czy w podatku liniowym są naliczane od podstawy opodatkowania jako procent- tutaj dla ryczałtowców są już w kwocie stałej, kwocie stałej w trzech różnych wariantach dla  przychodu, który nie przekracza 60 tysięcy złotych rocznie składka zdrowotna to raptem 336 zł miesięcznie. Dla tych przedsiębiorców, których przychód mieści się w widełkach pomiędzy 60 tysięcy złotych rocznie a 300 tysięcy złotych rocznie mamy składkę zdrowotną wynoszącą około 560 złotych miesięcznie.

RM: No i właśnie tu się mieści ten nasz przykład, rozumiem.

AD: Dokładnie. Dokładnie tutaj. Natomiast po przejściu na ryczałt miałby te 560 zł miesięcznie. Natomiast nie ma kwoty wolnej od opodatkowania, nie ma ulgi bezpośredniej, nie ma możliwości korzystania ze wspólnego rozliczenia małżonków, które jest szczególnie istotne w naszym przypadku, no bo ten drugi małżonek nie osiąga tak wysokich dochodów. Więc warto rozważyć, czy aby na pewno takie wspólne rozliczenie- skala podatkowa nie byłaby opłacalna. Bo tak, jak przyjmowaliśmy okazuje się że mogłoby być.

RM: No właśnie. I zaraz pokażemy Państwu planszę, na której podsumujemy te trzy różne modele. Zaznaczymy sobie tylko jeszcze, że gdyby ten nasz przedsiębiorca nie miał żony i dzieci, no to pewnie właśnie ryczałt byłby najlepszym dla niego rozwiązaniem. No ale ma rodzinę. I znowu właśnie tutaj wychodzi rzecz nieoczywista.

AD: Zgadza się Panie redaktorze. Ta skala podatkowa do tej pory raczej była traktowana odrobinę po macoszemu. Bo ona rzadko kiedy komu się opłacała – ten podatek 32 procentowy z automatu zniechęcał, mało kto, kto jest przedsiębiorcą i uzyskuje dochody o określonej wysokości decydował się na korzystanie z tego sposobu rozliczenia.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

Natomiast w tym roku, od kiedy mamy podniesiony próg podatkowy i ta kwota już to nie jest 85 tysięcy z kawałkiem tylko 120 tysięcy złotych, dodatkowo mamy wysoką kwotę wolną, która wynosi tak, jak mówiłem: 30 tysięcy złotych rocznie, oraz ulgę dla klasy średniej- to w sytuacji, w której dwoje małżonków zarabia na różnym poziomie i jeden z nich ma dochody wyższe, drugi ma dochody znacznie niższe i dużo jeszcze brakuje mu do tego miejsca, od którego zacząłby płacić podatek z wyższą stawką procentową, warto żeby przeanalizowali, czy przypadkiem nie opłaci im się skala podatkowa. Bo często jest tak, że rzeczywiście wyjdzie na to, że skala podatkowa jest znacznie bardziej opłacalna.

CZYTAJ TEŻ: ULGA NA ZŁE DŁUGI – TŁUMACZYMY ZASADY (ROZMOWA)

RM: Tak. I teraz pokazujemy Państwu jakby odwrotność słupków. Czyli tutaj widać efektywną skalę opodatkowania, która w przypadku skali podatkowej wychodzi w tym naszym modelu najlepiej. W modelu, w którym mamy dwójkę rodziców z dwójką dzieci. Jednego małżonka, jednego rodzica zarabiającego 50 tysięcy złotych miesięcznie na etacie, a drugiego 135 tysięcy w postaci działalności gospodarczej.

AD: Zgadza się. Ta łączna stawka opodatkowania, oskładkowania- wszystkich tych obciążeń publicznoprawnych przy skali podatkowej wychodzi nam najbardziej atrakcyjnie. Głównie z uwagi na to, że obydwoje małżonków korzystają wtedy z kwot wolnych od opodatkowania, łącznie płacą podatek względnie dwie stawki, bo ich łączny dochód po zsumowaniu, podzieleniu przez dwa, dalej mieści się w tym pierwszym przedziale podatkowym. Korzystają z ulgi dla klasy średniej, z której przed wspólnym rozliczeniem korzystać nie mogli. Ponieważ jeden małżonek był poniżej progu, drugi powyżej- nagle teraz, jak się rozliczają wspólnie to mogą z niej korzystać. I wychodzi na to, że po prostu skala podatkowa będzie najbardziej rozsądnym wyborem dla tego przedsiębiorcy.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA - NIE PRZEGAP. TERMIN MIJA JUŻ W PONIEDZIAŁEK

RM: Tak jest. A ten zielony znak zapytania, który Państwu pokazaliśmy na planszy to właśnie dotyczy naszego spotkania kolejnego, w którym przyjrzymy się rodzinie z czwórką dzieci i dużymi dochodami, których oczywiście wszystkich Państwu serdecznie życzymy. Aleksander Dyl – doradca podatkowy w kancelarii Ożóg Tomczykowski był naszym przewodnikiem. Dziękuję serdecznie.

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA

AD: Dziękuję również.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA - NIE PRZEGAP. TERMIN MIJA JUŻ W PONIEDZIAŁEK

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co kredytów we franku szwajcarskim mogą zrobić po restrukturyzacji Getin Banku rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Jackem Czabańskim, adwokatem.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O spadku notowań szwajcarskiego Credit Suisse rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Adamem Drozdowskim, zarządzającym InValue Multi-Asset.

POLSKA

Szalony wzrost Medicalgorithmics na GPW - spółka zamknęła dzień ze wzrostem o blisko 60%.

POLSKA

Wskaźnik PMI, obrazujący koniunkturę w polskim przemyśle, piąty miesiąc z rzędu znajduje się poniżej ważnej granicy 50 punktów. Wynik okazał się jednak lepszy od...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: