Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ZAPOWIEDŹ WZROSTU PŁACY MINIMALNEJ I… POPŁOCH W FIRMACH (ROZMOWA)

O zapowiedzi wzrostu płacy minimalnej o minimum 20% rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Hanną Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

wypłaty z banków
wypłaty z bankomatów

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Zapowiedź ministry pracy o pomyśle na nowy sposób ustalania płacy minimalnej wywołała popłoch w firmach. Jej propozycja oznaczałaby bowiem wzrost ustawowego minimum o niemal 20%. I choć resort wyjaśnił, że pomysł jest tylko punktem startowym dyskusji, to i tak ciśnienie przedsiębiorcom się podniosło. Z nami jest Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Dzień dobry Pani prezes, Witam w BIZNES24.

HANNA MOJSIUK, PÓŁNOCNA IZBA GOSPODARCZA: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Na jak hojne podwyżki pracownikom, ręką rządu, mogą zgodzić się pracodawcy?

HM: Panie redaktorze, wydaje się, że o ile kwota czterech i pół tysiąca brutto jest dość akceptowalnym rozwiązaniem wzrostu płacy minimalnej tak już kwota 4 900-5000 brutto byłaby dla przedsiębiorców zbyt dużym obciążeniem, które mogłoby niestety spowodować poważne turbulencje w niektórych branżach. Przedsiębiorcy i oczywiście ja jestem za wzrostem płacy minimalnej, ale przy jednoczesnym wzroście technologizacji przedsiębiorstw, bo szybki wzrost kosztów pracowniczych jest oczywiście dla wielu firm motywatorem do automatyzowania procesów i szerszego korzystania ze sztucznej inteligencji.

Ale jeżeli moglibyśmy tutaj zerknąć na statystykę to w 2024 roku jesteśmy świadkiem dwukrotnej podwyżki płacy minimalnej, a więc do 4 232 i 4 300 od lipca. I jest to wzrost o blisko 20%. Polska znajduje się na czternastym miejscu spośród państw Unii Europejskiej pod względem wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Wyprzedzamy takie państwa, jak Litwa, Rumunia, Węgry i Bułgaria, a w takich państwach, jak Estonia, Chorwacja, Czechy, Słowacja minimalne wynagrodzenia są na zbliżonym poziomie co Polska. Ale warto też nadmienić, że na przykład w Niemczech i Francji, gdzie płaca minimalna jest to około 1981 euro, ale w ciągu ostatnich 14 lat ta płaca wzrosła o 40%.

A w Polsce? (Przepraszam, od 2010 roku) a w Polsce od 2010 roku ta płaca wzrosła, o 130%, więc porównywanie też siły nabywczej wynagrodzenia w innych krajach europejskich jest oczywiście porównując do Polski dużo wyższe. Więc reasumując: ta płaca minimalna najmocniej odbija się na sektorze MŚP oraz na sektorach związanych z usługami, bo niestety to są takie ruchy, które nie tylko są związane z płacą minimalną, ale w związku ze wzrostem stawki minimalnej wzrosną również obciążenia dla pracownika/pracodawcy.

MD: Powiedziała Pani o tym, że jesteście w stanie zaakceptować, jako pracodawcy cztery i pół tysiąca złotych, jako ten limit podwyżek, jakie mogą być wprowadzone, płacy minimalnej. A może by tak powiązać płacę minimalną czy jej wzrost z innym wskaźnikiem, nie z przeciętnym wynagrodzeniem, bo to w sumie też myślę, że w dłuższej perspektywie mogłoby doprowadzić do jakiejś lawiny wzrostu wynagrodzeń i inflacji, ale z wydajnością pracy? To też jest wskaźnik podawany przez Eurostat czy Główny Urząd Statystyczny i w zasadzie on rośnie wolniej, niż płaca minimalna. Może to jest jakieś rozwiązanie?

ZAPOWIEDŹ WZROSTU PŁACY MINIMALNEJ I… POPŁOCH W FIRMACH (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

HM: To oczywiście jest bardziej akceptowalne rozwiązanie. Ja tutaj chciałam podkreślić, że po prostu ten wzrost płacy minimalnej, on jest zbyt szybki i te propozycje, które usłyszeliśmy, oczywiście one były demontowane, bo ten wzrost, ta stawka 60% wynagrodzenia średniego to naprawdę ona przestraszyła przedsiębiorców, bo w tym roku byliśmy, czy jesteśmy cały czas świadkiem tego skokowego podnoszenia tej płacy minimalnej.

Uważamy, że przede wszystkim ta podwyżka byłaby niestety nie do udźwignięcia przez przedsiębiorców. Płaca minimalna powinna być regulowana przez rynek i powinniśmy dążyć do uspokojenia nieproporcjonalnych do sytuacji gospodarczej wzrostów wynagrodzeń. Ja bym też chciała, żeby też na przykład o 20-30% wzrosły też dochody przedsiębiorców, ale niestety tak się nie dzieje.

MD: Nie wiem, czy klienci by zaakceptowali to jakby one rosły. Oczywiście liczba klientów gdyby wzrosła jednocześnie, to tak, bo wydatki tychże byłyby o 20% nieakceptowalne. Pani Prezes, bardzo Pani dziękujemy za ten komentarz prosto z Pomorza Zachodniego dla państwa Hanna Mojsiuk ze Szczecina. Prezes Północnej Izby Gospodarczej w tym mieście. Bardzo dziękuję za rozmowę.

HJ: Dziękuję bardzo. Do widzenia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ZAPOWIEDŹ WZROSTU PŁACY MINIMALNEJ I… POPŁOCH W FIRMACH (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.