Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

ZAŁOŻYCIEL ARCHEGOS WINNY. „NAJBARDZIEJ AGRESYWNA MANIPULACJA”

Bill Hwang winny upadku Archegosa. Sąd na Manhattanie orzekł, że były miliarder i jego współpracownik Patrick Halligan są winni doprowadzenia do upadku Archegos, funduszu hedżingowego typu family office, który handlował kontraktami CFD na akcje. Obaj Panowie mogą pójść na 20 lat do więzienia.

POD ZNAKIEM INFLACJI W USA

Wyroku jeszcze nie znamy, bo zgodnie z amerykańską procedurą wyznacza go sędzia po tym, jak ława przysięgłych orzeknie o winie.
A wina – zdaniem ławy – polegała na tym, że obaj mężczyźni okłamywali banki, którym Archegos winien był co najmniej 10 miliardów dolarów, w kwestii wartości akcji w portfelu funduszu.

Działanie Archegosa prokurator w czasie procesu nazwał najbardziej agresywnym przypadkiem manipulacji na amerykańskim rynku publicznym. Hwang pożyczał pieniądze od banków i inwestorów po to, żeby kupować za nie akcje. W odróżnieniu jednak od typowych funduszy – szybko inwestował duże kwoty w zaledwie kilkanaście spółek, czym windował ich ceny. To pokazywało wyższą wycenę portfela i pozwalało zaciągać kolejne kredyty pod ich zastaw. Bańka pękła, kiedy w marcu 2021 roku ceny akcji zanurkowały. Banki zażądały od Hwanga uzupełnienia zabezpieczenia kredytów, a Archegos nie był w stanie tego zrobić. Banki straciły 10 miliardów dolarów, inwestorzy – 10 razy więcej.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.

BANKI

WELLS FARGO Blisko 6% traciły w handlu przedseyjnym akcje amerykańskiego Banku Wells Fargo. Mimo wyższych od oczekiwań przychodów i zysku na akcję, inwestorów zaniepokoił...

USA

Apple otworzy mechanizm płatności w iPhone’ach dla konkurencji. Amerykańską spółkę zmusiła do tego Unia Europejska. A skorzystają przedsiębiorcy i konsumenci. CZYTAJ TEŻ: RAINBOW CHCE...