Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

ZŁOTY BEZ REAKCJI NA STARCIE PREMIERA Z EUROPARLAMENTARZYSTAMI

Złoty stabilnie słaby we wtorek – euro kosztuje o 10:30 4.573 zł, frank 4.265 zł, a dolar 3.925 zł. Komisja Europejska może dziś w Strasbourgu otrzymać od Parlamentu Europejskiego polityczne uzasadnienie wstrzymania dla Polski nie tylko pieniędzy z unijnego funduszu odbudowy, ale również wszystkich pozostałych dotacji.

ZŁOTY BEZ REAKCJI NA STARCIE PREMIERA Z EUROPARLAMENTARZYSTAMI
Premier Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim, (C) European Union 2021

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył dziś w Europarlamencie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym. Premier przekonywał, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie może orzekać ws. ustroju sądów w Polsce – ponieważ Polska nie przekazała Unii takiej kompetencji. Przywoływał również szereg wyroków trybunałów konstytucyjnych innych państw wspólnoty, które również orzekały o konstytucji krajowych nad prawem unijnym.

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odpowiadał m.in. Manfred Weber z Europejskiej Partii Ludowej, który podkreślał, że powodem zarzutów o brak praworządności w Polsce nie jest takie, czy inne orzeczenie Trybunału Konsytucyjnego. Ale fakt, że TK i część sądownictwa są uzależnione od władzy wykonawczej, a rząd zmierza do całkowitego uzależnienia sędziów od swojej woli.

Europarlament może dziś ponownie wezwać Komisję Europejską do szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości w odniesieniu do budżetu UE i wszczęcia przeciwko rządowi w Warszawie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego – podano w komunikacie prasowym opublikowanym przed debatą. Ostateczne głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na najbliższy czwartek.

ZŁOTY BEZ REAKCJI NA STARCIE PREMIERA Z EUROPARLAMENTARZYSTAMI
Premier Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim, (C) European Union 2021

Debata w europejskim parlamencie to następstwo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. TK po rozpoznaniu wniosku premiera Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

W skierowanym wczoraj liście do unijnych przywódców premier Morawiecki pisał o lojalności Polski wobec Unii Europejskiej i zagrożeniach jakie w jego ocenie stoją przed wspólnotą. Premier zadeklarował chęć dialogu z państwami Unii Europejskiej.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

W pierwszym tygodniu lutego Komisja Europejska ogłosi zablokowanie wszystkich pieniędzy dla Polski - twierdzi agencja Bloomberg powołując się na źródła zorientowane w negocjacjach między...

UE

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem "Financial Times" zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, "przystawiając jej pistolet do głowy". Wezwał Brukselę, by...

UE

Unia Europejska zacznie się rozpadać, jeśli nie zakwestionuje orzeczenia polskiego Trybunału konstytucyjnego ws. wyższości prawa polskiego nad europejskim. To opinia wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viery...

BIZNES I POLITYKA

Co dziesiąte gospodarstwo domowe będzie otrzymywać prawdopodobnie dopłaty do prądu, być może również do gazu. Tak twierdzi Dziennik Gazeta Prawna powołując się na źródła...