Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

ZŁE WIEŚCI DLA FRANKOWICZÓW

Nie tylko Amerykanie ostro podnoszą stopy procentowe. By walczyć z rozprzestrzeniającą się inflacją na podobny ruch zdecydowali się także Brytyjczycy i Szwajcarzy.

ZŁE WIEŚCI DLA FRANKOWICZÓW

Zaskoczeniem dla rynków okazał się przede wszystkim ruch ze strony Helwetów.
Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się bowiem podnieść swoje główne stopy procentowe o 50 punktów bazowych: z minus 0,75 proc. do minus 0,25 proc.
To pierwsza podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii od blisko 15 lat.
Jak napisał w komunikacie tamtejszy bank centralny: Zaostrzenie polityki pieniężnej ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się inflacji na kolejne towary i usługi w Szwajcarii. W czerwcu inflacja konsumencka w Szwajcarii wyniosła 2,9 procent, najwięcej od 13 lat.
Nieoczekiwana podwyżka stóp w Szwajcarii to zła wiadomość dla polskich kredytobiorców spłacających kredyty hipoteczne nominowane we franku. Po decyzji SBN kurs franka skoczył z poziomu 4,49 do 4,65 i w piątek rano utrzymywał się na poziomie ponad 4 zł 62 grosze.
Mniejszym zaskoczeniem dla rynku okazała się podwyżka stóp procentowych na Wyspach Brytyjskich gdzie Bank Anglii piąty raz z rzędu podniósł główną stopę procentową – tym razem o 25 pb do 1,25 proc.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

Bez kategorii

Czesi znów podnoszą stopy procentowe i to mocniej niż oczekiwał rynek, bo o 1.25% do poziomu 7%. Stopy w Czechach mocno w górę –...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Prof. Henryk Wnorowski jest gościem Marcina Dobrowolskiego, który szuka odpowiedzi na pytanie, jak wysoko RPP podniesie stopy.

ŚWIAT

Bank Japonii utrzymał ujemne stopy - główna stopa procentowa pozostała na poziomie -0.1%.

%d bloggers like this: