Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

ZŁOTY BEZ REAKCJI NA STARCIE PREMIERA Z EUROPARLAMENTARZYSTAMI

Powiązane artykuły:

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył dziś w Europarlamencie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym. Premier przekonywał, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie może orzekać ws. ustroju sądów w Polsce – ponieważ Polska nie przekazała Unii takiej kompetencji. Przywoływał również szereg wyroków trybunałów konstytucyjnych innych państw wspólnoty, które również orzekały o konstytucji krajowych nad prawem unijnym.

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odpowiadał m.in. Manfred Weber z Europejskiej Partii Ludowej, który podkreślał, że powodem zarzutów o brak praworządności w Polsce nie jest takie, czy inne orzeczenie Trybunału Konsytucyjnego. Ale fakt, że TK i część sądownictwa są uzależnione od władzy wykonawczej, a rząd zmierza do całkowitego uzależnienia sędziów od swojej woli.

Europarlament może dziś ponownie wezwać Komisję Europejską do szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości w odniesieniu do budżetu UE i wszczęcia przeciwko rządowi w Warszawie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego – podano w komunikacie prasowym opublikowanym przed debatą. Ostateczne głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na najbliższy czwartek.

ZŁOTY BEZ REAKCJI NA STARCIE PREMIERA Z EUROPARLAMENTARZYSTAMI
Premier Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim, (C) European Union 2021

Debata w europejskim parlamencie to następstwo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. TK po rozpoznaniu wniosku premiera Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

W skierowanym wczoraj liście do unijnych przywódców premier Morawiecki pisał o lojalności Polski wobec Unii Europejskiej i zagrożeniach jakie w jego ocenie stoją przed wspólnotą. Premier zadeklarował chęć dialogu z państwami Unii Europejskiej.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

ZŁOTY BEZ REAKCJI NA STARCIE PREMIERA Z EUROPARLAMENTARZYSTAMI

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV


Poprzedni artykuł
Następny artykuł