Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNOWACJE

ZE PAK CORAZ BLIŻEJ BUDOWY WYTWÓRNI WODORU

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin coraz bliżej budowy wytwórni wodoru oraz infrastruktury jej towarzyszącej. Spółka otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Wytwórnia wodoru ma powstać na terenie Elektrowni Konin.

WYNIKI ZE PAK

“Wytwórnia powstanie w oparciu o elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową – to tak zwana technologia PEM – informuje ZE PAK. Pierwszy elektrolizer został zamówiony, a jego dostawa przewidywana jest na przełomie 2021/2022 roku.

Zamówiony elektrolizer będzie miał moc 2,5 MW, co pozwoli na maksymalną produkcję wodoru w ilości 1000 kg na dobę. W przypadku konieczności rozbudowy, przyznana decyzja środowiskowa daje możliwość zwiększenia produkcji wodoru
do 20 000 kg na dobę.

Produkowany przez elektrolizery wodór będzie sprężany przez układ sprężarek do ciśnienia 300 – 450 bar i na bieżąco pompowany do pojazdów transportujących wodór. Specjalnie dobrane sprężarki będą mogły bezpośrednio zasilać stanowiska tankowania wodoru.

Grupa ZE PAK prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GOSPODARKA

O ponad pół miliarda złotych zmniejszy się zysk ZE PAKu w pierwszym kwartale tego roku, a wszystko za sprawą konieczności zawiązania rezerwy rekultywacyjnej. Rezerwa...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O początkach polskiej energetyki jądrowej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Danielem Czyżewskim z Energetyka24.com.

EUROPA

W grudniu 2022 roku nastąpił spadek produkcji przemysłowej w strefie euro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O uchylonych kontrowersyjnych przepisach dotyczących pośrednich transakcji rajowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Magdaleną Dymkowską, partnerem w Zespole Cen Transferowych w MDDP.

%d