Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

FINANSE OSOBISTE

ZAPŁAĆ ZA WĘGIEL, KTÓRY SPALI KTOŚ ZUPEŁNIE INNY. PGG MA DLA KLIENTÓW OFERTĘ NIE DO ODRZUCENIA

Polska Grupa Górnicza (PGG) podniosła od wczoraj średnio o ok. 20 proc. ceny węgla opałowego oferowanego w swoim sklepie internetowym.

DOPŁATY DO PELLETU
foto: pixabay.com

PGG – największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego – tłumaczy podwyżki dodatkowymi kosztami związanych z planami zwiększenia wydobycia w przyszłym roku.

Ceny węgla znów rosną

Cena ekogroszku w sklepie internetowym wzrosła z ok. 1460 zł/t do ok. 1700 zł/t, zaś za węgiel luzem, który wcześniej kosztował średnio 1250 zł, teraz trzeba zapłacić ok. 1500 zł/t.

CZYTAJ TEŻ: ZACZYNAJĄ SIĘ PROBLEMY NA RYNKU PRACY. POPYT NA PRACĘ MALEJE

Jak podała spółka w komunikacie „Wychodząc naprzeciw wyjątkowemu zapotrzebowaniu rynku na węgiel Polska Grupa Górnicza S.A. podjęła decyzję o zwiększeniu wydobycia w przyszłym roku. W tym celu musi ponieść dodatkowe nakłady inwestycyjne, co skutkuje m.in. korektą cen opału o ok. 20 proc. w sklepie internetowym PGG S.A. od 8 września 2022 r.”.

To oznacza, że PGG żąda, by kupujący węgiel wydobyty np. latem 2022 roku zapłacili za część kosztów wydobycia węgla, który zużyje ktoś zupełnie inny – bo na powierzchnię zostanie wydobyty dopiero w przyszłości.

Sytuacja jak w późnym PRL

Klienci nie mają jednak wielkiego wyboru – bo węgla opałowego brakuje. A ceny na świecie wzrosły kilkukrotnie po agresji Rosji na Ukrainę. Sytuacja na rynku przypomina więc czasy późnego PRL. Ceny w sklepie kontrolowanym przez państwo są o połowę niższe, niż w prywatnych składach. Tyle, że węgiel „rzucają” (tym określeniem mieszkańcy PRL nazywali rzadkie dostawy towarów do sklepu) raz na jakiś czas i mało komu udaje się go po atrakcyjnej cenie kupić.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ZAPŁAĆ ZA WĘGIEL, KTÓRY SPALI KTOŚ ZUPEŁNIE INNY. PGG MA DLA KLIENTÓW OFERTĘ NIE DO ODRZUCENIA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że ropa drożeje po zapowiedzi ograniczenia wydobycia przez OPEC rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dorotą Sierakowską, analitykiem surowcowym Domu Maklerskiego Banku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak Bydgoszcz chce się uniezależnić energetycznie rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Bruskim, prezydentem Bydgoszczy.

POLSKA

Według odbiorców, może zabraknąć 0.5 mln ton węgla z LW Bogdanka.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O cenach żywności rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marianem Owerko, prezesem i założycielem Bakallandu.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: