Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

ZBLIŻA SIĘ KONIEC ROKU PODATKOWEGO. O CZYM PAMIĘTAĆ POD KONIEC 2024 ROKU? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Ostatnia być może chwila, żeby pomyśleć na poważnie o podatkach. Co zrobić, żeby trochę więcej zysku zostawić sobie w kieszeni? Anna Zielony, doradca podatkowy w MDDP mam nadzieję, coś niecoś nam na ten temat poradzi. Rozumiem, że jeśli się zastanawialiśmy, czy jakieś środki trwałe na przykład, czy nie, to chyba jest ostatnia chwila na przykład na to, żeby zamienić gotówkę. Chociaż nie, bo środki trwałe będziemy dopiero w kolejnym miesiącu amortyzować, nie to zupełnie bez sensu pomysł… Co zrobić z tymi podatkami, żeby trochę więcej zostało nam w kieszeni?

ANNA ZIELONY, MDDP: Tak, fakt. Do końca roku pozostało już bardzo niewiele czasu i warto ten czas wykorzystać na weryfikację przynajmniej takich podstawowych zagadnień, które będą miały wpływ na nasze obowiązki podatkowe i sprawozdawcze w 2024 roku. Ja myślę, że tutaj główny nacisk jest kładziony na podatników CIT, ponieważ oni mają najwięcej tych obowiązków podatkowych, bo sama ustawa o CIT to nie jest tylko ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. To jest ustawa, w ramach której mamy wiele obowiązków podatkowych, na przykład podatek od przychodów z budynków, podatek od przerzucanych dochodów, krajowy minimalny CIT, podatek od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej czy właśnie podatek u źródła, który też podatnikom sprawia wiele trudności z uwagi na bardzo skomplikowane przepisy. W tej chwili nie jesteśmy w stanie omówić szczegółowo każdego zagadnienia, więc skupimy się na takich kilku istotnych zagadnieniach, które warto zweryfikować jeszcze przed końcem roku.

RM: Tych największych i najbardziej dostępnych.

AZ: Tak. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, które z tych obowiązków podatkowych w ogóle dotyczą naszego podmiotu, bo być może nie wszystkie nas dotyczą. Możemy zastosować jakieś wyłączenia przedmiotowe bądź podmiotowe i nie być objętymi danym podatkiem. Warto też zacząć od przeglądu deklaracji podatkowej takiej bieżącej za bieżący rok i sprawdzić, co ona zawiera, ponieważ wzory deklaracji co roku właściwie są modyfikowane, więc taka deklaracja jest naszą taką checklistą, gdzie sobie sprawdzamy, którymi podatkami byliśmy objęci i w jakim obszarze musimy podjąć czynności czy weryfikację, żeby prawidłowo wypełnić te obowiązki podatkowe.

Na pewno podatnicy, którzy stosowali obniżoną stawkę CIT 9%, powinni zweryfikować, czy w ciągu roku nie utracili prawa do jej stosowania. Sprawdźmy też, czy nie jesteśmy spółką nieruchomościową, bo być może nabyliśmy jakieś nieruchomości i w związku z tym staliśmy się podmiotem nieruchomościowym, a wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami sprawozdawczymi oraz też podatkowymi, na przykład w zakresie podatku u źródła. Warto też zweryfikować sposób płacenia zaliczek na podatek dochodowy, bo może się okazać, że na przykład korzystniej nam będzie zmienić formę na uproszczoną i w tym zakresie też powinniśmy poinformować odpowiednio Urząd Skarbowy.

RM: Co to znaczy uproszczoną?

AZ: To znaczy, że wpłacamy co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy w takiej samej wysokości i kalkulujemy to w oparciu o nasz dochód czy zysk uzyskany dwa lata wcześniej, czyli składaliśmy deklarację podatkową w roku poprzednim. I na podstawie tych danych z deklaracji złożonej w roku poprzednim kalkulujemy sobie zaliczki w wysokości 1/12 dochodu.

RM: A innym być może opłacało się będzie przejść na VAT rozliczany kwartalnie?

AZ: Być może tak, ale to też jest wszystko do weryfikacji. Natomiast żeby przejść na VAT rozliczany kwartalnie, również musimy sprawdzić, czy możemy to zrobić, bo nie każdy może złożyć taki wniosek o rozliczenie kwartalne. Ja myślę, że tutaj też istotną kwestią jest właśnie ten podatek u źródła.

W ostatnich miesiącach zostały wydane dwie interpretacje ogólne przez ministra finansów, które odnoszą się do opodatkowania dywidend oraz odsetek. I tutaj powinniśmy na pewno zweryfikować, czy stosowane przez nas preferencje podatkowe, czyli na przykład obniżona stawka podatku, która wynika z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania bądź zwolnienie, które stosujemy właśnie z ustawy o CIT, czy zgromadziliśmy odpowiednią dokumentację, czy dochowaliśmy należytej staranności i ogólnie czy mamy prawo do zastosowania tych preferencji.

RM: Rozumiem, że to będzie dotyczyło tych firm, które mają spółki albo są własnością spółki zagranicznej.

ZBLIŻA SIĘ KONIEC ROKU PODATKOWEGO. O CZYM PAMIĘTAĆ POD KONIEC 2024 ROKU? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AZ: Niekoniecznie. To mogą być firmy, które wypłacają należności do podmiotów zagranicznych. To niekoniecznie muszą być podmioty powiązane z nami, ale oczywiście te regulacje również obejmują podmioty powiązane. Ale nie tylko.

RM: Dość niepokojąco zabrzmiało to, co Pani powiedziała, że można się stać spółką nieruchomościową, bo to rozumiem, że może się wydarzyć w taki trochę przypadkowy sposób jeśli firma na przykład zechciała się rozbudować i nabyła jakiś grunt i jeszcze nie daj Boże, postawiła sobie na nim jakieś budynki?

AZ: Tak. Jeżeli aktywa firm w ponad 50% składają się z nieruchomości, to wtedy możemy stać się spółką nieruchomościową.

RM: I co wtedy nam się dzieje? W sensie obowiązków podatkowych oczywiście.

AZ: Są obowiązki sprawozdawcze, gdzie musimy składać zeznania dotyczące spółek nieruchomościowych. No i oczywiście, tak jak mówiłam, to może mieć też konsekwencje na gruncie podatku u źródła, ponieważ te regulacje dotyczące spółek nieruchomościowych inaczej określają miejsce powstania obowiązku podatkowego. Więc tutaj należy dokładnie to przejrzeć i upewnić się, że nie jesteśmy spółką nieruchomościową. A jeżeli się okaże, że jesteśmy, to zweryfikować wszystkie obowiązki podatkowe i sprawozdawcze, które nas dotyczą.

RM: Kilka bardzo istotnych porad, na co powinniśmy zwrócić uwagę w kończącym się roku, zanim okaże się, że już jest za mało czasu, by cokolwiek zrobić, bo rok właśnie się skończył lub jesteśmy w takich dniach, w których nikogo już nie ma w pracy. Proszę pamiętać, to są ostatnie normalne dni pracy, jakie mamy w tym roku. Anna Zielony, doradca podatkowy w MDDP była naszym gościem. Dziękuję bardzo serdecznie.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

ZBLIŻA SIĘ KONIEC ROKU PODATKOWEGO. O CZYM PAMIĘTAĆ POD KONIEC 2024 ROKU? (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV