Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

ZBLIŻA SIĘ PODWYŻKA STÓP PROCENTOWYCH – GLAPIŃSKI

Zbliża się konieczność podwyżki stóp procentowych – zadeklarował prezes NBP podczas kongresu 590. Zdaniem Adama Glapińskiego długotrwałego sukcesu gospodarczego nie da się osiągnąć wyłącznie za pomocą szybkich, doraźnych działań. Konieczne są przemyślane i wyprzedzające kroki by pomóc gospodarce przezwyciężyć wyzwania jakie stoją przed polską gospodarką.

ADAM GLAPIŃSKI NBP
ADAM GLAPIŃSKI, PREZES NBP

Prezes NBP zapewnił, że Narodowy Bank Polski nie dopuści do utrwalenia się podwyższonej inflacji, która w jego ocenie bierze się z czynników zewnętrznych i szoków podażowych. Według Glapińskiego inflacja jest przejściowa i konieczna jest obserwacja, czy wzrost cen nie przenosi się na gospodarkę w postaci spirali cen i żądań płacowych.

Adam Glapiński szef NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej podkreślał podczas wystąpienia, że bank centralny będzie wspierał politykę gospodarczą rządu, by uzyskać stabilny poziom cen i silnego złotego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

POLSKA

W porównaniu z kwietniem w maju 2022 r. w obiegu było o 6 mld zł mniej gotówki w obiegu.

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

%d bloggers like this: