Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

ZASKAKUJĄCE ODBICIE NA GPW. ALE AKCJE NADAL TAŃSZE, NIŻ PRZED INWAZJĄ

2/3 czwartkowych strat wyparowało w piątek z GPW. Z największych spółek tylko LPP wciąż na minusie – kurs znalazł się najniżej od 5 maja 2021 roku.

WIG20 ZASKAKUJĄCE ODBICIE NA GPW
WIG20 - ZASKAKUJĄCE ODBICIE NA GPW

Zaskakujące odbicie na GPW

Indeksie największych (i jednocześnie najbardziej płynnych) spółek – WIG20 – nie wrócił co prawda powyżej poziomu 2 tys. punktów, a tym bardziej powyżej środowego zamknięcia (2 041 pkt), ale głównie z powoduj jedynej, wciąż tracącej spółki – czyli LPP. Największy w Europie Środkowej detalista modowy zdecydował już w czwartek o zamknięciu swoich sklepów na Ukrainie. Taką samą decyzję podjęła spółka CCC – ale jej kurs w piątek rósł aż o prawie 15 procent. W całości straty z czwartku odrobił kurs banku Pekao SA. Gorzej poszło PKO BP, który rósł – ale jednak nie do poziomu z środy.

CZYTAJ TEŻ: ROSNĄ CENY PALIWA NA STACJACH BENZYNOWYCH

W mWIG40 również przytłaczająca większość wzrostów. Czerwonym kolorem wyróżniły się na zamknięciu tylko Asseco, którego siedziba zlokalizowana jest w Rzeszowie, oraz Budimex. Ale w przypadku tej ostatniej spółki kurs nadal znajduje się w okolicach tegorocznej średniej.

mwig40
MWIG40 – ZASKAKUJĄCE ODBICIE NA GPW

Akcje nadal tańsze, niż przed inwazją

Piątkowe odbicie było podwójnie zaskakujące. Rynki co prawda zwykle odrabiają część strat po tak silnej przecenie jak w czwartek – gdy z krajowych spółek notowanych na GPW wyparowały prawie 64 miliardy złotych – ale zaskakująca jest skala odbicia. Kapitalizacja wszystkich krajowych spółek wzrosła w piątek o 42 miliardy złotych. To oznacza, że do odrobienia została zaledwie 1/3 czwartkowych spadków.

SWIG80
SWIG80 – ZASKAKUJĄCE ODBICIE NA GPW

To tym bardziej zaskakujące, że inwestorzy w piątek zwykle mają większą awersje do ryzyka, niż w pozostałe dni tygodnia. Powód takiej zwiększonej awersji to brak możliwości zareagowania na weekendowe wydarzenia w czasie rzeczywistym – giełdy w weekend nie działają. Więc żeby nie ryzykować potężnych strat – inwestorzy bardzo często sprzedają akcje w piątek, żeby – jeśli nie wydarzy się nic złego – odkupić je nieco drożej w poniedziałek (tę prawidłowość jako jeden z pierwszych dostrzegł słynny fundusz Medallion, pionier algorytmicznego inwestowania – który odkupował akcje w piątek i odsprzedawał je w poniedziałek drożej, bo z danych statystycznych wynikało, że w większości przypadków weekendowa awersja do ryzyka nie znajdowała pokrycia w rzeczywistości).


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ZASKAKUJĄCE ODBICIE NA GPW. ALE AKCJE NADAL TAŃSZE, NIŻ PRZED INWAZJĄ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Aleksandra Bluj jest gościem BIZNES24. W rozmowie z Natalią Gorzelnik opowiadała o różnicach między nowymi wskaźnikami, przedstawionymi do konsultacji w zastępstwie WIBORu.

ŚWIAT

4 amerykańskie banki i Biuro maklerskie PKO BP były liderami obrotów na GPW w kwietniu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roczne przychody LPP w górę o 80% - spółka ogłosiła wyniki i informuje o planach rozwoju na rynkach południowej Europy.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roczne przychody CCC wzrosły o 45% - wyniki największego detalisty obuwia w Polsce nie zaskoczyły inwestorów.

%d bloggers like this: