Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

TO OSTATNIA NIEDZIELA. USZCZELNIONY ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ OD 1 LUTEGO

To już koniec kupowania chleba, warzyw i piwa na poczcie. We wtorek, 1 lutego, wchodzi w życie uszczelniony zakaz pracu w handlu w niedzielę i pozostałe dni wolne od pracy, popularnie zwany zakazem handlu w niedzielę.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W SIERPNIU
foto: pexels.com

Zakaz handlu w niedziele, czyli kto może nadal otwierać sklepy

Zgodnie z wchodzącą w życie nowelizacją ustawy, którą obecnie sieci handlowe obchodzą metodą „na pocztę” – od 1 lutego handel w niedzielę będą mogły prowadzić tylko takie firmy, dla których działalność pocztowa jest przeważająca. Czyli te, które z usług pocztowych uzyskują co najmniej połowę przychodów. Drugi warunek – to wpis działalności pocztowej jako przeważającej w prowadzonym przez GUS rejestrze (tzw. PKD).

CZYTAJ TEŻ: RZECZPOSPOLITA – SKLEPY PODNOSZĄ CENY, ŻEBY OBNIŻYĆ JE PO OBNIŻCE VAT-U

Ustawa w brzmieniu obowiązującym do końca stycznia nie posiadała takiego obostrzenia. Zezwalała otwieranie sklepów, które jednocześnie prowadziły również działalność pocztową – choćby była marginalna. Sieci handlowe najpierw nieśmiało, a po potwierdzeniu w maju 2021 roku przez Sąd Najwyższy, że ustawa zezwala na takie działanie – hurtem rozpoczęły niedzielną działalność handlową.

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ JANUSZ ŚNIADEK
USZCZELNIONY ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ WCHODZI W ŻYCIE 1 LUTEGO 2022. USTAWĘ USZCZELNIAJĄCĄ PRZEFORSOWAŁ POSEŁ PIS JANUSZ ŚNIADEK

Skutkiem tego było przygotowanie przez posłów PiS projektu nowelizacji ustawy regulującej pracę w handlu. Ustawa została uchwalona jesienią 2021 roku i właśnie wchodzi w życie – po trzymiesięcznym vacatio legis.

Sznurek do snopowiązałki w niedzielę kupisz

Oprócz szeregu obostrzeń – ustawa zawiera też co najmniej jedno rozszerzenie wyjątku od zakazu handlu. Od początku czerwca do końca września w niedzielę i święta działać będą mogły sklepy sprzedające wyłącznie m.in. materiały potrzebne do pracy maszyn rolniczych i narzędzia do naprawy maszyn rolniczych. Obecnie wyjątek obejmuje tylko sklepy z maszynami i częściami rolniczymi. Zapisane w projekcie słowo „wyłącznie” ma zapewne wykluczyć sytuację, w której w dyskontach pojawiłby się nagle sznurek do snopowiązałek (wyjaśnienie dla młodszych widzów – to jeden z mitycznie deficytowych towarów gospodarki centralnie planowanej) i na tej podstawie dyskont, czy supermarket chciałby działać w niedzielę.

Mąż, żona, dzieci za ladą tylko nieodpłatnie

Za ladą w niedzielę nadal będzie mógł stać właściciel sklepu, jeśli prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. O nieodpłatną – podkreślmy – NIEODPŁATNĄ – pomoc taki przedsiębiorca będzie mógł poprosić tylko osobę z najbliższej rodziny. Ustawa wymienia tu małżonka, dzieci, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochę albo ojczyma.

Wszystkie niedziele handlowe 2022 roku

Zakaz handlu w niedzielę nie oznacza, że zakupów nie zrobimy w żadną z tegorocznych niedziel. Prawo przewiduje 7 wyjątków od zakazu handlu w niedzielę – przy czym jeden właśnie mija. Poniżej wymieniamy wszystkie niedziele handlowe 2022 roku.

  • 30 stycznia 2022
  • 10 kwietnia 2022 (poprzedzający Wielkanoc tzw. Niedziela Palmowa)
  • 24 kwietnia (niedziela poprzedzająca weekend majowy)
  • 26 czerwca (pierwsza niedziela po zakończeniu roku szkolnego)
  • 28 sierpnia (ostatnia niedziela przed rozpoczęciem roku szkolnego)
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia (ostatnia niedziela przez Bożym Narodzeniem)

Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

TO OSTATNIA NIEDZIELA. USZCZELNIONY ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ OD 1 LUTEGO

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Biedronki otwarte w niedzielę? Przy okazji zakupów – będzie można w nich sobie poczytać albo się przebadać. Przynajmniej teoretycznie. Patent na obejście zakazu handlu...

%d bloggers like this: