Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

ZASKAKUJĄCO DOBRE DANE CHIŃSKIEJ GOSPODARKI

Zaskakująco dobre dane z Chin. Bilans handlu zagranicznego wyniósł 58,3 mld dolarów, podczas gdy w lipcu było to 56 i pół mld dolarów. Ekonomiści spodziewali się wartości na poziomie 48 mld USD.

ZASKAKUJĄCO DOBRE DANE CHIŃSKIEJ GOSPODARKI

W sierpniu tego roku eksport Państwa Środka wzrósł o 1/4 w porównaniu z ubiegłym rokiem, a dokładnie o 25,6% Ekonomiści zakładali 17% zwyżkę, ale także wynik sprzed miesiąca. W lipcu dostawy zagraniczne wzrosły bowiem o 19,3%

Jak wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego, chiński import zwiększył się w sierpniu o 33,1% przy prognozie rzędu 27% i wzroście w lipcu o 28,1%.

Chińskie boom konsumpcyjne spędza sen z powiek rządzących, którzy za wszelką cenę chcą budować klasę średnią w Państwie Środka. Jak podaje agencja Reuters Chińczycy coraz więcej środków przejadają zamiast lokować je w oszczędności.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE 14.2% (PPI). Z TAKIMI PODWYŻKAMI MIERZĄ SIĘ FIRMY

Wzrost gospodarczy w Chinach sukcesywnie zwiększa zamożność obywateli, wyciągając coraz więcej ludzi z skrajnej biedy, ale dostęp do wszystkich produktów jakie są produkowane w Ludowej Republice Chin powoduje, że coraz mniej ludzi posiada oszczędności na rzecz przychodów chińskich gigantów e-commerce takich jak Alibaba.

Reuters podaje, że aktualna stopa oszczędności brutto w Chinach wynosi 44% narodowego przychodów z 2019 roku co jest o 20 punktów procentowych mniej od założeń partii rządzącej. Przez dziesięciolecia rządowy model inwestycyjny przechwytywał zarobki chińskich pracowników i pożyczał je strategicznym branżom po niskich stawkach za pośrednictwem banków państwowych. Silnie przejadane oszczędności nie pomagają w rozwoju klasy średniej w chinach i budowaniu majątku społecznego co nie łączy się z polityką społeczną rządu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ZASKAKUJĄCO DOBRE DANE CHIŃSKIEJ GOSPODARKI

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wstępne wyniki spisu ludności 2021 są tematem rozmowy Marcina Dobrowolskiego z Dominikiem Rozkrutem, prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

%d bloggers like this: