Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ZAROBISZ MNIEJ CZY WIĘCEJ? ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA W BIZNES24

Zarobisz mniej czy więcej w Polskim Ładzie – Roman Młodkowski rozmawia z Rafałem Sidorowiczem z MDDP.

Roman Młodkowski, w imieniu całej naszej redakcji, ale tym razem nie tylko także w imieniu kancelarii MDDP, która jak twierdzi jest największą i najbardziej utytułowaną niezależną polską firmą doradztwa podatkowego, zapraszam serdecznie na specjalny program Ład, Podatki i Praktyka, który będzie Państwu towarzyszył… I nam zresztą również, tutaj w redakcji aż do 23 grudnia. Codziennie od poniedziałku do piątku.

Wiele zmian podatkowych wchodzi w życie już od stycznia i musimy się do nich przygotować. Ich charakter jest taki, że będziemy mieli sporo liczenia, sporo wyjątków, sporo specjalnych rozwiązań i kilka dosyć istotnych współczynników do uwzględnienia w obliczeniach. Współczynników, które pewne niekorzystne zmiany przenoszą w górę skali podatkowej – to znaczy do tych, którzy zarabiają zdecydowanie więcej. Ci, którzy zarabiają do 5 tysięcy można z grubsza przyjąć, że mogą być spokojni- będą korzystali na rozwiązaniach Polskiego Ładu, ale ci którzy zarabiają od 5 tysięcy w górę mają już z tym jednak pewien kłopot, do 10-11 tysięcy z pomocą przyjdą właśnie specjalne wskaźniki w ramach tzw. ulgi dla klasy średniej.

Ale jak to policzyć w praktyce? Czy wiemy jak to zrobić? Czy wszyscy nasi księgowi są o tym przekonani? Tak szybko, jak to jest możliwe uruchomiliśmy nasz program, którego gościem dzisiaj będzie Rafał Sidorowicz – doradca podatkowy w MDDP. Witam bardzo serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RAFAŁ SIDOROWICZ, DORADCA PODATKOWY W MDDP: Dzień dobry Państwu.

ZAROBISZ MNIEJ CZY WIĘCEJ – JAK LICZYĆ?

RM: No więc mamy te ulgi, od których dzisiaj zaczynamy. Więc zacznijmy może od ulgi dla klasy średniej. Jak będziemy ją liczyć? I czy ona będzie miała wpływ na to, ile odprowadzamy zaliczek już od początku roku?

RS: Dokładnie. Ulga dla klasy średniej to pojęcie nowe- wprowadzone w ramach reformy Nowego Ładu; może przypomnę tylko, że ta ulga ma zastosowanie do dwóch grup podatników. Po pierwsze: i to jest grupa najliczniejsza- to są osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, czyli w skrócie mówiąc pracownicy, jak również osoby, które rozliczają dochody z działalności gospodarczej, ale tylko wówczas, kiedy rozliczają je według skali podatkowej.

Ja może skupię się w tym momencie na pracownikach jak to będzie funkcjonowało. Otóż, ulga w toku prac legislacyjnych miała różne formuły. Ale pozostało to, że by tę ulgę wyliczyć musimy skorzystać z wzoru matematycznego. I wzorów matematycznych jest 4. Dlaczego tak jest? Po pierwsze: dwa wzory – to są wzory, które stosuje płatnik, czyli pracodawca w ciągu roku. To płatnik-pracodawca będzie miał obowiązek stosowania ulgi dla klasy średniej jeżeli wynagrodzenia rozumiane jako łączny przychód opodatkowany jego pracowników mieszczą się w określonych widełkach. Jeżeli chodzi o te widełki, bo to też jest bardzo ważna rzecz- to są widełki miesięczne, zaczynające się od kwoty 5701 zł, aż do kwoty 11 tys. 141 zł.

Dlaczego to jest tak ważne? Jeżeli pracownik – przychody pracownika w danym miesiącu mieszczą się w tym przedziale – to pracodawca z mocy samej ustawy stosuje ulgę dla klasy średniej i wybiera jeden z dwóch wzorów. Wybiera to słowo tak na wyrost powiedziane, ponieważ będzie zobligowany do stosowania konkretnego wzoru w zależności od tego, w jakim przedziale wynagrodzenia pracownika znajduje się. Natomiast jeżeli będzie taka sytuacja w których wynagrodzenie pracownika- ten przychód jest poniżej, lub powyżej tych dwóch wartości granicznych o których powiedziałem- to w tym miesiącu ulgi dla klasy średniej pracodawca nie stosuje. I to jest rozliczenie z poziomu.

Pracodawcy natomiast z ulgą dla klasy średniej każdy pracownik mierzy się w zeznaniu rocznym. Dlaczego? Otóż dlatego, że ulgę dla klasy średniej musimy liczyć również w perspektywie roku. I tutaj mamy kolejne dwa wzory podatkowe: To są wzory, które są dostępne dla osób, których łączny przychód ze stosunku pracy- ten roczny niezależnie od tego ilu mamy pracodawców mieści się w widełkach od 68 tys. 412 zł, aż do 133 tys. 692 zł. I znowu dlaczego to jest ważne? Ponieważ po pierwsze, jeżeli jesteśmy podatnikiem, który jest w tych widełkach stosujemy jeden z dwóch, no może nie najbardziej skomplikowanych wzorów, ale niezbyt przyjaznych dla oczu. Tzn. mamy  tam mnożenie, mamy dzielenie, mamy odejmowanie, mamy dodawanie.

Więc trzeba ostrożnie do tego podchodzić… I czasami rzeczywiście spotykam się z takim poglądem, że to jest praca księgowego. Więc pracodawca liczy ulgę dla klasy średniej i my jako pracownik też po zakończeniu musimy policzyć.


PROGRAM ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA CODZIENNIE NA ANTENIE BIZNES24

  • PREMIERA O GODZINIE 17:30
  • ZOBACZ RÓWNIEŻ O 21:30, 23:00, 7:00 i 8:00

ZAROBISZ MNIEJ CZY WIĘCEJ – WZORY

RM: Te dwa wzory brzmią niepokojąco. Czy one są werbalnie do przekazania? I w sensie dlaczego są dwa? Który z nich kiedy? To jest jasne?

RS: Tak, możemy spróbować… Oczywiście ustawodawca posługuje się językiem matematyki w tym momencie. I bez spojrzenia w tekst ustawy trudno te wzory faktycznie zastosować. Więc podatnik w pierwszej kolejności, jeżeli przykładowo mówimy o rozliczeniu rocznym- bo płatnik jako profesjonalista w obrocie gospodarczym przynajmniej teoretycznie powinien bez problemu sobie to policzyć. To właśnie infografika, którą Państwo macie w tym momencie- ona prezentuje jak ulga dla klasy średniej będzie kształtowała się w ciągu roku.

Tutaj mamy np. na przykładzie liczbowym ulgę w wysokości za dany miesiąc ok. 500 zł. I to wynika właśnie z tego, że pracodawca podstawił pod wzór kwotę przychodów uzyskanych przez pracownika. Ale to pracownik będzie musiał swój wzór zastosować w zeznaniu rocznym i te wzory są inne. Jeżeli mogę też poprosić… bo w ramach tej prezentacji przygotowaliśmy informację jak będzie kształtowała się ulga dla klasy średniej na poziomie zeznania rocznego. Tak, jak Państwo widzicie co do zasady to jest to 500 złotych tutaj, w tym samym przykładzie…

CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD. WYKUP PO LEASINGU I PODATEK OD TEJ CZYNNOŚCI (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)

RM: Musimy dojechać do końca tej planszy. Jak będziemy przy grudniu- zaraz nam się pojawi roczna kwota.

RS: No właśnie. Widzimy, że płatnik zastosował w ciągu roku ponad 5 tys. zł. Akurat dla tego przykładu mamy kwotę zastosowanej ulgi. Proszę mi w tym momencie uwierzyć, bo to zostało policzone, na kwocie ponad 1600 złotych. Czyli z jednej strony, jak widzieliśmy płatnik w ciągu roku naliczał ulgę w wysokości ponad 5 tys. zł- to jest odliczenie od dochodu, bo to jest ważna informacja. A okazuje się, że finalnie w zeznaniu rocznym pracownik ma prawo do ulgi w wysokości 1600 zł, czyli tego odliczenia. I co to oznacza tak mówiąc wprost?

To oznacza, że gros tej ulgi będzie do oddania w zeznaniu rocznym. Tzn, że podatnik finalnie będzie musiał dopłacić. Gdybyśmy mieli inny przykład liczbowy to inaczej by się to kształtowało. Natomiast biorąc  do ręki kalkulator, ołówek albo bardziej profesjonalnie: Excel, wyjdziemy na to, że ta ulga będzie naprawdę zachowywała się bardzo dziwnie. W ten sposób, że będą miesiące, w których w bardzo różnych przypadkach, ale ten przykład, który tutaj mamy – te 10 tysięcy brutto miesięczne oraz dodatkowa wypłata-trzynastka w grudniu; ono obrazuje że co prawda ulga dla klasy średniej będzie liczona przez płatnika praktycznie przez 11 miesięcy w takiej samej wysokości.

Natomiast chciałbym zwrócić Państwu na jeszcze jedną rzecz uwagę. Otóż, po co jest ulga dla klasy średniej została wprowadzona? Przynajmniej tak wynika z ustawy: Żeby zniwelować efekt tego, że zabrano podatnikom możliwość odliczenia składki zdrowotnej. I teoretycznie, jeżeli pracownik skorzystałby z ministerialnego kalkulatora i wpisze swoje wynagrodzenie brutto- to dla takiej kwoty, którą mamy tutaj na przykładzie z ministerialnego kalkulatora będzie wynikało, że nic nie traci- na Polskim Ładzie nic nie traci.

Natomiast jeżeli kalkulacje przeciągnąć i pokazać jak płatnik będzie potrącał w ciągu roku – okaże się, że będą miesiące w których pracownik będzie de facto dopłacał w stosunku do tego, co odprowadza aktualnie do fiskusa poprzez miesięczne wynagrodzenie. Tak przez kilka miesięcy te 200 zł dopłaty a dopiero pod koniec roku mamy tak, jakby zwracano tę nadwyżkę podatku potrąconego.

ZAROBISZ MNIEJ CZY WIĘCEJ – INNE ULGI

RM: Mamy jeszcze w planie trzy inne ulgi do omówienia. Bardzo, bardzo krótko: Ulga na powrót, ulga dla rodzin z czwartym dzieckiem i ulga dla pracujących emerytów- Czy one będą w jakiś sposób trudne do wyliczenia? Na co zwrócić uwagę w jedne z tych zdefiniowanych sytuacji, oczywiście?

ZAROBISZ MNIEJ CZY WIĘCEJ

RS: Wydaje się, że z punktu widzenia matematycznego te ulgi będą łatwiejsze do zarządzenia, ponieważ tu mówimy o konkretnym zwolnieniu podatkowym. Zwolnienie podatkowe w wysokości 85 tys. 528 zł. I przy uldze dla dużej rodziny tak roboczo nazwijmy i uldze dla aktywnych emerytów to jest zwolnienie w danym roku podatkowym. Natomiast w tzw. uldze na powrót mówimy o zwolnieniu, które przysługuje maksymalnie przez 4 lata. Czyli cztery razy 85 tys. zł. O takich kwotach zwolnionych z podatku mówimy.

Natomiast oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. I każda z tych ulg ma swoje warunki do zastosowania. Z punktu widzenia rodzin wielodzietnych przede wszystkim istotna jest ta ulga dla rodzin, które posiadają czwórkę lub większą liczbę dzieci. I tutaj z tej ulgi, czyli z odliczenia- ze zwolnienia z opodatkowania 85 tysięcy złotych skorzystają zarówno jeden, jak i drugi rodzic. Oczywiście pod warunkiem, że sprawują władzę rodzicielską. Co istotne…

RM: Bardzo serdecznie dziękuję. To wszystko, co nam się dzisiaj zmieściło. Rafał Sidorowicz- doradca podatkowy MDDP. System jest, jak Państwo widzą skomplikowany. A my będziemy się starali go dla Państwa wyjaśniać. Jutro kolejne spotkanie o 17.30.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ZAROBISZ MNIEJ CZY WIĘCEJ? ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA W BIZNES24

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

NIe będzie podatku od straty. Ale tylko przez rok. A później będzie jeszcze gorszy - bo obejmie więcej firm.

POLSKA

Ważna informacja dla płatników VAT: nie zapomnij złożyć JPK za maj.

POLSKA

Nowelizacja obniżająca PIT z 17 do 12% zatwierdzona przez senatorów ale z poprawkami. Na prace nad ustawą parlament ma coraz mniej czasu, bo zgodnie...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

%d bloggers like this: