Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ZAŁAMANIE LIRY- TURCJA TANIA JAK NIGDY? NAJPOLULARNIEJSZE KIERUNKI NA WAKACJE (ROZMOWA)

O cenach podróży wakacyjnych i modnych kierunkach na wakacje rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Denizem Rymkiewiczem z eSky.pl.

ZAŁAMANIE LIRY- TURCJA TANIA JAK NIGDY? NAJPOLULARNIEJSZE KIERUNKI NA WAKACJE (ROZMOWA)

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Dzień dobry.

DENIZ RYMKIEWICZ, ESKY.PL:  Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Zaczniemy jednak od tematu tureckiego, bowiem lira turecka jest najtańsza w historii po wygranych wyborach przez rządzącego od ponad 20 lat prezydenta. Zastanawiam się, czy to oznacza, że wakacje w Turcji na tureckiej riwierze będą tańsze?

DR: Z pewnością te zmiany przyczynią się do tego, że wydatki na miejscu będą znacznie niższe niż to było dotychczas, ponieważ będziemy mieli lepszy przelicznik wymiany walut z euro czy też dolara. Natomiast musimy na to patrzeć nieco szerzej niż tylko na wydatki na miejscu, ponieważ tutaj wchodzą w grę jeszcze bilety lotnicze, które niekoniecznie są powiązane z tym, czy lira jest tania, czy droga. Obecnie jednak tutaj też są jednak dobre wiadomości dlatego, że ceny biletów lotniczych stricte do Turcji dla osób samodzielnie, organizujących podróż są niższe niż były w ubiegłym roku.

A to też za sprawą tego, że uruchomiono nowe bezpośrednie połączenia z Polski do tureckich miast czy to do Stambułu, Antalyi, czy też do Bodrum, które są realizowane przez linie tureckie, ale też przez naszego narodowego przewoźnika LOT. Więc summa summarum wyjdzie nieco taniej niż się tego mogliśmy spodziewać jeszcze kilka miesięcy temu. Natomiast tutaj dość sporym kosztem będą te właśnie bilety lotnicze. A wydatki na miejscu mogą być nieco niższe.

MD: A co jeżeli chodzi o popularność Turcji w tej czołówce najpopularniejszych kierunków? Pan bada, analizuje, zbiera informacje o tym, które kierunki były najchętniej rezerwowane przez Polaków. To jest ważna informacja dla tych z nas, którzy chcieliby spędzić wakacje w gronie rodaków, albo tych, którzy wręcz mają przeciwną ochotę i nie chcą, chcą na przykład uczyć się języków tak, żeby było trudniej. Tak to nazwijmy… Jeżeli chodzi o najpopularniejsze kierunki, tzy najpopularniejsze, to jakie tam? Jest Turcja?

ZAŁAMANIE LIRY- TURCJA TANIA JAK NIGDY? NAJPOLULARNIEJSZE KIERUNKI NA WAKACJE (ROZMOWA)

DR: Akurat w tej trójce najpopularniejszych Turcji nie znajdziemy. Na pierwszym miejscu królują od lat już Włochy i tutaj naprawdę ich popularność wyrażona liczbą wyszukiwań na tym tego kierunku jest dwukrotnie większa niż następnego kraju w tym rankingu. Na drugim miejscu jest Hiszpania, na trzecim miejscu Grecja, więc tutaj nie ma jakiegoś większego zaskoczenia.

MD: Pozwolę sobie zadać pytanie w takim razie, skoro patrzę na terminy, na bilety, na to jakie Polacy rezerwują wyloty z naszego kraju, to co jeszcze możemy powiedzieć o tych wylotach? Tak z ciekawości zapytam: To są tygodniowe? Dwutygodniowe? Miesięczne wyloty? Pojedyncze? Podwójne?

DR: Tak naprawdę to okres samego pobytu już na miejscu różni się w zależności od kraju. W przypadku np. tych trzech najważniejszych, najpopularniejszych kierunków jest on w okolicach 7-8 dni. I tutaj zauważyliśmy, że jest to spadek w porównaniu do ubiegłego roku, bo to było mniej więcej 9-10 dni dla osób samodzielnie organizujących podróż. Są też takie kraje, gdzie np. ten okres pobytu jest dłuższy.

Pierwszy raz w Top 10 pojawiła się Bułgaria i tutaj akurat Polacy planują spędzić tam około 10 nawet 11 dni. I to jest najdłuższy okres pobytu z takich 10 najpopularniejszych kierunków. Ale są też np. kraje, gdzie ten okres pobytu wynosi np. tylko 5 dni. Jest tam między innymi Francja, czyli ogólnie region Lazurowego Wybrzeża – Nicea i Marsylia. Ale sądzę, że tutaj przede wszystkim to podyktowane jest tym, że ceny jednak na miejscu są znacznie wyższe niż to w krajach takich jak Włochy, Hiszpania czy Grecja czy oczywiście Bułgaria.

MD: Proszę powiedzieć, jak Pan ocenia taką koncepcję, aby teraz wybierać bilety na podróże, w które polecimy w okresie jesiennym i czy na jesieni ceny są niższe, czy dużo niższe niż w okresie wakacyjnym?

DR: To jest tak naprawdę świetne pytanie, dlatego że tutaj jest dobra wiadomość dla wszystkich. Czyli jeżeli rezerwujemy bilety lotnicze z 2, 3, nawet 4 miesięcznym wyprzedzeniem, najczęściej w 90% przypadkach znajdziemy bilety tańsze niż kupując je na przykład tydzień lub miesiąc przed wyjazdem.

Też trzeba wziąć pod uwagę, że jesień to jest okres, kiedy popyt na podróże jest znacznie niższy niż w okresie wakacyjnym, w związku z czym linie lotnicze, by pobudzić ten popyt, obniżają ceny biletów lotniczych. A akurat w okresach wakacyjnych raczej tutaj te ceny będą znacznie wyższe. Szczególnie jeżeli kupujemy na ostatnią chwilę, bo tzw. last minute w zasadzie już straciło rację bytu. I tutaj wygrywają ci, którzy rezerwują swoje podróże z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

MD: No dobrze, na podstawie tego, co Pan wie na temat potencjalnych lotów jesiennych, to co Pana zdaniem, które kierunki mogą być najciekawsze, najbardziej atrakcyjne również cenowo? Ale także atrakcjami na miejscu?

DR: Pewnością takim idealnym kierunkiem, który będzie zdecydowanie tańszy np. we wrześniu, w październiku czy też w listopadzie, a zapewnia jednak dość wysokie temperatury, będą Wyspy Kanaryjskie, które są popularne wśród Polaków.

Tutaj zarówno mówię o najpopularniejszych Teneryfie, jak i Lanzarote czy Fuerteventurze. Natomiast są też kierunki, gdzie na pewno ceny będą niższe, pogoda będzie dopisywać. To jest między innymi Malta z takich mniej popularnych dotychczas. Malta, ale również na przykład portugalska Madera, gdzie właśnie wtedy, już w tym okresie jesiennym, ten sezon deszczowy nieco się kończy i temperatury pozwalają na przyjemny odpoczynek. A dla osób, które już chcą spróbować takie bliższej egzotyki to z pewnością będzie to Maroko lub Jordania, gdzie temperatury będą w zasadzie przez cały rok dość wysokie, a ceny biletów lotniczych będą niskie.

MD: Bardzo dziękuję Panu za tę informację. Deniz Rymkiewicz, eSky.pl Był naszym gościem. Dziękuję pięknie.

ZAŁAMANIE LIRY- TURCJA TANIA JAK NIGDY? NAJPOLULARNIEJSZE KIERUNKI NA WAKACJE (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Znamy już przebieg listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że rada obawia się polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu, gdyż będzie ona...

UNIA EUROPEJSKA

Jeszcze w tym miesiącu do Polski wpłynie 5 miliardów euro zaliczki z KPO- poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

FIRMA

PGNIG skierowało notę obciążeniową do konsorcjum w skład, którego wchodzi m.in Polimex Mostostal na kwotę prawie 245 milionów złotych. Chodzi o karę umowną z...

INNE

Sebastian Skuza nowym zastępcą przewodniczącego KNF - powołał go na wniosek szefa KNF premier Mateusz Morawiecki.

%d