Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

ZASKAKUJĄCO DOBRE DANE CHIŃSKIEJ GOSPODARKI ALE JAK TO WPŁYWA NA SPOŁECZEŃSTWO?

Zaskakująco dobre dane z Chin. Bilans handlu zagranicznego wyniósł 58,3 mld dolarów, podczas gdy w lipcu było to 56 i pół mld dolarów. Ekonomiści spodziewali się wartości na poziomie 48 mld USD.

W sierpniu tego roku eksport Państwa Środka wzrósł o 1/4 w porównaniu z ubiegłym rokiem, a dokładnie o 25,6% Ekonomiści zakładali 17% zwyżkę, ale także wynik sprzed miesiąca. W lipcu dostawy zagraniczne wzrosły bowiem o 19,3%

Jak wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego, chiński import zwiększył się w sierpniu o 33,1% przy prognozie rzędu 27% i wzroście w lipcu o 28,1%.

Chińskie boom konsumpcyjne spędza sen z powiek rządzących, którzy za wszelką cenę chcą budować klasę średnią w Państwie Środka. Jak podaje agencja Reuters Chińczycy coraz więcej środków przejadają zamiast lokować je w oszczędności.

Wzrost gospodarczy w Chinach sukcesywnie zwiększa zamożność obywateli, wyciągając coraz więcej ludzi z skrajnej biedy, ale dostęp do wszystkich produktów jakie są produkowane w Ludowej Republice Chin powoduje, że coraz mniej ludzi posiada oszczędności na rzecz przychodów chińskich gigantów e-commerce takich jak Alibaba.

Reuters podaje, że aktualna stopa oszczędności brutto w Chinach wynosi 44% narodowego przychodów z 2019 roku co jest o 20 punktów procentowych mniej od założeń partii rządzącej. Przez dziesięciolecia rządowy model inwestycyjny przechwytywał zarobki chińskich pracowników i pożyczał je strategicznym branżom po niskich stawkach za pośrednictwem banków państwowych. Silnie przejadane oszczędności nie pomagają w rozwoju klasy średniej w chinach i budowaniu majątku społecznego co nie łączy się z polityką społeczną rządu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

RYNKI

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

GPW

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.