Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

ZASKAKUJĄCO DOBRE DANE CHIŃSKIEJ GOSPODARKI

Zaskakująco dobre dane z Chin. Bilans handlu zagranicznego wyniósł 58,3 mld dolarów, podczas gdy w lipcu było to 56 i pół mld dolarów. Ekonomiści spodziewali się wartości na poziomie 48 mld USD.

ZASKAKUJĄCO DOBRE DANE CHIŃSKIEJ GOSPODARKI

W sierpniu tego roku eksport Państwa Środka wzrósł o 1/4 w porównaniu z ubiegłym rokiem, a dokładnie o 25,6% Ekonomiści zakładali 17% zwyżkę, ale także wynik sprzed miesiąca. W lipcu dostawy zagraniczne wzrosły bowiem o 19,3%

Jak wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego, chiński import zwiększył się w sierpniu o 33,1% przy prognozie rzędu 27% i wzroście w lipcu o 28,1%.

Chińskie boom konsumpcyjne spędza sen z powiek rządzących, którzy za wszelką cenę chcą budować klasę średnią w Państwie Środka. Jak podaje agencja Reuters Chińczycy coraz więcej środków przejadają zamiast lokować je w oszczędności.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE 14.2% (PPI). Z TAKIMI PODWYŻKAMI MIERZĄ SIĘ FIRMY

Wzrost gospodarczy w Chinach sukcesywnie zwiększa zamożność obywateli, wyciągając coraz więcej ludzi z skrajnej biedy, ale dostęp do wszystkich produktów jakie są produkowane w Ludowej Republice Chin powoduje, że coraz mniej ludzi posiada oszczędności na rzecz przychodów chińskich gigantów e-commerce takich jak Alibaba.

Reuters podaje, że aktualna stopa oszczędności brutto w Chinach wynosi 44% narodowego przychodów z 2019 roku co jest o 20 punktów procentowych mniej od założeń partii rządzącej. Przez dziesięciolecia rządowy model inwestycyjny przechwytywał zarobki chińskich pracowników i pożyczał je strategicznym branżom po niskich stawkach za pośrednictwem banków państwowych. Silnie przejadane oszczędności nie pomagają w rozwoju klasy średniej w chinach i budowaniu majątku społecznego co nie łączy się z polityką społeczną rządu.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

GPW

Potwierdziły się doniesienia mediów o tym, że węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu po fuzji obu firm, a naftowy koncern Saudi Aramco...